Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Produkty do zmywania w zmywarce oraz płyny do mycia naczyń powinny być przez nas szczególnie sprawdzane pod kątem składu, bo ich składniki często zajadamy. Ilości zjedzonych substancji chemicznych zależą oczywiście od wielu czynników, ale mimo wszystko lepiej czytać etykiety i wybierać produkty jak najprostsze i najbezpieczniejsze.
Ilości zjadanych substancji nie będą duże i nie powinny wpływać na nasze zdrowie jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że będziemy jeść je i wypijać przez całe swoje życie, że jedzą je dzieci, o których dietę przecież tak bardzo dbamy. A dodatkowo, nie są to przecież jedyne substancje, które dostarczamy do swojego organizmu każdego dnia. Część zjemy, inne wnikną przez skórę, a jeszcze inne będziemy wdychać kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego, skoro możemy sprawdzić skład i wybrać coś co będzie dla nas bezpieczniejsze, a jednocześnie nie będzie wpływać na środowisko to chyba warto.
Oczywiście składy na większości produktów do zmywania w zmywarce nie są szczegółowe. Zgodnie z prawem producenci mają obowiązek informować o obecności niektórych grup składników, a niestety te informacje zazwyczaj niewiele nam mówią o produkcie. Na co zwracać szczególną uwagę?
Przede wszystkim warto szukać produktów, na których etykietach podawany jest pełny skład. Poznawanie substancji używanych w środkach czystości sprawi, że z czasem będzie łatwiej je rozpoznawać, więc czytanie etykiet będzie coraz prostsze. W ekologicznych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska środkach czystości zazwyczaj można spotkać substancje takie jak:
Część z tych substancji pewnie jest bardzo dobrze znana osobom, które robią środki czystości własnoręcznie.
Wśród substancji, które w produktach do zmywania w zmywarkach są całkowicie zbędne należy wymienić przede wszystkim barwniki i substancje zapachowe, które nie pełnią żadnych istotnych funkcji w procesie mycia.
3w1, 5w1, a może 8w1? Producenci prześcigają się w pomysłach na ulepszanie swoich środków czystości, a przynajmniej my mamy tak to postrzegać, bo w końcu produkt 8w1 będzie nam się wydawał dużo lepszy niż 3w1 czy tym bardziej jakiś “classic”. Niestety nie zastanawiamy się co to 8w1 oznacza i czy my rzeczywiście potrzebujemy tych wszystkich super funkcji.
Niestety stosując tabletki typu 5w1 wydaje nam się często, że już nie potrzebujemy soli i nabłyszczacza. O ile faktycznie możemy zrezygnować z dodawania do zmywania nabłyszczacza, pominięcie soli nie będzie najlepszym wyborem. Warto wiedzieć, że sól stosowana w zmywarkach ma za zadanie regenerować żywicę jonowymienną, która odpowiedzialna jest za zmniejszanie twardości wody dostającej się do zmywarki. Gdy zaprzestajemy używania soli żywica nie jest regenerowana, więc przestaje działać.
Składnik zmiękczający wodę, który jest obecny w tabletkach zmniejsza jej twardość w trakcie zmywania, ale nie ma kontaktu z żywicą jonowymienną i nie ma na nią żadnego wpływu, dlatego producenci zmywarek zalecają, aby uzupełniać sól do zmywarki zawsze gdy jest to konieczne niezależnie od tego jakich produktów do zmywania używamy.
Często pojawiają się wątpliwości czy ekologiczne tabletki do zmywarki lub proszek, który składa się zaledwie z kilku substancji będą skuteczne. Są też osoby, które zrezygnowały z tego typu produktów, bo po kilku pierwszych myciach były niezadowolone z efektów. Oczywiście nie ma co porównywać skuteczności proszku do zmywarek, w skład którego wchodzą tylko 3 substancje do tabletek, które składają się z 35 substancji. Jednakże w czystej zmywarce (czysty filtr, niezapchane dysze rozprowadzające wodę), w której naczynia będą odpowiednio ułożone, poziom twardości wody prawidłowo ustawiony, sól i nabłyszczacz uzupełnione i dobrany odpowiedni program, nie trzeba się będzie martwić o niedomyte naczynia.
Tabletki, kapsułki i żele znanych firm mają zapewnić czyste naczynia za wszelką cenę. Sprawdzą się świetnie nawet przy brudnej zmywarce, a dodatkowo swoimi dodatkami zapachowymi zamaskują wychodzący z niej nieprzyjemny zapach. Tylko czy błyszczące naczynia wyjmowane z brudnej zmywarki to na pewno dobry pomysł?
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz