Skip to main content

Wafelki kokosowe i o smaku kokosowym – porównanie

2021-04-09

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Po coś słodkiego lubią sięgnąć nie tylko dzieci, ale także dorośli (zwłaszcza panie w trakcie “tych dni” mają ogromną chęć na słodkie). Uważamy, że o czasu do czasu można sięgnąć po taki smakołyk (z dobrym składem), ale – no właśnie – nie każdego dnia i nie w dużych ilościach. W końcu wszystkie słodycze – nawet te z najlepszym […]

Po coś słodkiego lubią sięgnąć nie tylko dzieci, ale także dorośli (zwłaszcza panie w trakcie “tych dni” mają ogromną chęć na słodkie). Uważamy, że o czasu do czasu można sięgnąć po taki smakołyk (z dobrym składem), ale – no właśnie – nie każdego dnia i nie w dużych ilościach. W końcu wszystkie słodycze – nawet te z najlepszym składem – to ogromna dawka cukru. Dzisiaj weźmiemy pod lupę wafelki kokosowe i spróbujemy znaleźć mniejsze zło. 


Główny zarzut stawiany słodyczom to oczywiście obecność cukru.  Pamiętajcie, że występuje on w produktach pod różnymi postaciami i warto zwracać uwagę nie tylko na słowo “cukier”, ale także sformułowania takie, jak:

  • syrop glukozowo-fruktozowy
  • syrop glukozowy
  • syrop cukrowy
  • glukoza
  • fruktoza
  • maltodekstryna (która łatwo rozkłada się do cukrów prostych)
  • cukier kokosowy
  • cukier inwertowany
  • syrop cukru inwertowanego

Na szczęście w batonikach, o których dzisiaj mowa, zlokalizowaliśmy “tylko” cukier oraz syrop glukozowy – co nie zmienia faktu, że trzeba być czujnym. Okazuje się na przykład, że pod tym względem takie najzwyklejsze, niekojarzące się dobrze batoniki mają przewagę nad wieloma fit-batonami zbożowymi, które wydają się być zdrowsze, a tymczasem zawierają syrop glukozowo-fruktozowy (największe cukrowe zło).

W batonikach kokosowych (i o smaku kokosowym) cukier występuje na początku składu – w jednym przypadku na pierwszym miejscu, a w pozostałych na drugim i trzecim. Ocenę pozytywną otrzymały batony, które nie zawierają emulgatorów, mleka w proszku, sztucznych aromatów, a także tłuszczów utwardzonych. Zwracałyśmy także uwagę na to, ile razy pojawia się w danym batoniku cukier – były takie, które  zawierały go więcej, np. w czekoladzie, którą są oblane. Dużą zaletą jest obecność surowców pochodzenia ekologicznego – mają one znacznie lepszą jakość, niż surowce konwencjonalne. Pozytywnie oceniłyśmy wafelki Naura i Harmonica, neutralną ocenę otrzymał Mogli – zawierający emulgator i słód pszenny, ale bez innych dodatków.

Pamiętajcie, w tym przypadku nie oceniamy ogólnej zdrowotności produktów, bo słodycze nigdy nie będą zdrowe. Oceniamy je w odniesieniu do konkretnej kategorii produktów – ocenę pozytywną dostały te batoniki, które w odniesieniu do pozostałych wyróżniły się na plus.


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024