Skip to main content

Czekolady mleczne

2018-01-10

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Czekolada wysokiej jakości to według mnie taka, która w ogóle nie zawiera emulgatorów. I koniecznie z wysoką ilością masy kakaowej. Skład prawdziwej czekolady powinien przedstawiać się następująco: miazga kakaowa, masło kakaowe i cukier. Żadnych emulgatorów ani tłuszczów roślinnych innych niż kakaowy. Jednak skład czekolad mlecznych zaczyna się od cukru, dlatego nie służą one naszej sylwetce. Skład idealny […]

Czekolada wysokiej jakości to według mnie taka, która w ogóle nie zawiera emulgatorów. I koniecznie z wysoką ilością masy kakaowej. Skład prawdziwej czekolady powinien przedstawiać się następująco: miazga kakaowa, masło kakaowe i cukier. Żadnych emulgatorów ani tłuszczów roślinnych innych niż kakaowy. Jednak skład czekolad mlecznych zaczyna się od cukru, dlatego nie służą one naszej sylwetce.


Skład idealny czekolady mlecznej

Lepiej unikać czekolad z dodatkiem tłuszczów roślinnych innych niż kakaowy. Producenci po prostu oszczędzają i zastępują drogi tłuszcz kakaowy innymi tłuszczami roślinnymi takimi jak shea czy palmowy. Idealna czekolada nie powinna zawierać w ogóle emulgatorów. Najczęściej stosowanymi emulgatorami są lecytyny i polirycynooleinian poliglicerolu (E 476). Dlaczego producenci je stosują?  Masło kakaowe jest drogim surowcem, dlatego starają się produkować czekolady o niższej zawartości tłuszczu. Tylko jak uzyskać odpowiednią konsystencję stosując niższą ilość masła kakaowego? Odpowiedź jest prosta – wystarczy zastosować emulgator, a jeszcze lepiej dwa. Ponadto dzięki emulgatorom proces produkcji czekolady jest krótszy, ponieważ czekolada może być konszowana (mieszana) znacznie krócej. Czyli jak widzisz dzięki emulgatorom producenci sporo oszczędzają!

Zwróćcie uwagę również na wartość odżywczą czekolad. Czekolady gorzkie zawierają więcej tłuszczu i mniej cukru. Aby to zobrazować porównam trzy różne czekolady tego samego producenta:

31% kakao:

  • ilość tłuszczu w 100 g – 31 g
  • ilość cukrów w 100 g – 56 g

70% kakao:

  • ilość tłuszczu w 100 g – 41 g
  • ilość cukrów w 100 g – 29 g

90% kakao:

  • ilość tłuszczu w 100 g – 55 g
  • ilość cukrów w 100 g – 7 g

Jak widzisz różnice są spore. Im więcej masy kakaowej, tym mniejsza ilość cukrów i wyższa ilość tłuszczu. I przypominam, że naszym większym wrogiem jest cukier! Dlatego spójrzcie na grafiki i wybierajcie czekolady z wyższą zawartością masy kakaowej.

Kryteria oceny

Nie jest łatwo ocenić czekolady mleczne. Oceny pozytywne powinny otrzymać tylko czekolady bez emulgatorów i tłuszczów roślinnych innych niż kakaowy. Jednak wiem, że w wielu sklepach nie kupi się takiej czekolady. Z tego względu postanowiłam zaakceptować jeszcze dodatek lecytyny, ale jeśli macie wybór to kupujcie prawdziwe czekolady! Ze względu na tak łagodny system oceniania jest sporo ocen pozytywnych. Ale uwaga! Nie brałam pod uwagę smaku – po prostu nie lubię czekolad mlecznych, więc nie sugerowałam się swoimi kubkami smakowymi 🙂

  • ocena pozytywna – otrzymały ją czekolady bez dodatku E 476 i tłuszczów roślinnych innych niż kakaowy. Poniżej wypiszę, które czekolady zasługują na wyróżnienie.
  • ocena neutralna – otrzymały ją czekolady zawierające albo E 476, albo tłuszcze roślinne inne niż kakaowy. Czekolada Lindt również otrzymała neutralną (ale taką z plusem), ponieważ zawiera laktozę, ekstrakt słodowy jęczmienny i jeszcze aromat.
  • ocena negatywna – dla czekolad z naprawdę złym składem, czyli zawierających dwa emulgatory i tłuszcze roślinne inne niż kakaowy.

Czekolady idealne

Czekolady mleczne z idealnym składem to:

  • czekolady z Manufaktury Czekolady
  • czekolady Tesco Finest

Na wyróżnienie zasługują również czekolady Cocoa – są rewelacyjne! W zestawieniu pojawiła się czekolada kokosowa, która nie jest czekoladą mleczną. Ale jest to świetna alternatywa, ponieważ zamiast mleka zawiera ona mleko kokosowe. Dlatego uznałam, że dodam tę czekoladę to zestawienia.

Na uznanie zasługuje również czekolada Karl Fazer, ponieważ głównie składa się z mleka (nie w proszku!). To naprawdę miła odmiana 🙂


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024