Skip to main content

Dżemy truskawkowe

2022-08-22

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Dżemy. Uwielbiamy je w wersji na kanapkach, gofrach, naleśnikach, omletach czy nawet w deserach lodowych. Nic dziwnego, bo słodkie przetwory owocowe są po prostu smaczne i chętnie urozmaicamy nimi swoje posiłki – a zwłaszcza te osoby, które preferują np. słodkie śniadania. Często jednak nie zastanawiamy się nad tym, czy dżem, który wybieramy, ma dobry skład. […]

Dżemy. Uwielbiamy je w wersji na kanapkach, gofrach, naleśnikach, omletach czy nawet w deserach lodowych. Nic dziwnego, bo słodkie przetwory owocowe są po prostu smaczne i chętnie urozmaicamy nimi swoje posiłki – a zwłaszcza te osoby, które preferują np. słodkie śniadania. Często jednak nie zastanawiamy się nad tym, czy dżem, który wybieramy, ma dobry skład. Pamiętajcie też, że na rynku są dżemy wysoko i niskosłodzone, znacznie różniące się zawartością cukru. Na to często nie zwraca się uwagi… Zatem jak wybrać dobry dżem?


Zawartość cukru

Żeby było jasne: w każdym dżemie SĄ CUKRY. Nawet, jeśli dodaje się go mniej, to przecież dżemy są z owoców, więc są w nich obecne cukry proste (glukoza i fruktoza). W tabeli wartości odżywczej podany jest nie tylko cukier dodany w procesie gotowania dżemu – tylko tak, jak wspomniałam – także ten z owoców. Dżemy wysokosłodzone zawierają nie mniej, niż 60% ekstraktu, a dżemy niskosłodzone nie mniej niż 28%. i nie więcej niż 50%. O tym, ile cukru należy dodać, producent decyduje m.in. na podstawie tego, jak słodka jest wykorzystana przez niego partia owoców. To, jaki dżem wybierzemy, zależy od naszych upodobań smakowych 🙂 pamiętajcie – cukier służy dżemom także do zakonserwowania! Dlatego też nie ma potrzeby dodawania do nich substancji konserwujących. Zamiast cukru stosuje się też (niestety) tańszy, ale mniej zdrowy syrop glukozowo-fruktozowy!

Dodatki

Kolejna rzecz to dodatki do żywności. Osobiście wychodzę z założenia że im mniej chemii, tym lepiej, chociaż w dżemach są pewne niezbędne dodatki, bez których dżem nie ma prawa powstać – mam na myśli pektyny. No dobrze, powstać ma prawo, ale jest to bardziej “praktykowane”, gdy robimy dżem w warunkach domowych – bo powstaje mniejsza ilość, możemy też pozwolić sobie też na dłuższy proces produkcji (w końcu w domach dżemy robi się od czasu do czasu). Tymczasem w warunkach przemysłowych pektyny dodaje się zawsze – bo m.in. przyspieszają produkcję. Pektyny odpowiedzialne są one za zestalanie dżemów i konfitur, dzięki nim dżemy są gęste, smarowne, “nie spadają” z noża… Jeśli robiliście dżem bez jakiegokolwiek żelfixu to wiecie, że taki dżem będzie po prostu “owocową papką” – jasne, że chętnie ją zjemy, ale producent jako dżemu raczej tego nie by sprzedał 🙂 w sklepie przecież “jemy oczami” i wygląd produktu jest ważny 🙂

Na całe szczęście, pektyny to naturalne związki występujące w wielu roślinach, zwłaszcza owocach jagodowych. To mieszaniny poli- i oligosacharydów (węglowodanów), z których zbudowana jest ściana komórkowa wielu roślin, zaś dla człowieka stanowią frakcje rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Zatem widząc “pektyna” na etykiecie dżemu, nie ma co się bać 🙂 W dżemach znajdować się mogą także zagęstniki – najczęściej guma guar, ale także guma kanstanowa. Ponadto dodaje się też kwas cytrynowy i cytryniany sodu, które regulują kwasowość produktu. Dżemy z takimi dodatkami mają niższą jakość.

Produkty 100% owoców

Na rynku obecne są też produkty, których nazwa chyba jeszcze nie została określona, ale “potocznie” po prostu zalicza się je do dżemów, bo są do nich podobne zarówno pod względem wizualnym, jak i smakowym i pod kątem procesu produkcji.  Z resztą często od Was dostajemy zdjęcia właśnie takiego produktu z dopiskiem “zobaczcie jaki fajny dżem, bez cukru!”. Otóż właśnie nie jest to dżem, bo jeśli coś nie ma cukru, dżemem (zgodnie z jego definicją) nie jest. Zostawmy jednak to nazewnictwo – bo takie produkty 100% stanowią ciekawą alternatywę dla typowych dżemów 🙂 nie zawierają dodatku cukru białego – słodzone są sokiem owocowym (najczęściej jabłkowym)- to oczywiście też źródło cukrów,

W naszym zastawieniu wzięliśmy pod uwagę dżemy, które otrzymaliśmy od Was w wiadomościach prywatnych, mailach, ale też takie, które przykuły naszą uwagę składami. Ujęliśmy także te produkty 100%. One otrzymały od nas ocenę pozytywną – bo nie mają w sobie cukru białego i dodanych zagęszczaczy oraz kwasu cytrynowego (które zawiera większość dżemów). Ponadto produkty “100% z owoców” są produkowane m.in. przez marki dyskontowe poszczególnych supermarketów, co oznacza, że prawdopodobnie będą miały niższe ceny :)!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023