Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Żaden produkt nie “tuczy” - ziemniaki również! Takie stwierdzenie powstało przez to, że często podawane są one z wysokokalorycznymi dodatkami lub kojarzą się np. ze smażonymi frytkami. Tak naprawdę 100g ziemniaków to 4 razy kilokalorii mniej niż 100g ryżu czy makaronu!
Cukier trzcinowy to wciąż po prostu… cukier! Zawiera niewiele więcej minerałów od cukru buraczanego. Są to jednak śladowe ilości tych składników i nie wpływają one prozdrowotnie na nasz organizm. Nie warto więc zmieniać cukru buraczanego na trzcinowy, bo to wcale nie jest zdrowsza opcja.
Sól himalajska, podobnie jak w przypadku wcześniejszego porównania cukrów, zawiera trochę więcej minerałów niż zwykła sól kuchenna. Z żywieniowego punktu widzenia nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ to wciąż sól, którą należy ograniczać, a śladowa zawartość niektórych składników nie będzie miała wpływu na organizm.
Gotowanie tej samej wody więcej niż jeden raz nie jest groźne i nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Niektórzy uważają, że takie działanie sprzyja wydzielaniu oraz kumulowaniu się niekorzystnych związków i bakterii w wodzie - nie jest to jednak prawda. Jeśli przegotowana woda stała przez jakiś czas w czajniku, to nawet bezpieczniej będzie zagotować ją ponownie!
To stwierdzenie wzięło się z tego, że duże dawki kofeiny naraz działają moczopędnie, a wraz z moczem tracimy też magnez. Jednak aby doprowadzić do takiego działania, należałoby wypić ok. 4 filiżanki kawy za jednym razem. Podczas spożywania zalecanych ilości kawy wcale nie tracimy magnezu, ponieważ sama kawa nam go dostarcza.
Mity spożywcze powstają z połączenia niewiedzy, marketingu, zmieniających się trendów i potrzeby prostych odpowiedzi na złożone pytania. Aby je zweryfikować, warto korzystać z naukowych źródeł, słuchać specjalistów i rozwijać krytyczne myślenie. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to nie chwilowy trend, lecz proces oparty na faktach, a nie mitach.
Najpopularniejsze mity spożywcze mają zdolność utrzymywania się w świadomości ludzi przez lata, ale warto pamiętać, że wiele z nich nie znajduje potwierdzenia w nauce. Kluczem do zdrowego odżywiania jest krytyczne podejście do informacji i czerpanie wiedzy z wiarygodnych źródeł. Odrzucając mity żywieniowe, możemy zadbać o zdrowie w bardziej racjonalny i skuteczny sposób – bez zbędnych wyrzeczeń i nieuzasadnionych obaw.
Najpopularniejsze mity spożywcze już obaliliśmy, to teraz czas na Mity Kosmetyczne! (klik)
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz