Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Odpowiednio skomponowana dieta to gwarancja tego, że dostarczysz wszystkich niezbędnych składników oraz unikniesz podjadania. Zmniejszy się też Twoja ochota na słodkości w ciągu dnia, dzięki czemu zdrowsze odżywianie nie będzie takie trudne! Pamiętamy o tym, że zdrowe posiłki to podstawa każdego dnia, dlatego mamy dziś dla Ciebie kilka wskazówek. Przeczytaj artykuł i naucz się tworzyć zdrowe posiłki!
A żeby jeszcze bardziej ułatwić Ci naukę komponowania posiłków i zdrowsze odżywianie, to oprócz artykułu przygotowaliśmy również zbilansowane jadłospisy! Jeśli chcesz zajrzeć do środka i sprawdzić, co możesz w nich znaleźć, to zapraszamy do pobrania próbki jadłospisu za 0 zł! Kliknij i zajrzyj do jadłospisu tutaj: https://jadlospisy.czytamyetykiety.pl
Ważne jest zwiększenie udziału różnorodnych warzyw każdego dnia, ponieważ dostarczają one wielu korzystnych dla organizmu związków - witamin, minerałów, polifenoli i antyoksydantów. Oprócz tego są źródłem błonnika i zwiększają objętość posiłków, dzięki czemu są one bardziej syte. Spokojnie mogą stanowić połowę talerza.
Jeśli nie możesz lub nie lubisz jeść surowych warzyw, to możesz przygotowywać je w inny sposób, np. na parze. Będą one wtedy łatwiej strawne. A jeśli czujesz, że jedzenie warzyw jest dla Ciebie sporym problemem i nie dajesz rady jeść ich dużo, to spróbuj je przemycać do posiłków w innych formach:
Oprócz warzyw pamiętaj również o owocach, które też mają wiele prozdrowotnych związków oraz błonnik pokarmowy! Owoce, które są najbardziej “napakowane” zdrowymi dobrociami, to owoce jagodowe: maliny, truskawki, jagody, borówki, aronia, porzeczki, jeżyny. Dobrze jeść je każdego dnia, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu (np. mają świetny wpływ na wzrok).
¼ talerza powinny zajmować dobre źródła węglowodanów, czyli m.in.: razowe pieczywo lub makarony, płatki owsiane, grube kasze i ryż. Jako źródło węglowodanów do posiłków możesz wykorzystywać też… ziemniaki! Są one niskokaloryczne i sycące - nie trzeba ich unikać w diecie.
Mitem jest to, że ziemniaki są niezdrowe i tuczą. Ważne tutaj są dodatki do nich. Jeśli podasz ziemniaki polane sporą ilością masła to wtedy może zrobić się wysokokaloryczny posiłek. Jednak ziemniaki same w sobie są świetnym produktem i możesz bez obaw po nie sięgać!
Na kolejnej ćwiartce talerza umieszczaj źródła białka, takie jak: chude mięso, nabiał, jaja, strączki. Jeśli jesz mięso każdego dnia (w tym czerwone), to możesz spróbować 1-2 razy w tygodniu przygotować obiad z roślinnym źródłem białka. Dostarczysz dzięki temu większej ilości błonnika i niektórych witamin.
2 razy w tygodniu postaw na posiłek z tłustą rybą morską, np. dorszem, łososiem, makrelą, morszczukiem. Są one bogate w kwasy omega 3, które działają przeciwzapalnie i wspierają układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy.
Ze względu na to, że są wysokokaloryczne, powinny stanowić jedynie dodatek do potraw, a nie ich podstawę. Dodawaj do każdego posiłku niewielką porcję danego źródła tłuszczu:
Postaraj się samodzielnie tworzyć swoje posiłki, a z gotowców lub sklepowych słodyczy korzystaj okazjonalnie. Nadmierne ilości cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i soli to niestety nie jest dobry wybór dla organizmu. O ile od czasu do czasu można sobie pozwolić na odstępstwa, tak na co dzień lepiej wybierać mało przetworzone opcje.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz