Zdrowy ketchup? Wybierz najlepszy!

Kategoria: Porównanie produktów

Warto jeść pomidorowe przetwory, ponieważ zawierają one wyższe ilości likopenu (związku, który wspomaga profilaktykę różnych rodzajów nowotworów) niż pomidory. Jednak należy pamiętać o tym, że w sprzedaży jest wiele ketchupów o zróżnicowanej jakości. Aby wybrać dobry ketchup należy uważnie przeczytać jego skład. Idealny ketchup powinien składać się tylko z pomidorów i przypraw (z odrobiną octu i cukru). Jeśli na pierwszym miejscu jest woda, a dalej pojawiają się konserwanty i zagęstniki to z pewnością nie będzie ani smaczny, ani zdrowy produkt.

Wybieraj ketchupy, które nie zawierają zagęstników (ewentualnie z jedną substancją zagęszczającą, np. skrobią). Odradzam bardzo popularny Ketchup Tortex, który składa się głównie z koncentratu pomidorowego (37%), wody i cukru.

Pamiętaj również, że ketchupy zawierają wysokie ilości cukrów (nawet 32 g w 100 g!). Nasze zestawienie znajdziesz tutaj – klik. Dlatego tak istotne jest, aby nie dodawać go do wszystkiego (tak, są takie osoby…).

Według mnie najlepsze ketchupy to Krokus, Ogródek Dziadunia i Roleski. Zapomnij o ketchupach niskiej jakości! Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić ketchup z pomidorów albo np. z dodatkiem cukinii (jest wiele ciekawych przepisów, wystarczy tylko poszukać).

Jeśli masz w domu ketchup, który ma świetny albo dobry skład to koniecznie podziel się z nami informacją 🙂

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.