Wpuszczani w maliny – zestawienie syropów malinowych

Kategoria: Jak czytać etykiety , Porównanie produktów


Ile razy kupiłeś/-aś produkt (bez przeczytania etykiety) i okazał się niejadalny? Jeśli produkt ma w nazwie „o smaku” to nie trać na niego zdrowia ani pieniędzy. Produkt o smaku malinowym nie musi zawierać malin, a jedynie aromaty (może zawierać ewentualnie niski dodatek zagęszczonego soku malinowego). Bardzo powszechnymi aromatyzowanymi produktami są jogurty i serki owocowe, syropy, cukierki albo produkty w proszku (jak np. kisiel, budyń, galaretka).


Syrop o smaku malinowym

Jeśli kupujesz syrop o smaku malinowym to będzie się głównie składał z cukru i/lub syropu glukozowo-fruktozowego oraz wody. Może zawierać również sok aroniowy (nadaje piękną barwę), jednak dodatek soku malinowego z zagęszczonego soku będzie wynosił maksymalnie 6%.

A jeśli producent podaje informację o zawartości soku zagęszczonego, a nie soku z soku zagęszczonego? Jak to rozumieć? Taką sytuację można zaobserwować w przypadku Syropu Herbapolu. Oprócz ilości soku zagęszczonego producent podaje również ile wynosi ekstrakt soku. W tym przypadku jest to 65%. Po odpowiednich przeliczeniach okazuje się, że soku z malin jest 2,8% (dociekliwych odsyłam tutaj). Czyli dalej niewiele. Jednak wiele osób zwraca uwagę tylko na to 65% i myśli, że właśnie tyle soku zawiera syrop…

Zamiast malin producent dodaje aromat, który z pewnością sprawi, że produkt będzie pachniał malinami i może nawet ich smak będzie wyczuwalny. Natomiast barwę takiego produktu stworzą: sok aroniowy, barwniki albo koncentraty roślinne.

 

Syrop z malin

Szukaj produktów owocowych, które będą składać się z owoców. Syrop z malin składa się z cukru i soku z malin! I najlepiej jeśli ilość soku malinowego wynosi więcej niż 50%. Niepotrzebne są dodatki imitujące maliny, czyli aromaty i barwniki. Prawdziwy produkt nie potrzebuje takich wspomagaczy. Znalazłam kilka:

 • Łąckie Ogrody – sok z malin stanowi aż 64%! W moim mieście można go kupić stacjonarnie w sklepie Bacówki.
 • Eterno – sok z malin stanowi aż 58%, czyli również sporo.
 • Oleofarm – 55% stanowi sok z malin, na dodatek dostępny w Lidlu.
 • Premium Rosa – sok z malin stanowi 54%.
 • Samo Zdrowie – sok z malin stanowi 54%.
 • Juchowo – sok z malin stanowi 53% – cieszy nas informacja, że sok był tłoczony na zimno.
 • Krokus – sok z malin stanowi 52%, kolejną zaletą soku jest jego dostępność – można go kupić w wielu sklepach np. w sklepach Bacówka
 • Ogródek Dziadunia – sok z malin stanowi 50%. W moim mieście produkty tego producenta dostępne są w sklepie Bacówki.
 • Bio Food – sok z malin stanowi 50%.
 • Batom – sok z malin stanowi 50%
 • Bacówka – sok z malin stanowi 50%,
 • Dobry skład ma również Herbapol Bio, ale sok powstał z soku zagęszczonego, za co minus.

Natomiast osobom, które preferują produkty bez cukru polecam soki malinowe! One nie zawierają żadnych dodatków, w 100% składają się z malin!

Nie oszczędzaj na swoim zdrowiu!

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.