Skip to main content

Sosy tatarskie

2021-05-06

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem są domowe sosy, ale czasem można pójść na skróty 🙂 Dlatego postanowiłam przejrzeć sklepowe sosy tatarskie.  W poszukiwaniu sosu idealnego Okazało się, że idealny to będzie tylko ten domowy. Ale znalazłam dwa sosy z przyzwoitym składem, które można kupić z czystym sumieniem. Dla mnie wyznacznikiem był BRAK dodatku soli wapniowo-disodowej EDTA (E […]

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem są domowe sosy, ale czasem można pójść na skróty 🙂 Dlatego postanowiłam przejrzeć sklepowe sosy tatarskie. 


W poszukiwaniu sosu idealnego

Okazało się, że idealny to będzie tylko ten domowy. Ale znalazłam dwa sosy z przyzwoitym składem, które można kupić z czystym sumieniem. Dla mnie wyznacznikiem był BRAK dodatku soli wapniowo-disodowej EDTA (E 385), której nadmierne spożycie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie – może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej, skurczów mięśni, krwiomoczu, uszkodzeń nerek. Zwłaszcza takich sosów nie powinny jeść dzieci! Z tego względu wszystkie sosy z tym dodatkiem otrzymały ocenę negatywną.

Znalazłam dwa sosy, które postanowiłam ocenić pozytywnie: Develey i Madero (z Biedronki, wyprodukowany przez Develey). Jednak zawierają one składniki, które niekoniecznie uważam za potrzebne. Są nimi: skrobia, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. Dodatkowo sos Madero zawiera aromat. Brawa dla producenta za BRAK dodatku soli wapniowo-disodowej EDTA i substancji konserwujących. Jak widać: DA SIĘ 🙂

Na ocenę neutralną zasłużył tylko Sos Kielecki tatarski. Nie podoba mi się woda na pierwszym miejscu, ale plus za brak dodatku substancji konserwujących i E 385. W rezultacie przyznałam ocenę neutralną. Pozostałe sosy otrzymały oceny negatywne.

Warto również spojrzeć na to jakie zioła i warzywa zawierają sosy. Zazwyczaj są to: ogórki konserwowe, cebula, pieczarki. Najwięcej warzyw zawierają sosy:

  • Bacówka – 18,5% warzyw plus 0,6% szczypiorku,
  • Ocetix – 16,3% warzyw,
  • Społem Kielce – 16% warzyw,
  • Madero – 13% warzyw.

Jak widzicie tylko dwa sosy zasługują na uwagę. Pozostałe zawierają szkodliwe składniki, dlatego podczas zakupów koniecznie czytajcie etykiety!


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023