Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Na początku sprawdź ilość pełnoziarnistych zbóż. Często zbożowe ciasteczka składają się głównie z mąki pszennej, a powinno być jej jak najmniej albo wcale. Uważajcie, bo niektóre ciasteczka składają się tylko i wyłącznie ze zwykłych mąk. Takich unikajcie, bo nie są tak wartościowe jak te zawierające pełne ziarno. Zasada brzmi - im więcej pełnoziarnistych zbóż tym lepiej. Dlaczego jest to tak istotne?
Spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych korzystnie wpływa na zdrowie. Dostarczają one wielu składników odżywczych oraz błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Ponadto błonnik ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia i zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi. Dlatego spożywanie produktów zbożowych może pomóc w kontrolowaniu masy ciała.
Produkty zbożowe są również źródłem witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego istotnego dla kobiet w ciąży), które mają istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Pełne ziarno to również składniki mineralne (m.in. żelazo, magnez, selen, cynk). Magnez wykorzystywany jest do budowy kości i wyzwalania energii z mięśni. Selen chroni komórki przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników. Ma również duże znaczenie dla zdrowia układu immunologicznego. Z kolei cynk wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, stan kości i skóry.
Polecam zwracać uwagę na ilość cukrów w ciastkach i sprawdzać, czym zostały posłodzone. Unikajcie tych z syropem fruktozowym, syropem fruktozowo-glukozowym, fruktozą, cukrem inwertowanym. Dodam jeszcze, że odrobinę lepszy od zwykłego cukru jest cukier nierafinowany. Na szczęście w sprzedaży są ciastka zbożowe, które nie zawierają dodatku cukru. Zawierają one maltitol lub owoce suszone, które nadają im słodyczy. W końcu można kupić ciastka bez dodatku cukru! Ogromne brawa dla producentów :)
Unikajcie produktów z dodatkiem oleju palmowego i margaryny. Starajcie się wybierać ciastka z innymi olejami albo z masłem (świetnym rozwiązaniem jest masło klarowane). Zwracajcie również uwagę na inne składniki ciastek, które korzystnie mogą wpłynąć na zdrowie. Są to różne ziarna (np. słonecznika, dyni, siemię lniane), orzechy, owoce suszone, a także inulina, błonnik.
Pozytywna – otrzymały ją produkty, które nie są słodzone cukrem, a maltitolem. W dodatku nie mają zbędnych dodatków do żywności.
Neutralna - otrzymały ją ciastka ze zbędnymi składnikami, czyli większość dostępnych produktów w sprzedaży. Miałam mały problem przy ich ocenie (np. przy ciastkach OSKROBA), bo niektóre miały np. prosty skład, ale na pierwszym miejscu cukier! :( Nie mogłam ich zestawić z ciastkami, które mają sporo niepotrzebnych dodatków, więc uznałam, że ocena neutralna będzie bardziej adekwatna. Jednak myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ciastka to deser, więc mała ilość tych z cukrem jako dodatek do diety, a nie jej podstawa, będzie ok. Jak macie możliwość, to częściej wybierajcie jednak te zakwalifikowane do oceny pozytywnej.
Negatywna – otrzymały ją najbardziej znane (reklamowane) ciastka zbożowe, czyli BelVita oraz te z Carrefoura. Zawierają one cukier i zbędne dodatki.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz