Skip to main content

Gotowe makowce – porównanie

2020-12-09

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Makowiec to jedno z najpopularniejszych ciast świątecznych. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby upiec własny – lub po prostu nie macie na to czasu, co przed Świętami wcale nie jest dziwne – zajrzyjcie do poniższego zestawienia sklepowych makowców! Makowiec można kupić w cukierni, ale także w supermarkecie. Te drugie – choć często mogą leżeć w […]

Makowiec to jedno z najpopularniejszych ciast świątecznych. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby upiec własny – lub po prostu nie macie na to czasu, co przed Świętami wcale nie jest dziwne – zajrzyjcie do poniższego zestawienia sklepowych makowców!


Makowiec można kupić w cukierni, ale także w supermarkecie. Te drugie – choć często mogą leżeć w sklepie długo i tracić świeżość – mają jedną przewagę nad ciastami z cukierni: można poznać ich listę składników. Chociaż akurat w zestawieniu znalazło się jedno ciasto z cukierni – makowiec Putka – który otrzymał ocenę pozytywną, a skład ma dużo lepszy od pozostałych. Z dodatków, do których można mieć zastrzeżenia, dodano do niego kwas cytrynowy oraz aromaty (aczkolwiek aromaty akurat pełnią tutaj ważną rolę – lepsze jednak byłyby naturalne). Jakie jeszcze składniki, które nie są tu konieczne i bez których producenci mogliby się obejść, znajdują się na listach składników gotowych makowców?

  • syrop glukozowy, który jest tańszym odpowiednikiem cukru
  • skrobia modyfikowana
  • lecytynę sojową
  • mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych
  • estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu
  • gluten pszenny
  • polepszacze enzymatyczne
  • syrop cukru inwertowanego i melasa cukru trzcinowego (nie zastępują cukru, a występują obok niego, dodatkowo zwiększają kaloryczność produktu oraz  jego indeks glikemiczny)
  • tłuszcze roślinne całkowicie utwardzone
  • tristearynian sorbitolu (E 492)
  • etylowanilinę (jako składnik cukru wanilinowego – uwaga – nie WANILIOWEGO :))
  • konserwant – sorbinian potasu

Sporo, prawda? Dodatkowo zwróćcie na tę manipulację na etykiecie makowca Janczewscy – napisane jest “miód”, a w nawiasie… syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, kwas cytrynowy, karmel amoniakalny, aromat miodowy, woda, aromat, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. Dlaczego nie napisano “miód sztuczny”, gdzie przecież ewidentnie mamy do czynienia z takim? Zwracajcie uwagę na takie detale – to nie jest skład prawdziwego miodu!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024