Napoje kokosowe – porównanie

Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:

Dzisiaj mamy dla Was zestawienie napojów kokosowych (potocznie zwanych mlekiem, choć praktycznie nie mających z nim nic wspólnego). Są one jedną z alternatyw dla mleka krowiego. Zwolenników diety wegetariańskiej i wegańskiej przybywa, podobnie – coraz więcej osób nie toleruje laktozy. Nic więc dziwnego, że producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i wymyślają różne zamienniki.


Dziś przyjrzymy się napojom kokosowym, które składają się głównie z wody i dodatku mleka kokosowego. Pamiętajcie także, że tego typu napoje to coś zupełnie innego, niż gęste mleczko kokosowe o ekstrakcie powyżej 70% kokosa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze napoju (mleka) kokosowego?

Jest kilka podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Choć sformułowanie "mleko kokosowe" kojarzy się z czymś raczej naturalnym i prostym pod względem składu - niestety, w praktyce jest inaczej. Nie znaleźliśmy żadnego produktu, który zawierałby tylko wodę i mleko kokosowe... Zazwyczaj występują one w towarzystwie cukru, a także jego różnego rodzaju odpowiedników - syropu z agawy, maltodekstryna i skrobia (pełniące głównie funkcję zagęstnika). Dodatkowo są w nich aromaty (w niektórych naturalne), ale też stabilizatory i zagęstniki.

Bardzo istotna jest także procentowa zawartość mleka kokosowego. W przypadku takich napojów nie ma co łudzić się, że kokosa będzie specjalnie dużo... W naszym zestawieniu najwięcej kokosa zawiera napój Evernat - "aż" 11%. Słowo „aż” celowo wzięliśmy w cudzysłów – bo 11% nie zachwyca, ale w sklepowych mlekach nie spodziewajmy się więcej – taka specyfika produkcji. Przeważającym składnikiem zawsze jest woda. W napoju Alpro mamy lekko ponad 5% mleka kokosowego, tak więc - jak widzicie - jeszcze mniej.

Na plus tego typu produktów działają również wszelkiego rodzaju dodatki wzbogacające - głównie witaminy oraz składniki mineralne. W mlekach kokosowych również się one znajdują, jednak pamiętajcie, że witaminy
dodane" do produktu mają dużo mniejszą wchłanialność, niż te, które występują w żywności naturalnie.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz