Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Fosforany często są stosowane w przemyśle mięsnym, ponieważ zmniejszają wyciek wody podczas obróbki termicznej, zwiększają wydajność wyrobów, przedłużają trwałość gotowego wyrobu, zwiększają soczystość i kruchość, polepszają barwę. Dzięki fosforanom mięso można maksymalnie napompować wodą.
Fosforany obecne są również w serkach topionych i coli. Jednak jeśli producent przesadzi z ich ilością to taki produkt może mieć posmak metaliczny.
Przejdę do najbardziej istotnej kwestii, czyli czy fosforany mogą szkodzić? Nadmiar fosforanów w diecie prowadzi do rozregulowania gospodarki mineralnej organizmu, co skutkuje upośledzonym wchłanianiem wapnia i syntezy witaminy D. A to w rezultacie może prowadzić do występowania osteoporozy. Wynika to z tego, iż zostaje zachwiany stosunek wapnia do fosforu (powinien wynosić 1:1, a według innych źródeł 2:1), ponieważ wysokoprzetworzona żywność obfituje w fosforany. U osób często spożywających taką żywność (i w dużych ilościach) stosunek ten wynosi nawet 1:2.
Inne schorzenia, do których rozwoju przyczynia się niedobór wapnia to: otyłość, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, gruczolaki jelita grubego.
Zalecam unikanie wysokoprzetworzonej żywności i zakup wędlin bez dodatku fosforanów. Najlepiej jest ograniczyć spożycie przetworów mięsnych i zamiast szynki zjeść np. warzywa. I kupować wędliny tylko najwyższej jakości, bez zbędnych dodatków. Albo polecam upieczenie kawałka mięsa zamiast sklepowej szynki. Nie pij również napojów typu cola (w sumie to żadnych nie pij:)). I zapomnij o serkach topionych (chociaż są w sprzedaży serki topione z rewelacyjnym składem). W ten sposób ograniczysz spożycie fosforanów i nie będziesz musiał/-a martwić się niekorzystnym ich wpływem na zdrowie.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz