Skip to main content

Śmietanki 30% – zestawienie

2021-01-12

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Dzisiaj przed wami zestawienie śmietanek 30%. Pojawiło się sporo próśb o przygotowanie takiego porównania, a więc oto jest. Czym kierować się przy wyborze śmietanki? Czego w nich unikać? Zapraszamy do czytania! Śmietana i śmietanka – czym się różni? Wiele osób nie ma pojęcia, że są to różne rzeczy. Śmietanka to produkt, w którym za wiele […]

Dzisiaj przed wami zestawienie śmietanek 30%. Pojawiło się sporo próśb o przygotowanie takiego porównania, a więc oto jest. Czym kierować się przy wyborze śmietanki? Czego w nich unikać? Zapraszamy do czytania!


Śmietana i śmietanka – czym się różni?

Wiele osób nie ma pojęcia, że są to różne rzeczy. Śmietanka to produkt, w którym za wiele nie można “namieszać”. Taka dobrej jakości składa się wyłącznie ze śmietanki z mleka (do niektórych dodaje się zagęstniki). Tym drugim dałyśmy ocenę negatywną, choć na dobrą sprawę tylko dlatego, że zagęstniki są tu zbędne – nie są bowiem szkodliwe. W tym miejscu warto napisać, czym różni się śmietana i śmietanka. Wiele osób nie ma pojęcia, że są to dwa różne produkty, które dzięki swoim właściwościom sensorycznym różnią się zastosowaniem.

Śmietanka powstaje w procesie odwirowania mleka, następnie poddawana pasteryzacji i czasami homogenizacji. Ma słodki smak, może mieć konsystencję rzadką lub bardziej gęstą, dodaje się ją np. do deserów i kremów.

Śmietana to śmietanka poddana ukwaszaniu (za pomocą bakterii kwasu mlekowego lub w sposób naturalny). ma kwaśny smak, co determinuje jej zastosowanie – np. do zup i sałatek.

Uważajcie na podróby śmietan!

Jeśli już jesteśmy w temacie śmietan, nie sposób nie napisać na temat podróbek. Wiem wiem, tematem głównym są tu śmietanki, ale problem ten wielokrotnie przewijał się w komentarzach na Facebooku, więc uznałam, że warto też o tym wspomnieć. Chodzi o ukwaszone emulsje tłuszczowe, miksy mleczne z tłuszczami roślinnymi, mieszanki maślanki z tłuszczami roślinnymi. Zawierają one też zawsze emulgatory, aby cała emulsję coś “trzymało w kupie”.  Oczywiście, takie produkty nie mają i NIE MOGĄ MIEĆ nazwy “śmietana” w nazwie, tylko np. Kremowa, Świetna Gospodyni (to drugie słowo małymi literkami, aby ktoś zamiast “świetna” w pośpiechu przeczytał “śmietana” – taki produkt serio istnieje). Wiele osób nabiera się na to – kusi ich niższa cena, wygląd opakowania imitujący opakowanie śmietany oraz to, że na półce jest razem ze śmietanami. Szukając śmietanki czy śmietany nie daj się nabrać na podróbki!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024