Skip to main content

Prażynki o smaku bekonowym

2020-07-08

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Prażynki to jedne z najpopularniejszych przekąsek – zaraz obok chipsów które, jak wiemy, w wersjach smakowych (czyli poza solonymi) mają raczej kiepskie składy. Jak jest tutaj? Niestety, w prażynkach bekonowych wielkiego szału nie ma. Duży wpływ na “brzydkość składu” ma oczywiście obecność preparatów smakowych, które – aby zrobić ten charakterystyczny wzorek – muszą (niestety) zawierać […]

Prażynki to jedne z najpopularniejszych przekąsek – zaraz obok chipsów które, jak wiemy, w wersjach smakowych (czyli poza solonymi) mają raczej kiepskie składy. Jak jest tutaj?

Niestety, w prażynkach bekonowych wielkiego szału nie ma. Duży wpływ na “brzydkość składu” ma oczywiście obecność preparatów smakowych, które – aby zrobić ten charakterystyczny wzorek – muszą (niestety) zawierać sporo barwników. I tak na przykład mamy w nich karmel amoniakalno-siarczynowy, karmel amoniakalny, kwas karminowy, brąz HT, koszenilę czy annato. W prażynkach obecne są też inne barwniki – ekstrakt z papryki, ryboflawina (witamina B2) czy kurkumina, ale one akurat nie są szkodliwe, a i zdajemy sobie sprawę, że jakiś barwnik tu musi być – więc naszym zdaniem powinny zostać tylko te naturalne 😉

Jako, że bekonu często tam nie ma lub stanowi jakąś dziesiątą część procenta składu, to i wzmacniacze smaku i aromaty “muszą” zrobić swoje. Klasyczne przykłady wzmacniaczy smaku w prażynkach to glutaminian sodu oraz rybonukleotydy disodowe (one pojawiły się tylko w jednym – glutaminian prawie w każdym produkcie). To wygląda tak, że gdy już myślałam, że produkt będzie całkiem niezły, to “zza winkla” wyskakiwał mi nagle glutaminian. I od razu ocena w dół.
Aromaty mają oczywiście za zadanie nadać produktom trochę bekonowości. Raz pojawiły się nawet naturalne, ale w przeważającej większości były to aromaty dymu wędzarniczego, środki aromatyzujące o zapachu bekonu, szeroko pojęte aromaty dymne.

Nie można zapominać o dodatkach cukrowych, których nie jest może wiele – raczej daleko od początku składu – a są to głównie cukier i glukoza. A nie! W prażynkach Łapsy glukoza jest na pierwszym miejscu… W ogóle te początki składów są przeróżne. Mamy np. pellet pszenny, mąki, surowce ziemniaczane, a w Przysnackach nawet olej palmowy (nie jest na czerwono, bo olej akurat w prażynkach jest potrzebny – tylko życzyłabym sobie, gdyby był gdzieś znacznie dalej…). Wszystko zależy, jaki to rodzaj prażynek i co jest surowcem podstawowym.

Oceny pozytywnej nie przyznałam – są dwie neutralne (Przysmak Bobra i Bezgluten), gdzie składy były względnie możliwe do zaakceptowania (ale do ideału wiele im dalej brakuje). Jestem ciekawa czy któryś producent w końcu stworzy takie bekonowe prażynki z dobrym składem.


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024