Skip to main content

Przesłodzone śniadanie

2016-04-13

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Płatki zbożowe reklamowane są jako pełnowartościowe i zdrowe śniadanie. A jak jest naprawdę? Z pewnością nie tak jak w reklamach. Czekoladowe kuleczki, chrupiące miodowe kółeczka, poduszeczki z nadzieniem, cynamonowe kwadraciki i „zdrowe” pełnoziarniste płatki… Wierzycie w slogany zamieszczone na opakowaniach? „Minerały tylko z natury”, „pełne ziarno”, „źródło wapnia i żelaza”, „źródło witamin”, „pomaga obniżyć cholesterol”, „błonnik”, […]

Płatki zbożowe reklamowane są jako pełnowartościowe i zdrowe śniadanie. A jak jest naprawdę? Z pewnością nie tak jak w reklamach.
Czekoladowe kuleczki, chrupiące miodowe kółeczka, poduszeczki z nadzieniem, cynamonowe kwadraciki i „zdrowe” pełnoziarniste płatki… Wierzycie w slogany zamieszczone na opakowaniach? „Minerały tylko z natury”, „pełne ziarno”, „źródło wapnia i żelaza”, „źródło witamin”, „pomaga obniżyć cholesterol”, „błonnik”, „7 witamin”, „siła zbóż”, itd. 
Takie hasła wpływają na naszą wyobraźnię. Jednak bliżej prawdy byłyby stwierdzenia „pełne cukru”, „nafaszerowane cukrem”, „sama słodycz”, „będziesz głodny za godzinę”, „jedz i tyj”.

Jednak takich haseł nie znajdziemy na tych produktach. Dlatego wiele osób nadal uważa płatki za najzdrowsze śniadanie. Mogłabym się zgodzić, że odpowiednim posiłkiem jest owsianka czy jaglanka. Jednak te osoby mają na myśli płatki kukurydziane, czekoladowe czy inne słodkie produkty zbożowe. Czyżby uważały, że reklamy nie kłamią?

Bardzo bym chciała uświadomić te osoby, że producenci przedstawiają swój produkt jak najkorzystniej się da. Sprytnym zabiegiem jest wzbogacanie produktów w witaminy i minerały, a potem reklamowanie go jako źródło np. wapnia i witaminy D. Odwraca to uwagę konsumentów od składu (z resztą i tak większość osób go nie czyta).

Uświadamiam wszystkich nieświadomych, że w rzeczywistości takie płatki są źródłem cukru, ponieważ zawierają ok. 20-30 g cukrów w 100 g.

Zjadając porcję płatków np. Chocapic składającą się z 30 g płatków i 125 ml mleka pełnotłustego spożywasz trzy łyżeczki cukrów (14,5 g). Jest to porcja, którą zaleca producent. Wydaje mi się, że wiele osób może zjadać więcej niż zalecana porcja. Z tego względu ilość pochłanianego cukru będzie odpowiednio wyższa.

Kolejna sprawa – kto się tym naje? Czy tak wygląda pełnowartościowe śniadanie? Mnóstwo cukru i nic ponadto? Energia na kilkadziesiąt minut, a potem nagły głód? Najgorsze jest to, że wiele osób spożywających słodkie płatki śniadaniowe twierdzi, że zdrowo się odżywia. Wygląda to tak: „odżywiam się bardzo zdrowo: na śniadanie jem płatki, na drugie śniadanie batonika zbożowego albo jogurt owocowy, piję sporo soków owocowych i napojów dla sportowców, wybieram same odtłuszczone produkty”. Czyli tak naprawdę spożywa mnóstwo cukru i nie zdaje sobie z tego sprawy…

Jak widzisz cukier nie znajduje się tylko w słodyczach, ale jest również ukryty w wielu pozornie „zdrowych” produktach. Są nimi nie tylko płatki śniadaniowe, ale także jogurty owocowe, batoniki zbożowe, gotowe sosy do makaronów, ketchupy. Należy również pamiętać o tym, że napoje i soki zawierają ogromne ilości cukrów. Przypominam wpisy dotyczące zawartości cukrów w napojach (klik) i ketchupach (klik).

I życzę wszystkim mniejszej ilości cukru w codziennym życiu 🙂 Niech będzie słodko, ale bez tony cukru!


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book „W pełnym słońcu”!

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2021