Majonezy light

Kategoria: Porównanie produktów


Produkty light mają często kiepskie składy. Może i zawierają mniejszą ilość tłuszczu, ale często zawierają więcej cukrów niż wersja klasyczna. W przypadku majonezów również tak jest.


Nie znalazłam majonezu light z dobrym składem, dlatego wszystkie oceniłam negatywnie. Uważam, że dobrym pomysłem jest mieszanie majonezu klasycznego z jogurtem naturalnym. W sałatce nie poczujecie różnicy, a tak będzie o wiele zdrowiej.

Spośród dodatków można znaleźć w majonezach light:

– sól wapniowo-disodową EDTA (jako przeciwutleniacz)

– sorbinian potasu (gdyby nie on, majonez Kielecki miałby pcenę neutralną – ale z nim nie ma opcji :))

– aromaty

– regulatory kwasowości (kwas cytrynowy i fosforowy)

Jednymi z popularniejszych dodatków są skrobie oraz cukier i barwnik – ale barwnik to kurkumina, więc nie będziemy się czepiać, bo to naturalny składnik. Co by nie było, majonezy klasyczne mają (przynajmniej niektóre) lepsze składy – tam można znaleźć co najmniej kilka dobrych majonezów). Warto też przyjrzeć się wegańskim odpowiednikom majonezu – mają całkiem niezłe składy.

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.