czytamyedtykiety.pl żywność

Jak uniknąć odwodnienia latem?

Dodano: 16 Sierpnia 2018 Przez: Agnieszka Wałęka
kategoria: Zdrowie

Nie znam osoby, która nie lubiłaby lata. Można pojechać nad morze, jezioro, opalić się i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że upały niosą ze sobą także niepożądane efekty – tj. przegrzanie, duszności, oparzenia słoneczne, uczucie gorąca, przemęczenie związane z wysoką temperaturą… W gorące dni o wiele łatwiej się także odwodnić. Na szczęście, są sposoby na to, aby temu zapobiec – jeśli wprowadzimy je w życie, żaden upał nam niestraszny!


Zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od płci, aktywności fizycznej, klimatu, masy ciała. W gorące dni oczywiście należy pić więcej, przy dużym wysiłku fizycznym także. Nie zapominajmy, że woda jest nam niezbędna do życia – to podstawowy składnik organizmu i bez odpowiedniej jej podaży, większość procesów po prostu nie będzie poprawnie zachodzić. Woda jest środowiskiem większości reakcji chemicznych, odpowiada za transport składników, za termoregulację, jest składnikiem budulcowym komórek. Jak widzicie, chcemy czy nie – wodę trzeba pić.

Jakie są oznaki odwodnienia?

– suchość w ustach, pragnienie
– rozdrażnienie
– bóle głowy
– rzadkie oddawanie moczu
– rozkojarzenie, niemożność koncentracji
– suchość skóry, szorstkość jej
– suchość oczu

Jak uniknąć odwodnienia latem?

1. Wychodząc z domu, zawsze noś przy sobie butelkę z wodą. Dla wielu zadziwiające będzie to, że naprawdę wiele osób o tym zapomina. Znam osoby, które piją tylko napoje, a na plaży, ZAMIAST po wodę, sięgają po zimne piwko lub kawę mrożoną. Problem w tym, że zarówno kawa, jak i piwo działają bardzo moczopędnie, co w efekcie nie powoduje nawodnienia, tylko… jeszcze bardziej odwadnia! Choć zimne piwo fantastycznie gasi pragnienie, to efekt końcowy będzie odwrotny od zamierzonego.

2. Słodkie napoje też nie gaszą pragnienia. Po słodkim przecież jeszcze bardziej chce nam się pić…

3. Jeśli nie lubisz pić czystej wody, wybierz wariant smakowy. Oczywiście – zrobiony samemu, a nie ten sklepowy, z dodatkiem cukru i słodzików. Domowy napój z wody i obojętnie jakiego cytrusa (cytryna, pomarańcza, limonka) może służyć jako prawdziwy „ugaszacz” pragnienia! Możesz także zrobić taką wodę z dodatkiem ogórka i mięty 😉

4. Jeśli zapominasz o piciu wody i nie jesteś pewien, czy np. te 1,5 lub 2 litry w ciągu dnia rzeczywiście wypiłeś, noś ze sobą 2l butelkę ze znacznikami namalowanymi markerami w równych odstępach. Możesz napisać tam np. godziny, w których będziesz musiał wypić określoną ilość wody. Mogą  być to też hasła motywacyjne w stylu: „dobrze Ci idzie, już blisko końca” 🙂 na niektórych to naprawdę działa!

5. W pracy zadbaj o to, aby woda była zawsze w zasięgu twojej ręki. Choć nie każda praca pozwala na to, aby co chwilę sięgać po napój, to warto pamiętać, że wszystkie zakłady pracy są zobowiązane w upalne dni zapewnić pracownikom wodę! Generalnie, w miejscu, w którym często przebywasz, zadbaj o to, aby stała tam zawsze duża butelka wody!

6. Jedz owoce i warzywa bogate w wodę. Należą do nich m.in. pomidory, ogórki, truskawki, melony, jabłka, arbuzy, sałata, cukinia. Tym bardziej, jeśli naprawdę nie lubisz pić wody… No co, owocami czy warzywami pogardzisz? 🙂

7. Jedz zupy i chłodniki! Zupy na ciepło niechętnie spożywamy w gorące dni. Co innego chłodniki! Można znaleźć je w sklepach, ale nie każdy ma dobry skład. A może warto zrobić chłodnik samemu?

8. Zainstaluj aplikację mobilną, przypominającą o piciu wody. Jest ich bardzo dużo, także można wybierać i przebierać… Teraz już na pewno nie zapomnisz!

Nie lekceważcie picia wody! W upały tracimy ją w dużo większym stopniu, niż w chłodniejsze dni przy tych samych czynnościach!

 


 

O Autorze

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i korepetytor prywatny matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :) Prowadzi bloga http://www.katsuumi.pl/

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt: