Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Najpopularniejszą odmianą róży używaną w kosmetyce jest róża damasceńska, która uprawiana jest przede wszystkim w Dolinie Róż w Bułgarii, gdzie odpowiednie warunki klimatyczne mają wpływ na zapach i jakość kwiatów róży. Należy zaznaczyć, że najlepsze aromatycznie i jakościowo kwiaty są otrzymywanie właśnie w Dolinie Róż. Róża damasceńska w kosmetyce wykorzystywana jest jako hydrolat, czyli destylat wodny z płatków róż oraz jako olejek eteryczny.
Hydrolat różany wszechstronne wpływa na skórę. Przede wszystkim działa gojąco, antyseptycznie oraz nawilżająco, dlatego będzie to idealny kosmetyk dla skór wrażliwych, suchych i trądzikowych.
Świetnie spisze się także przy skórze z rozszerzonymi naczynkami, ponieważ reguluje krążenie i wzmacnia naczynka. Oprócz tego, dzięki swojemu działaniu przeciwzmarszczkowemu będzie niezastąpionym elementem pielęgnacji skóry dojrzałej.
Atutem tego preparatu jest także to, że przywraca lekko kwaśne pH skóry, dzięki czemu naskórek nie będzie przesuszony ani podrażniony.
Kosmetyku tego można używać do odświeżania makijażu cały rok, zarówno zimą, jak i latem. Jego dobroczynne działanie docenią również osoby cierpiące na zmęczone oczy, ponieważ kompresy z użyciem tego destylatu przyniosą ulgę i odprężenie. Z tego powodu hydrolat z róży damasceńskiej jest często cennym składnikiem płynów do demakijażu oczu. Poza tym, odczuwany zapach róży wykazuje działanie uspakajające, dlatego stosując taki kosmetyk codzienny stres odejdzie w niepamięć.
Przy wyborze hydrolatu warto zwrócić uwagę na skład. Te najlepsze mają w składzie głównie wodę różaną (Rosa Damascena Flower Water) i ewentualne konserwanty np. Sodium Benzoate, Potassium Sorbate. Unikajmy produktów z dodatkiem perfum (Parfum) oraz takich, gdzie zwykła woda poprzedza nasz hydrolat, są one zbędne w hydrolacie i obniżają jego jakość!
Olejek eteryczny z róży wykazuje właściwości podobne jak destylat, jednak podczas użytkowania go należy pamiętać o jego rozcieńczeniu, ponieważ może wywołać podrażnienie na skórze. Najlepiej rozcieńczać go w olejach roślinnych lub wybrać produkt gotowy, z odpowiednią ilością tej substancji.
Olejek różany ma silne właściwości antyseptyczne, wspomaga ujędrnienie skóry i poprawia krążenie krwi. Dodatkowo nadaje kosmetykom piękny, naturalny aromat róży. W wysokich stężeniach jest niewskazany w ciąży .
Inną substancją, chętnie wykorzystywaną w kosmetyce, jest olej z dzikiej róży. Różni się on znacząco od olejku eterycznego! Olej ten pozyskiwany jest z nasion róży dzikiej (Rosa Canina), a nie jak hydrolat czy olejek eteryczny z róży damasceńskiej.
Olej ten jest emolientem, to znaczy, że zapewnia skórze ochronny film, częściowo w nią wnika i ją zmiękcza oraz zapobiega utracie wody. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego polecany jest też w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej! Olej ten ma też właściwości regenerujące i łagodzące, polecany jest też do cery wrażliwej, naczynkowej, suchej, a nawet dojrzałej! To bardzo uniwersalny olej i polubi się z nim sporo cer.
I chociaż ma on przyjemny, delikatny aromat, to w kosmetykach z jego dodatkiem często stosuje się także ekstrakt z róży damasceńskiej lub mieszankę perfum dla nadania zapachu bardziej znanego z tych pięknych kwiatów!
Róża jest powszechnie stosowanym surowcem roślinnym w kosmetyce i nie ma chyba produktu, do którego by nie pasowała. Dzięki swojej wszechstronności może być bazą produktu (np. hydrolat rózany zamiast wody) lub pełnić funkcję dodatku zapachowego i podnoszącego walory kosmetyku.
Fani tego zapachu z pewnością znajdą dla siebie odpowiednie kosmetyki, nie tylko w postaci kremów do pielęgnacji skóry, ale także peelignów, żeli pod prysznic, dezodorantów, a nawet dodatków do kąpieli!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz