Skip to main content

Napoje kokosowe – porównanie

2022-05-24

Porównanie produktów

Autor: Wałęka Agnieszka

Dzisiaj mamy dla Was zestawienie napojów kokosowych (potocznie zwanych mlekiem, choć praktycznie nie mających z nim nic wspólnego). Są one jedną z alternatyw dla mleka krowiego. Zwolenników diety wegetariańskiej i wegańskiej przybywa, podobnie – coraz więcej osób nie toleruje laktozy. Nic więc dziwnego, że producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i wymyślają różne zamienniki. Dziś przyjrzymy się napojom kokosowym, które […]

Dzisiaj mamy dla Was zestawienie napojów kokosowych (potocznie zwanych mlekiem, choć praktycznie nie mających z nim nic wspólnego). Są one jedną z alternatyw dla mleka krowiego. Zwolenników diety wegetariańskiej i wegańskiej przybywa, podobnie – coraz więcej osób nie toleruje laktozy. Nic więc dziwnego, że producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom i wymyślają różne zamienniki.


Dziś przyjrzymy się napojom kokosowym, które składają się głównie z wody i dodatku mleka kokosowego. Pamiętajcie także, że tego typu napoje to coś zupełnie innego, niż gęste mleczko kokosowe o ekstrakcie powyżej 70% kokosa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze napoju (mleka) kokosowego?

Jest kilka podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Choć sformułowanie „mleko kokosowe” kojarzy się z czymś raczej naturalnym i prostym pod względem składu – niestety, w praktyce jest inaczej. Nie znaleźliśmy żadnego produktu, który zawierałby tylko wodę i mleko kokosowe… Zazwyczaj występują one w towarzystwie cukru, a także jego różnego rodzaju odpowiedników – syropu z agawy, maltodekstryna i skrobia (pełniące głównie funkcję zagęstnika). Dodatkowo są w nich aromaty (w niektórych naturalne), ale też stabilizatory i zagęstniki.

Bardzo istotna jest także procentowa zawartość mleka kokosowego. W przypadku takich napojów nie ma co łudzić się, że kokosa będzie specjalnie dużo… W naszym zestawieniu najwięcej kokosa zawiera napój Evernat – „aż” 11%. Słowo „aż” celowo wzięliśmy w cudzysłów – bo 11% nie zachwyca, ale w sklepowych mlekach nie spodziewajmy się więcej – taka specyfika produkcji. Przeważającym składnikiem zawsze jest woda. W napoju Alpro mamy lekko ponad 5% mleka kokosowego, tak więc – jak widzicie – jeszcze mniej.

Na plus tego typu produktów działają również wszelkiego rodzaju dodatki wzbogacające – głównie witaminy oraz składniki mineralne. W mlekach kokosowych również się one znajdują, jednak pamiętajcie, że witaminy
dodane” do produktu mają dużo mniejszą wchłanialność, niż te, które występują w żywności naturalnie.


AUTOR

Wałęka Agnieszka

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)

STRONA INTERNETOWA: http://www.katsuumi.plOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

29,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022