czytamyedtykiety.pl żywność

Maślanka

Dodano: 12 Czerwca 2017 Przez: Kamila Kweczke
kategoria: Porównanie produktów

To zadziwiające jak ciężko o prawdziwą maślankę sklepową. W sumie wystarczy spojrzeć na zestawienie maślanek, żeby się o tym przekonać.


Czy to jeszcze jest maślanka?

Maślanka naturalna jest napojem, który uzyskuje się wyłącznie w trakcie procesu ubijania śmietanki podczas produkcji masła. Charakteryzuje ją orzeźwiający, śmietankowo-orzechowy, lekko kwaśny smak. Maślanka, ze względu na skład: niską zawartość tłuszczu, stosunkowo dużą zawartość fosfolipidów, oraz dodatek bakterii fermentacji mlekowej jest produktem lekkostrawnym, 2-3 krotnie szybciej niż inne produkty rozkładającym się w przewodzie pokarmowym. Fosfolipidy zawarte w niej chronią i wspomagają pracę wątroby. Polecamy wszystkim spożywanie maślanki, ponieważ wpływa ona korzystnie na wydzielanie żółci i soków trawiennych, reguluje pracę układu pokarmowego oraz zapobiega zaparciom.Latem świetnie gasi pragnienie.

Ze względu na brak regulacji prawnych, „maślanką” można nazwać mieszaninę maślanki i mleka w proszku oraz różnych innych dodatków. Prawdziwa maślanka jest mlecznym napojem otrzymywanym w wyniku zmaślania śmietany, poddanej wcześniej dojrzewaniu. Ukwaszenie śmietanki następuje w związku z działaniem bakterii mlekowych, takich jak Lactococcus lactis, Lactococcus cremorisLactococcus diacetalis. Tylko gdzie taką kupić?

Kryteria oceny:

  • pozytywną ocenę otrzymały maślanki bez żadnych dodatków
  • neutralną ocenę otrzymały maślanki zawierające białka mleka, serwatkę, mleko w proszku. Może ich skład nie jest zły, ale nie jest to już prawdziwa maślanka

Tak naprawdę w zestawieniu znalazły się dwie prawdziwe maślanki (Klimeko i EkoŁukta), ale niestety nie są one dostępne w każdym sklepie (zwłaszcza w małych sklepikach). Dlatego inne maślanki z dobrym składem również otrzymały oceny pozytywne. Zalecam unikanie tych, które zawierają mleko w proszku. Jednak w niektórych sklepach osiedlowych ciężko o te z dobrym składem. Zawsze jest rozwiązanie – można porozmawiać z osobami pracującymi w sklepie i poprosić, żeby na próbę zamówili maślanki z dobrym składem.

maślanki z dobrym składem

O Autorze

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt: