Zupy pomidorowe

Kategoria: Porównanie produktów


W sprzedaży jest mnóstwo gotowych dań – bardzo popularne są zupy pomidorowe. Królują zupy w proszku, ale ostatnio bardzo popularne stały się gotowe zupy pomidorowe, które przechowywane są w sklepowych lodówkach. Można również kupić zupę pomidorową w słoikach albo torebkach. W tym wpisie zostały zestawione zarówno zupy gotowe, a także w proszku.


Zupy gotowe

Zupy pomidorowe gotowe, czyli takie, które wystarczy tylko podgrzać. Wyjątkiem są Proste Historie, które trzeba przygotować. Jednak nie pasowały one do zup w proszku, dlatego zostały dodane do gotowców. Najważniejsze w zupach gotowych jest to, żeby zawierały dużo pomidorów. Przecież pomidorowa musi być mocno pomidorowa! Przymknęłam oko na dodatek cukru, ponieważ do domowej zupy wiele osób również go dodaje. Oczywiście nie jestem zwolennikiem dodawania sacharozy do zupy, ale jeśli jest to odrobina to jakoś to przeżyję – dlatego cukier nie został zaznaczony na pomarańczowo. Za zbędne dodatki: kwas cytrynowy (lepszy byłby sok cytrynowy), mąka pszenna, skrobia. Wydaje mi się, że nie trzeba dodawać do pomidorowej zapychaczy, czyli mąki. I oczywiście za niepotrzebne uznałam wzmacniacze smaku i tłuszcz palmowy. W skrócie przedstawiam kryteria oceny:

  • pozytywna – zupa z domowym składem,
  • neutralna – zupa z poprawnym składem, ale z dodatkiem zbędnych składników takich jak: kwas cytrynowy, mąka, skrobia, ekstrakt drożdżowy,
  • negatywna – zupa, której spożywanie odradzam, zawiera wzmacniacz smaku i tłuszcz palmowy.

Zupa z Biedronki otrzymała ocenę neutralną za kwas cytrynowy i niską ilość pomidorów. Jednak nie oznacza to, że jest to produkt kiepskiej jakości. Jeśli lubicie tę zupę to nie ma przeciwwskazań, żeby raz na jakiś czas ją zjeść.

Zupy pomidorowe w proszku

I tutaj naprawdę ciężko o produkt dobrej jakości. Wśród wszystkich produktów wyróżnia się Zupa pomidorowa z ryżem Dania Babci Zosi. Nie do końca podoba mi się dodatek mleka w proszku, ale w tym przypadku przymykam oko i przyznaję ocenę pozytywną. Wydaje mi się, że musimy mieć jakąś alternatywę. Przecież często gdzieś wyjeżdżamy i zabieramy ze sobą tzw. suchy prowiant. Zależy nam wtedy, żeby nasz bagaż był lekki i nie zajmował dużo miejsca. I właśnie wtedy najlepiej sprawdzają się produkty w proszku. Uważam, że Dania Babci Zosi są dobrym pomysłem. W zupach pomidorowych w proszku nie zaznaczałam na pomarańczowo skrobi ani mąki. Jako, że są to dania w proszku to uznałam, że ciężko będzie o takie, które ich nie zawierają.

Kryteria oceny:

  • pozytywna – zupa bez zbędnych składników, wyróżniająca się składem na tle innych,
  • neutralna – zawierają zbędne składniki,
  • negatywna – zawierają zbędne składniki, w tym wzmacniacze smaku.

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.