Tesco wycofa jaja z chowu klatkowego ze sklepów w Europie Środkowej do 2025 r.

Kategoria: Aktualności , Zdrowie


Coraz częściej słyszymy o tym, że supermarkety i producenci rezygnują ze sprzedaży i stosowania jajek „3”. Bardzo nas cieszy, bo oznacza to, że być może w dalekiej przyszłości już w ogóle nie będzie można ich kupić. Jednak póki co to są tylko nasze marzenia, ponieważ do tej pory jajka „3” są najczęściej wybierane. Czasem wynika to z tego, że w osiedlowych sklepach po prostu nie ma innych jaj niż z chowu klatkowego.


Tesco rezygnuje z jajek z chowu klatkowego

„Nasza decyzja dotycząca jajek z chowu klatkowego jest spójna z polityką Tesco mającą na celu wprowadzenie zrównoważonego łańcuch dostaw i poprawę warunków hodowli zwierząt. Będziemy współpracować z naszymi dostawcami, aby w założonym terminie zagwarantować, że żadne ze sprzedawanych w naszych sklepach jajek nie pochodzi z chowu klatkowego” – poinformował dyrektor ds. produktów na Europę Środkową Jamie Walker. Zmiany dotyczące wycofania jaj z chowu klatkowego dotyczą Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier i mają wejść w życie od 2025 roku.

Przedstawiciele Tesco zapewniają, że zależy im aby wszystkie sprzedawane produkty były pozyskiwane we właściwy, etyczny sposób. „Już teraz w Tesco możemy znaleźć szeroką ofertę jajek ekologicznych, z chowu ściółkowego czy z wolnego wybiegu. W czasie planowanych zmian w asortymencie, Tesco wraz z dostawcami będzie ściśle przestrzegać obowiązujących, wysokich standardów dotyczących warunków i produkcji jajek”.

Jest to dobry krok, ale jeszcze oprócz jaj, które kupujemy są te, które wykorzystują producenci. Niektórzy producenci już z nich zrezygnowali. Osoby czytające etykiety na pewno spotkały się z produktami, które zostały wyprodukowane z jaj innych niż z chowu klatkowego.

Wiedzieliście, że chów klatkowy kur niosek jest już praktyką zakazaną w Szwajcarii? Na taki ruch zdecydowała się również Austria oraz Niemcy gdzie kury nie będą spędzać swojego krótkiego życia w klatkach odpowiednio od 2020 i 2025 roku. Mamy nadzieję, że decyzje kolejnych sieci handlowych oraz producentów żywności nie pozostaną bez wpływu na planowane inwestycje u polskich producentów jaj.

Aby dowiedzieć się więcej o okrutnej praktyce chowu klatkowego oraz dowiedzieć się jak możemy wpływać na polepszenie losu kur czytaj również: Jak one to znoszą? 

Źródło: Business Insider Polska oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki 

AUTOR

red

Redakcja Czytamy Etykiety


Strona internetowa: https://czytamyetykiety.pl/

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.