Skip to main content

Sosy sojowe – zestawienie

2020-07-29

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Sos sojowy to brązowy płyn, wytwarzany ze sfermentowanych przy pomocy grzybów Aspergillus oryzae (w Japonii określane jako koji) ziaren soi i – zależnie od rodzaju sosu – pszenicy z dodatkiem wody i soli, która nadaje słony smak. Sos przez kilka miesięcy dojrzewa, następnie jest odcedzany i butelkowany. Jako, że jest on bardzo słony, spokojnie może […]

Sos sojowy to brązowy płyn, wytwarzany ze sfermentowanych przy pomocy grzybów Aspergillus oryzae (w Japonii określane jako koji) ziaren soi i – zależnie od rodzaju sosu – pszenicy z dodatkiem wody i soli, która nadaje słony smak. Sos przez kilka miesięcy dojrzewa, następnie jest odcedzany i butelkowany. Jako, że jest on bardzo słony, spokojnie może zastępować sól – świetnie wzbogaca smak różnych dań – nie tylko azjatyckich! Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni, możecie dodać go do wielu innych potraw, również naszych tradycyjnych, polskich.

Kryteria oceny

Większość sosów ma podobny skład: woda, soja, pszenica, sól. Sosy z takim składem otrzymały ocenę pozytywną. Sosy z dodatkiem mąki pszennej albo skrobi otrzymały ocenę neutralną. Jest również wiele wersji z obniżoną ilością soli, ale w zamian zawierają one dodatek cukru. Na grafikach zaznaczony został cukier na pomarańczowo, żeby zwrócić tylko Waszą uwagę na to, że on się tam znajduje. Jego dodatek nie jest wysoki.

  • pozytywna dla sosów bez zbędnych składników. Otrzymały ją również sosy z dodatkiem cukru (wersje z obniżoną ilością soli), ponieważ jego dodatek nie jest wysoki.
  • neutralna dla sosów z dodatkiem mąki pszennej albo skrobi.
  • negatywna dla sosów z gorszym składem – z konserwantami i wzmacniaczami smaku. Sos Healthy Boy nie jest sosem sojowym, dlatego otrzymał ocenę negatywną. Jest syropem cukrowym z dodatkiem sosu sojowego. Natomiast ocena Sosu Tao Tao mniej soli waha się między negatywną a neutralną.

Więcej na temat sosów sojowych przeczytacie w artykule – klik.


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024