czytamyedtykiety.pl żywność

Odżywki i maski PEH

Dodano: 25 Sierpnia 2019 Przez: Justyna Czybier
kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki

Zachowanie balansu składników, jakie dostarczamy włosom w trakcie pielęgnacji jest niezwykle istotne jeśli chcemy cieszyć się pięknymi włosami. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż na początku się wydaje, zerknijmy więc na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę.


Równowaga PEH to jeden z kolejnych etapów świadomej pielęgnacji – wiemy, że na początku może to przytłaczać, ale warto się przełamać i na spokojnie przyswoić potrzebną wiedzę, ponieważ świadome dostarczanie odpowiednich składników włosom dopełnia pielęgnację i pozwoli cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. 

Podstawowe składniki, od których wzięła się cała nazwa to proteiny, emolienty i humektanty, jednak kolejność ich stosowania zwykle jest nieco inna.

Prawidłowa, najczęściej polecana kolejność to:
Emolienty > Humektanty > Proteiny

Jakie pełnią funkcje i jak je rozpoznać w składzie? 

Podstawą pielęgnacji włosów są emolienty, czyli substancje, które tworzą na powierzchni włosa ochronny film, odżywiają je i uelastyczniają. Do emolientów należą oleje i masła naturalne np. olej makadamia Macadamia Ternifolia Seed Oil, olej z pestek winogron Vitis Vinifera Seed Oil, olej arganowy Argania Spinosa Kernel Oil czy inne z końcówką ~oil oraz ~butter i łacińską nazwą rośliny. Dodatkowo rolę emolientów pełnią min. Alkohole tłuszczowe, które są inną grupą produktów niż etanol (w INCI Alcohol) – należą do nich min Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cetyl Alcohol i inne, które w zestawieniu zaznaczyliśmy kolorem fioletowym.

Ostatnią grupą emolientów są silikony i parafina oraz jej pochodne – nie polecamy ich jednak ze względu na nadbudowywanie się na powierzchni włosa, obciążanie go i konieczność ich usuwania mocnymi detergentami. Nie posiadają też właściwości odżywczych – ich jedyna funkcja to spowolnienie utraty wody przez włosy i nadanie im zdrowego wyglądu poprzez maskowanie ich faktycznego stanu. Silikony najczęściej posiadają końcówkę ~methicone jak Dimethicone lub Cyclomethicone oraz ~siloxane jak w Cyclopentasiloxane. Silikony lotne są często polecane w serum ochronnym do końcówek – stosowność ich używania pozostawiamy Wam!

Parafina i jej pochodne kryją się pod wieloma nazwami, warto zwrócić obecność na substancje takie jak Paraffinum Liquidum, Isododecane czy też Mineral Oil, który można przegapić przez mylącą końcówkę ~oil.

Poza Emolientami warto od czasu do czasu sięgnąć po substancje nawilżające, które wiążą wodę i transportują w głąb włosa – substancje te niewiele różnią się od tych, które znamy z produktów do pielęgnacji twarzy, należy do nich min. Gliceryna i oznaczyliśmy je na niebiesko. Substancje te możecie stosować też samodzielnie, pamiętając, aby każdorazowo domknąć ich aplikację emolientem. Odżywki, które uznaliśmy za humektantowe mają więcej substancji nawilżających – występują one najczęściej zaraz po wodzie, przed pierwszymi Emolientami lub tuż po tych lekkich. 

Ostatnią grupą są proteiny – podstawowy budulec włosa, zarówno ich nadmiar jak i niedobór powoduje, że włosy nie prezentują się tak jakbyśmy chcieli. Najczęściej polecana częstotliwość ich stosowania to 1-2 razy w tygodniu. Proteiny najczęściej poznajemy po nazwie z dopiskiem ~protein, ale te pochodzenia odzwierzęcego mają swoje nazwy i są to najczęściej Keratin, Elastin, Collagen, Silk. Dopisek Hydolyzed oznacza, że cząsteczki są mniejsze, przez co będą mocniej działać na włosy – jeśli uważasz, że proteiny Ci nie służą wypróbuj roślinnych i nie hydrolizowanych! Jeśli jednak czujesz, że Twoje włosy je lubią (co zdarza się często przy prostych, niskoporowatych włosach) to możesz próbować wprowadzić je częściej. Proteiny zaznaczyliśmy na różowo.

Uzupełnieniem prawidłowej pielęgnacji będzie łagodne oczyszczanie, zestawienie odpowiednich szamponów TUTAJ.

Więcej o równowadze PEH, pożądanych składnikach i rozpoznawaniu potrzeb włosów napisaliśmy w naszym ebooku „Włos Ci z głowy nie spadnie”. Zapraszamy do zakupu w promocji do 01.09.2019 TUTAJ  wraz z przykładowymi planami pielęgnacji lub samego ebooka TUTAJ.

NIEBIESKI – substancje nawilżające
FIOLETOWY – emolienty
RÓŻOWY – proteiny
ZIELONY – Wartościowe substancje dobrze wpływające na skórę
POMARAŃCZOWY – Substancje mogące podrażnić i wywołać uczulenia
CZARNY – pozostałe składniki

O Autorze

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi