czytamyedtykiety.pl żywność

Śmietana czy „śmietana”?

Dodano: 26 Lutego 2016 Przez: Kamila Kweczke
kategoria: Porównanie produktów

Myślisz, że nie ma różnicy między sklepowymi śmietanami? Ewentualnie, że mogą różnić się zawartością tłuszczu? Otóż, jesteś w błędzie. Wystarczy, że poczytasz składy śmietan. Wyróżniam dwie grupy: śmietany i „śmietany”. Śmietany nie zawierają żadnych zbędnych składników, natomiast „śmietany” zawierają substancje zagęszczające. Składy produktów możesz porównać na zamieszczonych grafikach.

A’la śmietany

Wyróżniam jeszcze jedną grupę „a’la śmietany„, czyli ukwaszone emulsje tłuszczowe, miksy mleczne z tłuszczami roślinnymi, mieszanki maślanki z tłuszczami roślinnymi. Pisałam o nich wcześniej i przypomnienie wpisu znajdziesz tutaj – klik. Zwróć uwagę, że niektóre marki mają dobrą śmietanę np. 12%, ale 18% zawiera zagęstniki (dobrym przykładem jest Mlekovita). Ciekawym przykładem są Śmietany Piątnicy, ponieważ 12% i 18% tłuszczu zawierają substancje zagęszczające. I są one bardzo popularne, natomiast Śmietana 10% do sałatek Piątnica ma dobry skład i rzadko można ją spotkać w sklepie. Dlatego zawsze czytaj etykiety. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są śmietany bez substancji zagęszczających.

Sklepowe śmietany smakują inaczej

Dodam jeszcze, że sklepowe śmietany w smaku nie przypominają tych wiejskich. I co ciekawe, osobom, które nigdy wcześniej nie próbowały takiej prawdziwej śmietany, ten smak nie odpowiada. Ponieważ smak jest bardziej specyficzny i wyraźny. Wynika to z tego, że mleko „prosto od krowy” smakuje inaczej niż to sklepowe. A Ty po jaką śmietanę sięgasz? A może w ogóle jej nie kupujesz i zastępujesz ją innymi produktami?

smietany_nowe

O Autorze

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi