Słodki Dzień Dziecka i jego gorzkie konsekwencje

Kategoria: Dziecko , Porównanie produktów , Zdrowie


Konsekwencje przesłodzonego dzieciństwa

Dzień Dziecka jest jedną z okazji, kiedy dzieci w prezencie otrzymują słodycze. Wiele osób uważa, że dzieciństwo bez słodyczy się nie liczy. Niestety takie przesłodzone dzieciństwo to gorzkie konsekwencje. Nadmiar wysokokalorycznych produktów (w tym słodkości) w diecie i niska aktywność fizyczna wśród dzieci sprawiły, że już 22,3% polskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub otyłość. Dlatego warto się zastanowić nad dotychczasowymi przyzwyczajeniami jak np. nagradzanie dzieci słodyczami, wspólne ucztowanie w fast-foodach, uczenie dzieci picia słodkich napojów (również Kubusia Waterrr). Pamiętaj, że otyłość ma zgubny wpływ na zdrowie. Jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwory.

Pora na zmiany

Dlatego może pora zacząć wprowadzać zmiany w swoje życie? Wspólne i aktywne spędzanie czasu znaczy dla dziecka dużo więcej niż objadanie się przed telewizorem. Wycieczka rowerowa, jazda konno albo długie spacery w pięknej scenerii zapadną w pamięci Twojej pociechy na długo. Jest tyle możliwości, nie tylko paczka słodyczy.

Jeśli koniecznie chcesz podarować dziecku coś słodkiego to warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania i wybrać coś wartościowego, ale smacznego. Jest coraz więcej wartościowych słodkości, które nie zawierają cukru. Jednak nie oznacza to, że są one niejadalne – deser bez dodatku cukru również może być pyszny. I uwaga! To nadal słodycze, dlatego nie można ich jeść bez ograniczeń – takie słodkości zawierają naturalne cukry. Pamiętaj, że najważniejszy jest we wszystkim umiar. Sporadyczne zjedzenie słodkiego batona czy czekoladki nie jest tym samym, co codzienne zjadanie tabliczki czekolady, paczki chipsów i kilograma cukierków.

Dlatego jeśli nie chcesz, żeby Twoje dziecko miało problemy ze zdrowiem to po prostu nie rób w domu zapasów takich słodyczy. Bo czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Patrząc cały czas na ulubione cukierki każdy by się złamał i po nie sięgnął (a co dopiero dziecko). Zobaczysz, że wcale nie będzie brakowało Ci takich produktów. Rozwiniesz swoją kreatywność i zaczniesz robić wartościowe desery w domu. Uwaga, to uzależnia!

Poniżej propozycja na czekoladowe ciasto bez mąki i cukru!

czekoladowe zdrowe ciasto

 

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.