Herbatniki – wybierz najlepsze!

Kategoria: Porównanie produktów


Herbatniki są bardzo często podawane małym dzieciom przez rodziców. Uważane są za mało słodkie i lepsze od innych ciastek. Jak jest naprawdę?


Cukrowa pułapka

Okazuje się, że herbatniki wcale nie zawierają mniej cukrów w porównaniu do innych ciasteczek. Jeden herbatnik (6 g) składa się z 1,3 g cukrów. Małe opakowanie popularnych Petitków (85 g) zawiera około 14 herbatników i dostarcza prawie cztery łyżeczki cukrów (18 g). I właśnie takie małe opakowania dzieci często dostają do szkoły albo na wycieczkę. Należy pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby zmniejszyć spożycie cukru do mniej niż 10% zapotrzebowania na energię. Dla osoby dorosłej oznacza to ograniczenie spożycia cukrów do ok. 50 g dziennie, a dla dzieci ok. 37,5 g (w zależności od różnych czynników wartości te mogą być różne). Co więcej, WHO zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie spożycia cukru do mniej niż 5% dziennego zapotrzebowania na energię. Czyli nie więcej niż 25 g dziennie cukru dla osoby dorosłej i ok. 19 g dla dziecka. Wynika z tego, że zjedzenie takiej paczuszki herbatników przez dziecko może oznaczać przekroczenie spożycia dziennej ilości cukrów. Cukry występują również w napojach, owocach i wielu innych niepozornych produktach takich jak ketchup czy sosy. Dlatego tak często okazuje się, że nasza dieta obfituje w cukry i niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.


Pirosiarczyn sodu w herbatnikach

Niektórzy producenci stosują dodatek pirosiarczynu sodu (E 223), który nie tylko pełni rolę konserwantu, ale również substancji spulchniającej. I znajdziesz go w produktach, które wydawałaby się idealne dla dzieci. Świetnym przykładem są Herbatniki maślane Kubuś, których cały skład pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego odradzam spożywanie produktów zawierających pirosiarczyn sodu? Ponieważ może być przyczyną ataków astmy oraz wywoływać katar sienny, chroniczną pokrzywkę i atopowe zapalenie skóry. Ponadto może obniżyć zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Dlatego tak istotne jest, żeby unikać tego dodatku do żywności. Zwłaszcza dzieci nie powinny jeść produktów zawierających siarczany.

Herbatniki z lepszym składem

Rozwiązaniem są herbatniki z lepszym składem. Wystarczy dobrze poszukać, żeby w sklepach znaleźć kilka „perełek”. Szukaj takich, które nie zawierają dodatków do żywności (ewentualnie jeden). Zwracaj uwagę również na to jaki rodzaj tłuszczu został zastosowany. Jeśli jest to utwardzony tłuszcz roślinny to odłóż produkt na półkę.

Dobrym wyborem są herbatniki pełnoziarniste, ponieważ będą one zawierały więcej błonnika niż te zwykłe. Jednak wiele pełnoziarnistych ciastek zawiera wiele innych niekorzystnych składników. Dlatego niekoniecznie produkty pełnoziarniste są idealnym wyborem.

Na wyróżnienie zasługują dwa produkty – Herbatniki Tesco finest i Herbatniki Ania. Te drugie są idealne dla dzieci. Ponadto są dostępne w różnych wersjach: okrągłej, w kształcie zwierzątek, kakaowej. Na dodatek cena nie jest wygórowana! Natomiast Herbatniki Tesco finest zawierają najmniej cukrów spośród wszystkich zaprezentowanych produktów. I są to prawdziwe maślane herbatniki!

I najważniejsze – umiar! Herbatniki z lepszym składem to nadal słodycze. Należy o tym pamiętać i nie objadać się nimi bez zapomnienia!

AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)


Strona internetowa: http://www.katsuumi.pl

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.