Rodzaje mąk i zamienniki mąki pszennej

Od Redakcji 31-10-2022
Autor: Redakcja Czytamy Etykiety Udostepnij artykuł:

Co oznaczają cyferki na mąkach? Nie martw się, dla wielu to także czarna magia!Jak wybrać najlepszą do konkretnych wypieków?

Cyferki to tak zwany typ mąki, powiązany z zawartością popiołu, czyli składników mineralnych.

- Im jest niższy, tym jest ona bielsza i tym mniej ma składników mineralnych.
- Im wyższy, tym tych składników jest więcej, a mąka ciemniejsza

Przykładowo, mąka typ 450 zawiera 0,45% popiołu (składników mineralnych) a typ 2000 - już 2%.

Każdy typ nieco inaczej "sprawuje się" w wypiekach. I tak: mąka tortowa nadaje się super do wypieków i tortów, krupczatka do kruchych ciast, luksusowa (czyli typ 550) do np. ciast drożdżowych. Typy 650 i 750 super sprawdzą się przy pieczywie, a typ 1850 - czyli mąka graham - do pieczywa pełnoziarnistego.

Wśród mąk żytnich mąki jasna (typ 580) i sitkowa (typ 1400) sprawdzą się przy pieczywie (jasna też przy makaronach), mąka pytlowa typ 720 i razowa typ 2000 nadają się do pieczywa, ale też na zakwas na żur. Jakich mąk używacie najczęściej w swojej kuchni?

O tych z Was, którzy nie są zwolennikami mąki pszennej/ glutenu też pamiętamy! Ograniczanie glutenu to temat, który w ostatnich latach szczególnie zyskuje na popularności - ze względów zdrowotnych, alergii pokarmowych czy chęci lżejszego jedzenia - coraz więcej osób decyduje się na znalezienie zamienników mąki pszennej. I tu przychodzimy my, z propozycjami.

Jak znaleźć produkt, z którym też będzie można piec, robić naleśniki, zabielać sosy itp? Z ratunkiem przychodzi m.in. mąka kokosowa - dobra np do omletu i ciast, migdałowa - do panierek i wypieków, z cieciorki - do placków, naleśników i zagęszczania zup i sosów - jest ich sporo więcej, co widzicie na naszych zdjęciach.

Pamiętajcie, że chleby czy ciasta pieczone na bezglutenowych mąkach nie wyrosną tak ładnie, jak na np. mące pszennej - bo to właśnie gluten odpowiada w największej mierze za rośnięcie ciasta. Takie mąki mogą też przysporzyć więcej "emocji" w kuchni - są trudniejsze w użytkowaniu i czasami trzeba wykonać kilka podejść, aby znaleźć w nich "złoty środek" i aby w końcu dany wyrób wyszedł.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz