Skip to main content

Przyprawy w płynie

2021-02-28

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Przyprawy w płynie w ostatnich latach stały się bardzo popularne, choć mam wrażenie, że rosnąca świadomość zdrowego odżywiania i tego, jak sól wpływa na nasz organizm sprawia, że ludzie coraz mniej z nich korzystają – choć być może to tylko moje odczucia i obserwacje wśród rodziny i znajomych. Czy da się znaleźć tego typu przyprawę, […]

Przyprawy w płynie w ostatnich latach stały się bardzo popularne, choć mam wrażenie, że rosnąca świadomość zdrowego odżywiania i tego, jak sól wpływa na nasz organizm sprawia, że ludzie coraz mniej z nich korzystają – choć być może to tylko moje odczucia i obserwacje wśród rodziny i znajomych. Czy da się znaleźć tego typu przyprawę, która ma dobry skład?


Spożywamy za dużo soli!

Faktem jest, że wszystkie przyprawy w płynie to potężna dawka soli, która nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Pamiętajcie, że dzienne dopuszczalne spożycie soli wynosi 5 g, co równa się jednej płaskiej łyżce – a ilość tej spożytej w ciągu dnia naprawdę ciężko jest policzyć. Zazwyczaj jest ona dużo większa – i skrzętnie ukryta w większości produktów spożywczych, nawet tam, gdzie się jej nie spodziewamy.

W takich płynnych przyprawach sól jest niestety praktycznie podstawą. Dlatego my zachęcamy do przyprawiania potraw samodzielnie – nie żadną gotową mieszanką, ale pieprzem, ziołami i ewentualnie niewielką ilością soli.

Porównanie składów

Przyprawy w płynie różnią się natomiast składami. Tutaj sytuacja jest bardzo klarowna: albo mają bardzo zły skład, albo dobry. Najczęściej te z dobrym składem są produktami ekologicznymi ze składników wysokiej jakości (ale nadal mają bardzo dużo soli, więc i tak nie należy spożywać ich w nadmiarze!) – są to np. przyprawy firmy Naturata, Eden i Erntesegen i będą one lepszym wyborem, niż te popularne. Nie zawierają one żadnych chemicznych dodatków, a jedynie wodę, sól i przeróżne przyprawy.

W tych z najgorszymi składami znajdują się takie dodatki, jak wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty, karmel amoniakalno-siarczynowy. Występują one w tych najbardziej znanych i najszerzej dostępnych przyprawach – Kucharek (jedna wersja ma lepszy skład, ale daleko mu do ideału), Maggi, Winiary, Knorr, Kania.

Wybór należy do Was – i pamiętajcie o umiarze!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024