Skip to main content

Lody czekoladowe – zestawienie i kilka słów o karagenie

2023-06-25

Dodatki do żywności, Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Pora na zestawienie lodów czekoladowych. Przy okazji postanowiłam napisać o dość kontrowersyjnym dodatku do żywności, czyli karagenie. Karagen Funkcje karagenu Na etykietach wielu produktów możecie spotkać się z dodatkiem do żywności E 407, czyli karagenem. Jest on stosowany jako substancja zagęszczająca. Jego popularność związana jest z jego właściwościami funkcjonalnymi, do których można zaliczyć m.in.: ograniczenie intensywności […]

Pora na zestawienie lodów czekoladowych. Przy okazji postanowiłam napisać o dość kontrowersyjnym dodatku do żywności, czyli karagenie.


Karagen

Funkcje karagenu

Na etykietach wielu produktów możecie spotkać się z dodatkiem do żywności E 407, czyli karagenem. Jest on stosowany jako substancja zagęszczająca. Jego popularność związana jest z jego właściwościami funkcjonalnymi, do których można zaliczyć m.in.: ograniczenie intensywności parowania, zmiana szybkości zamrażania kryształów lodu, regulowanie właściwości reologicznych roztworu, a także zdolność stabilizowania pian i emulsji. Na etykietach produktów spożywczych spotkać się również można z E 407a, który od karagenu różni się głównie stopniem oczyszczenia. Co istotne dla producentów charakteryzuje się niższymi kosztami wytworzenia.

Związki te często stosowane są w przetworach mięsnych, ponieważ polepszają krajalność, obniżają ubytek masy podczas obróbki cieplnej i zwiększają zdolność wiązania wody w produkcie. Ponadto obniżają wyciek sok z pakowanych przetworów mięsnych, szynek w puszkach. Dodaje się je również do napojów mlecznych, które mają tendencję do rozwarstwiania. Ich dodatek np. w mleku czekoladowym pozwala na ich spożycie bez wcześniejszego wymieszania. Ponadto E 407 i E 407a można spotkać w lodach i wielu innych produktach.

Bezpieczeństwo karagenu

Przez Organizacje FAO/ WHO został uznany za nieszkodliwy dla zdrowia, dlatego też jego wskaźnik ADI (dopuszczalne dzienne pobranie – wyrażone w mg/kg masy ciała) oznaczono jako „nieokreślone”. Jednak wiele badan wykazuje, że karagen może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

W latach 70. XX w. pojawiły się badania poświęcone wpływowi karagenu zdegradowanego. Wykazały one, że powoduje on zapalenie okrężnicy u zwierząt. Kolejne badania również wykazały jego działanie kancerogenne i teratogenne. Obecnie zabronione jest stosowanie zdegradowanego karagenu, dlatego bądźcie spokojni. Dodam tylko, że naukowcy ostrzegają również przed karagenem niezdegradowanym.

W 2001 r. prof. J.K. Tobacman, lekarka z kliniki internistycznej Uniwersytetu w Iowa (USA), w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, opublikowała wyniki dotychczasowych badań nad karagenem. Wynikało z nich, że karagen ma związek z ubytkami błony śluzowej żołądka i jelit, łącznie ze zmianami złośliwymi. Nie brzmi to dobrze… Po pojawieniu się karagenu w jelitach reakcja układu immunologicznego jest podobna, jak przy zakażeniu salmonellą – występuje stan zapalny w układzie pokarmowym. A takie przewlekłe zapalenie może z kolei przyczynić się do znacznie poważniejszych chorób. Pojawiły się również badania, z których wynika, że karagen może prowadzić do wystąpienia cukrzycy.

Jednak istnieją również badania wykazujące, że związek ten może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – ma potencjalne właściwości antywirusowe. Ile badań, tyle opinii. Wybór należy do Ciebie.

Pozostałe dodatki do żywności w lodach

Na grafice kolorem pomarańczowym zostały zaznaczone wszystkie dodatki do żywności z kodem “E”. I od razu muszę zaznaczyć, że niektóre z nich mają pozytywną opinię. Zacznę od E 410, czyli mączki chleba świętojańskiego. Poświęciłam temu związkowi cały artykuł – klik -i absolutnie nie musicie się go obawiać. Również nie musicie martwić się gumą guar, czyli E 412. W  żywieniu guma guar może być stosowana jako źródło rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Jaki korzystny wpływ na zdrowie ma ten związek? Obniża poziom cholesterolu, ma właściwości prebiotyczne, wspiera odchudzanie. Dlatego tych dodatków nie musicie się obawiać. Pamiętajcie, że nie wszystkie “E” są złe!

Lody czekoladowe

Niestety w sprzedaży nie ma wielu lodów czekoladowych z dobrym składem. Jednak cieszę się, że w Biedronce i Lidlu jest seria lodów z kilkoma składnikami. Naprawdę świetna sprawa! Spośród zdobytych lodów tylko trzy zasługiwały na ocenę pozytywną. Pozostałe zawierały zbędne składniki – takie jak np. sztuczny aromat, karagen czy też sporo cukrów (w formie np. syropu glukozowo-fruktozowego).

Na uwagę zasługują lody Haagen-Dazs, które można kupić np. w Carrefourze. Nie są one tanie, ale tak dobry skład to rzadkość. Za to lody z Lidla i Biedronki są dobrze dostępne, tańsze i mają również świetny skład.

Pozostałe składy są lepsze albo gorsze. Oprócz składu bardzo ważny jest smak. I każdy z nas lubi coś innego, dlatego nigdy nie oceniam w zestawieniach smaku produktów. Patrzę tylko na skład i wartość odżywczą (a czasem jeszcze zwracam uwagę na opakowanie i dostępność).


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024