Tortilla ze sklepu? Uważaj!

Kategoria: Porównanie produktów , Zdrowie


Tortilla jest jedną z ulubionych przekąsek na przeróżnych domówkach, weselach, komuniach czy po prostu na spotkaniach wśród przyjaciół. Potrawy z wykorzystaniem placków tortilli są nie dość, że proste w wykonaniu, to jeszcze robi się je bardzo szybko, a dodać do nich możemy w zasadzie wszystko, co nam się spodoba… Większość z nas wybiera (niestety) tortillę „ze sklepu”- jest to opcja wygodniejsza i mniej czasochłonna, niż wykonanie placków samemu. Problem w tym, że jeśli wczytamy się w skład takiej sklepowej tortilli okaże się, że to istna „tablica Mendelejewa”…


Na liście składników tortilli ze sklepu znaleźć możemy całą gamę dodatków do żywności. Czym kierować się, wybierając taki produkt? Zacznijmy od najważniejszego: sklepowa tortilla nawet z najkrótszym składem nie równa się do tej wykonanej samemu. Do zrobienia własnej, domowej tortilli potrzebujemy tylko mąkę, wodę, olej i sól. Przykładowa tortilla, którą oceniliśmy na ocenę negatywną, ma aż 19 różnych składników. I nie są to po prostu wyszczególnione pojedyncze przyprawy, nie nie! Co może „siedzieć” w tortilli?

  • podstawą jest oczywiście mąka pszenna, co jest zupełnie normalne, często zdarza się też dodatek np. mąki kukurydzianej, a w bezglutenowych – tylko mąka ryżowa. Idealnie jest, jeśli zdarzy się mąka pełnoziarnista, ale o to lepiej zadbać amemu – robiąc tortillę w domu!
  • mamy tutaj też wodę, sól, cukier, oleje (w niektórych – margaryny, w innych – olej z pestek winogron, olej palmowy i mieszanki, a także olej rzepakowy) – wybrane w zależności od producenta. My polecilibyśmy rzepakowy ze względu na skład kwasów tłuszczowych i pozytywny stosunek omega-6 do omega-3. Unikajcie tortilli z utwardzonymi olejami (a zawierają je margaryny)
  • substancje utrzymujące wilgoć (glicerol, sorbitol) 
  • emulgatory (mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych, mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym)
  • spulchniacze (węglany sodu, difosforany)
  • regulatory kwasowości (kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy)
  • aromaty (czasami naturalne)
  • substancje konserwujące (sorbinian potasu, propionian wapnia)
  • substancje zagęszczające (producenci lubią je „określać ładniej” jako stabilizatory :)) (guma guar, guma ksantanowa, karboksymetyloceluloza)

Składniki, które mogą wpływać negatywnie na organizm lub powodować podrażnienia, zaznaczyliśmy na czerwono. Nie wszystkie dodatki z powyższej listy są szkodliwe, ale na pewno wiele z nich po prostu jest tutaj zbędna… Pamiętajcie też, że jeśli macie nietolerancję glutenu lub celiakię, to jedynym wyjściem jest (wśród sklepowych tortilli, oczywiście) Schar (bezglutenowa). Wśród wymienionych przez nas asługuje na uwagę tortilla Amaizin. Możecie też zrobić tortillę samemu w domu – to o wiele lepsza opcja!

AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)


Strona internetowa: http://www.katsuumi.pl

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.