czytamyedtykiety.pl żywność

Kosmetyki z jajkiem

Dodano: 14 Kwietnia 2019 Przez: Justyna Czybier
kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki

Wiosna, a zwłaszcza Wielkanoc to czas, kiedy otaczają nas symbole wiosny, świeża trawa oraz jajka. Przyjrzeliśmy się kosmetykom, które zawierają ten składnik.


Jajka kurze to znany i przez wiele osób lubiany produkt w kuchni – oprócz swoich wartości odżywczych wyróżniają się również uniwersalnością w stosowaniu – mogą być stosowane zarówno jako składnik główny dania, składnik pomocniczy ale także jako dodatek technologiczny (np. w postaci dodatku lecytyny jako naturalnego emulgatora). W kosmetyce również znalazł swoje miejsce głównie za sprawą… naszych babć, które wykorzystywały jajka w pielęgnacji włosów oraz cery.

Z biologicznego punktu widzenia jajo jest dużą komórką rozrodczą ptaków – najpopularniejsze z nich to jaja kurze, znacznie rzadziej na naszych stołach goszczą inne jaja jak np. przepiórcze, kacze czy perlicze. Są one niezwykle ważnym produktem, bogatym w wysokiej wartości proteiny, tłuszcz (który jest głównym składnikiem żółtek) w tym NNKT, fosfolipidy i cholesterol oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) czy witamin z grupy B – głównie ryboflawina (witamina B1).

W kosmetykach występuje w różnych postaciach i w składzie znajdziemy je jako min. egg powder (w przypadku gdy składnikiem jest całe jajko), egg protein lub hydrolyzed egg protein, egg yolk extract (w przypadku gdy składnik pozyskiwany jest tylko z żółtka) oraz albumen lub hydrolyzed albumen, czyli białko jaja.

Dzięki dodatkom z żółtka, skóra staje się zmiękczona, nawilżona i odżywiona, wzmocnieniu ulega również bariera hydrolipidowa skóry (min. dzięki lecytynie, która naturalnie występuje w ludzkim ciele i uzupełnia spoiwo międzykomórkowe).

Z kolei białko znane jest ze swoich właściwości ściągających i napinających skórę – co najczęściej wykorzystywane jest w kosmetykach mających oczyścić cerę i zwęzić pory skóry.

W pielęgnacji włosów jajka stosuje się najczęściej jako uzupełnienie protein – o równowadze PEH (Proteiny-Emolienty-Humektanty) pisaliśmy również w naszym cyklu. Oczywiście wykorzystanie jajka w pielęgnacji nie musi ograniczać się tylko do zakupu produktów, które je zawierają – to bardzo wdzięczny surowiec do przygotowywania domowych maseczek czy nawet oczyszczania włosów bez użycia szamponu!

Oczywiście nie jest to produkt dla każdego – jaj w kosmetykach powinny unikać osoby, które mają na nie alergię, warto również wykonać próbę alergiczna na niewielkim fragmencie skóry. Należy również pamiętać, że jest to produkt odzwierzęcy, więc kosmetyki z nim nie będą odpowiednie dla wegan. Jeśli zaś zdecydujemy się na użycie świeżych jajek w pielęgnacji to przed ich rozbiciem należy umyć je w ciepłej wodzie.

O Autorze

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi