Czy sok może zawierać dodatek cukru?

Kategoria: Porównanie produktów


 

Wszędzie słyszysz, że sok nie może zawierać dodatku cukru ani wody. To dlaczego soki przecierowe z marchwią zawierają często wodę i cukier? Dlaczego jest to możliwe?


Luka w Rozporządzeniu

Niestety Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 494, ze zm.) pominęło soki warzywne i owocowo-warzywne. Jedynie zostały określone wymagania jakości handlowej dla soków owocowych, w tym dla soku pomidorowego. Do tych soków nie można dodawać wody ani cukru. Natomiast do soku pomidorowego można dodawać wyłącznie: sól, przyprawy i aromatyczne zioła. Jednak te wymagania nie dotyczą soków warzywno-owocowych. Przepisem obowiązującym dla wszystkich rodzajów soków (tj. owocowych, warzywnych, owocowo-warzywnych) jest  rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008, str. 16 ze zm.). Jednak nie zabrania ono dodatku cukru czy wody do soków warzywnych i warzywno-owocowych. Dlatego producenci mogą produkować soczki marchwiowe z cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym czy innymi dodatkami. Z tego względu jedynym słusznym rozwiązaniem jest czytanie etykiet.

Czytamy etykiety

Czytając składy soków możemy wybrać taki prawdziwy, bez zbędnych dodatków. Według mnie jedynymi słusznymi składnikami są soki i przeciery. Wszystko inne jest zbędne – woda, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty, regulatory kwasowości. Dlatego jeśli Twój ulubiony soczek zawiera cukier czy wodę to zastanów się czy warto wydawać na niego pieniądze. Może lepiej spróbować takiego, który składa się tylko z soków i przecierów? Spróbuj i przekonaj się, który jest smaczniejszy!

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.