Skip to main content

Gotowe owsianki – porównanie

2020-09-03

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

“Od dzisiaj przechodzę na dietę – na śniadanie tylko owsianka!” – wielu wydaje się, że to dobry pomysł. Owszem, owsianka zrobiona samemu jest fajnym pomysłem na przekąskę czy drugie śniadanie, ale nie można tego powiedzieć o większości sklepowych owsianek… W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy Wam porównanie owsianek w torebkach, a także “kubeczkowych”. Wspomniałam, że gotowe owsianki […]

“Od dzisiaj przechodzę na dietę – na śniadanie tylko owsianka!” – wielu wydaje się, że to dobry pomysł. Owszem, owsianka zrobiona samemu jest fajnym pomysłem na przekąskę czy drugie śniadanie, ale nie można tego powiedzieć o większości sklepowych owsianek…


W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy Wam porównanie owsianek w torebkach, a także “kubeczkowych”. Wspomniałam, że gotowe owsianki to nie jest dobry pomysł na posiłek, a dlaczego? Ponieważ mają one w sobie dużo cukru. Oczywiście nie wszystkie, ale większość z nich ma kilkanaście gram cukrów w 100 g owsianki… Rekordzistka ma aż 26 g, czyli (jeśli liczymy, że kostka cukru waży 3 g) prawie 9 kostek cukru!!! To nie może wyjść na zdrowie…

Na szczęście nie wszystkie gotowe owsianki mają tyle cukru dodanego. Np. owsianka Crownfield ma tylko 6,9 g cukrów, przy czym są to cukry pochodzące z owoców. Nie ma tu dodatku białego cukru. Innymi owsiankami bez dodatku  sacharozy są Vitanella,RosenGarten (która jednak zawiera koncentrat soku jabłkowego, a ten pełni tu taką samą rolę, jak cukier), FitMANIA oraz MyProtein (ta ostatnia została posłodzona sukralozą – tego słodzika nie polecamy, ponieważ jego metabolity są toksyczne dla organizmu).

Inne dodatki w owsiankach

Ocenialiśmy owsianki nie tylko pod względem obecności (i ilości cukru), ale też dodatków, jakie producenci do nich dodają. Porównując wszystkie owsianki z naszego zestawienia, można dojść do jednego wniosku: skoro można znaleźć takie bez dodatków, to “ulepszenia” nie są potrzebne! Spośród takich “ulepszeń” możemy wymienić:

  • utwardzone tłuszcze (tych w ogóle powinniśmy unikać!)
  • mleko w proszku
  • aromaty
  • maltodekstrynę
  • emulgatory
  • regulatory kwasowości

Zwracajcie uwagę na etykiety – często przód wręcz krzyczy: “jestem zdrowy! Pyszny! Dietetyczny!”, a tył opakowania mówi co innego… A które owsianki są lepsze – kubeczkowe czy torebkowe? Trudno jednoznacznie ocenić – w obu kategoriach są lepsze i gorsze produkty. Jedno jest pewne: im skład krótszy, tym produkt bardziej warty uwagi!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024