Skip to main content

Wege odpowiedniki wędlin w plastrach

2022-07-04

Porównanie produktów

Autor: Wałęka Agnieszka

Są tutaj wegetarianie lub weganie? Wśród odpowiedników mięsnych produktów, dla wegetarian producenci przygotowali także tzw. „wege szynki”. Jakie mają składy? W większości wege wędlin składy nie są rewelacyjne. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby stworzyć coś, co nie występuje „w naturze” (czyli w tym wypadku nie jest mięsem/produktem mięsnym, a ma je imitować), tych dodatków […]

Są tutaj wegetarianie lub weganie? Wśród odpowiedników mięsnych produktów, dla wegetarian producenci przygotowali także tzw. „wege szynki”. Jakie mają składy?

W większości wege wędlin składy nie są rewelacyjne. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby stworzyć coś, co nie występuje „w naturze” (czyli w tym wypadku nie jest mięsem/produktem mięsnym, a ma je imitować), tych dodatków producent musi trochę użyć – a sumie w klasycznych wędlinach też często jest sporo chemii.

Z czego składa się taka wędlina? Głównie z wody, oleju, białek roślinnych (np. pszennego, z ciecierzycy, grochu, glutenu, sojowego) oraz skrobi – klasycznej lub trochę gorzej – modyfikowanej. Te składniki pozwalają połączyć wszystko tak, aby struktura miała „ręce i nogi”. W niektórych przypadków nie dało się uniknąć zagęstników, stabilizatorów. Popularnym dodatkiem tutaj są też aromaty i barwniktlenki żelaza (o których opinie są podzielone).

Tylko dwa produkty otrzymały ocenę pozytywną – Vege Smak i BioLab. Reszta produktów ma albo neutralną albo negatywną.

Wśród wegan są osoby, które uważają, że zupełnie nie potrzebują takich produktów – bo imitują mięso, które przecież oni świadomie odstawili (i nie potrzebują w diecie nic, co to mięso przypomina). Druga grupa to osoby, które tego typu produktami zastępują wędlinę na kanapce i nie widzą nic złego w tym, że zastępują czymś mięso. W końcu nadal jedzą roślinnie. Nasze stanowisko jest takie – nie oceniajmy i dajmy ludziom jeść tak, jak chcą 🙂


AUTOR

Wałęka Agnieszka

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)

STRONA INTERNETOWA: http://www.katsuumi.plOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022