Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
W pełnym słońcu najlepiej sprawdzą się materiały naturalne takie jak bawełna czy len. Dobrą alternatywą będą także tkaniny i dzianiny pochodzenia naturalnego, ale poddane obróbce chemicznej (tzw. materiały sztuczne) – jak modal, tencel czy wiskoza. Nie warto dać się skusić wzorzystym poliestrowym sukienkom – tym bardziej, jeśli mocno przylegają do ciała. Nawet najefektowniej skrojona odzież letnia z poliestru może niemiło kleić się do skóry, szczególnie jeśli użyta dzianina nie ma funkcjonalności odzieży sportowej (np. kanalików odprowadzających pot). Takie ubranie może doprowadzić nie tylko do uczucia dyskomfortu, ale nawet wywołać reakcje alergiczne.
Przy doborze garderoby warto zwrócić uwagę już na opisy produktów. Dzianinowa sukienka – to brzmi enigmatycznie. Klasyfikacja materiałów na tkaniny i dzianiny jest bardzo ogólna i nie dostarcza nam żadnych informacji o zastosowanym surowcu. W praktyce często dzianinowa sukienka okazuje się niestety być z poliestru.
Producent jest prawnie zobowiązany podać pełen skład surowcowy produktu na metce – tam powinniśmy znaleźć rzetelną informację o materiałach zastosowanych we wszystkich elementach czy warstwach danej sztuki odzieży. Jeśli Twoja upatrzona sukienka jest z przyjemnej w dotyku bawełny, ale pod spodem kryje poliestrową podszewkę – odpuść. To właśnie warstwa najbliższa skórze decyduje o komforcie noszenia. Wszystkie zalety bawełny na nic, jeśli podszyta jest warstwą syntetyczną.
Kolejną pułapkę stanowią nieprecyzyjne określenia typu sukienka z wiskozą. Uważni od razu zorientują się, że to nie to samo, co sukienka z wiskozy. Pod takimi opisami często znajdziemy produkty, które mają jedynie namiastkę wspomnianego surowca. W zimie warto być uważnym na określenia typu wool blend – niestety często kryją się za nim produkty o złożonym składzie, gdzie wełna stanowi jedynie domieszkę.
Niewielkie syntetyczne dodatki mogą mieć charakter funkcjonalny i zwiększać komfort noszenia. Kilka procent elastanu w wąskich bawełnianych jeansach trzyma obcisły fason i ułatwia zakładanie. Jednak nie każda domieszka ma sens z użytkowego punktu widzenia, a często jest zabiegiem mającym na celu obniżenie kosztów produkcji. Przy zakupie nowych ubrań, warto być świadomym składu wybranego produktu i dobrać go do swoich potrzeb.
Umiejętnie dobrane materiały to połowa sukcesu w pakowaniu wakacyjnej walizki!
Każdy element garderoby rządzi się swoimi prawami – materiał powinien nie tylko być dobrany zgodnie z funkcją ubioru, ale także odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.
Len świetnie ochroni nas przed słońcem i insektami – warto zaopatrzyć się w koszulę z długimi rękawami i przewiewne lniane spodnie. Lniana odzież jest szczególnie odporna na wysokie temperatury, szybko schnie i świetnie przepuszcza powietrze. Materiał trudno się farbuje, dlatego przeważnie znajdziemy go w stonowanych kolorach. Z czasem, pod wpływem silnego słońca, może także płowieć. Len wyjątkowo łatwo się mnie i jest mało elastyczny, ale jego liczne zalety świetnie to rekompensują!
Tencel (inaczej – lyocell) zwany jest ekologicznym jedwabiem. Odzież z tencelu jest miękka i śliska w dotyku – niczym jedwab. Samo włókno jest wprawdzie mocniejsze od tradycyjnej wiskozy, ale też łatwo podlega zniszczeniu (szczególnie na mokro) i wymaga delikatnego prania. Tencel świetnie wchłania wilgoć, przy tym oddycha i ma właściwości hipoalergiczne.
Bambus służy do pozyskiwania różnego typu włókien na bazie celulozy. Pozyskany materiał jest lekki i przyjazny dla skóry, szybko schnie, a nawet chłodzi w lecie.
Ma właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne – jest przyjazny dla skóry, świetnie nadaje się dla alergików. Podobnie jak wiskoza, bambus przetwarzany jest jednak w sposób chemiczny. Jeśli chcesz kupować sprawdzone, bezpieczne produkty – zwróć uwagę na certyfikaty.
Bawełna jest najpopularniejszym z włókien naturalnych. Zależnie od splotu i obróbki włókna, jest bardzo wielofunkcyjna. Materiał jest łatwo dostępną alternatywą na lato –
lekki, oddychający, szybko schnie i nie elektryzuje się. Procesy obróbki i barwienia bawełny wiążą się niestety z zastosowaniem wielu chemikaliów – warto zwrócić uwagę na produkty z bawełny organicznej i certyfikowanej.
Rafia to z kolei świetny materiał na letnie akcesoria. Liście palmy iglastej (Raphia Palm) są od lat wykorzystywane do produkcji biodegradowalnych koszy, toreb, kapeluszy czy nawet butów. Wytrzymałe włókna rafii są odporne na działanie wody, a także szybko schną. Przy tym są bardzo lekkie – stanowią funkcjonalne uzupełnienie stylizacji plażowych. Alternatywę dla rafii mogą stanowić lokalnie dostępne produkty ze słomy, rogożyny czy nawet wikliny.
O jakości i charakterystyce tkaniny decyduje nie tylko surowiec (np. bawełna, wełna, poliester etc.), ale także przędza i sposób jej splatania.
Tkanina jest tkana z nici osnowy (stanowiących podłużny stelaż) i wątku (wplatanych w osnowę poprzecznie). Nici osnowy i wątku mogą być tkane w wielu konfiguracjach tworząc różne sploty o różnych charakterystykach i zastosowaniach. Na co zatem ma wpływ rodzaj splotu tkaniny?
Najpopularniejsze w lecie są tkaniny o splocie płóciennym. To najbardziej podstawowy splot, gdzie nici osnowy i wątku są przeplatane naprzemiennie – góra, dół, góra, dół... Taki sposób tkania gwarantuje wysoką wytrzymałość na wyciąganie i wyszarpywanie nitek. Splot płócienny jest charakterystyczny dla ubrań lnianych i bawełnianych.
Co ubrać na lato? Najpopularniejsze tkaniny o splocie płóciennym:
https://www.promod.pl/kobiety/bawelniana-bluzka-z-szyfonu-brazowy-nadruk-R6260090526.html
https://www.belle.lu/bluzka-alice-berry
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz