Sosy sojowe – zestawienie

Kategoria: Porównanie produktów


Sos sojowy to brązowy płyn, wytwarzany ze sfermentowanych przy pomocy grzybów Aspergillus oryzae (w Japonii określane jako koji) ziaren soi i – zależnie od rodzaju sosu – pszenicy z dodatkiem wody i soli, która nadaje słony smak. Sos przez kilka miesięcy dojrzewa, następnie jest odcedzany i butelkowany. Jako, że jest on bardzo słony, spokojnie może zastępować sól – świetnie wzbogaca smak różnych dań – nie tylko azjatyckich! Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni, możecie dodać go do wielu innych potraw, również naszych tradycyjnych, polskich.

Kryteria oceny

Większość sosów ma podobny skład: woda, soja, pszenica, sól. Sosy z takim składem otrzymały ocenę pozytywną. Jest również wiele wersji z obniżoną ilością soli, ale w zamian zawierają one dodatek cukru. Na grafikach zaznaczony został cukier na pomarańczowo, żeby zwrócić tylko Waszą uwagę na to, że on się tam znajduje. Jego dodatek nie jest wysoki.

  • pozytywna dla sosów bez zbędnych składników. Otrzymały ją również sosy z dodatkiem cukru (wersje z obniżoną ilością soli), ponieważ jego dodatek nie jest wysoki.
  • neutralna dla sosów z dodatkiem mąki pszennej albo skrobi.
  • negatywna dla sosów z gorszym składem – z konserwantami i wzmacniaczami smaku. Sos Healthy Boy nie jest sosem sojowym, dlatego otrzymał ocenę negatywną. Jest syropem cukrowym z dodatkiem sosu sojowego. Natomiast ocena Sosu Tao Tao mniej soli waha się między negatywną a neutralną.

Więcej na temat sosów sojowych przeczytacie w artykule – klik.

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.