Skip to main content

Wcierki do skóry głowy

2022-06-12

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Wcierki do skóry głowy to produkt dodatkowy w pielęgnacji, ale warto się nim zainteresować, jeśli zależy Wam na zmniejszonym wypadaniu, ukojeniu skóry głowy i przyspieszonym wzroście włosów

Wcierki do skóry głowy od jakiegoś czasu zyskują na popularności- nic dziwnego! Ich stosowanie przynosi szereg korzyści. Dlaczego warto i jaki produkt wybrać?

Czym są wcierki?

Wcierki do skóry głowy to dość szeroka kategoria produktów, ale łączy je jedno – mają zadziałać na konkretne problemy skóry głowy. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to najczęściej spotykamy się z wcierkami mającym za zadanie hamować wypadanie włosów i pobudzać ich wzrost, ale oprócz tego możemy z powodzeniem stosować je by regulować przetłuszczanie się skalpu, a nawet pomocniczo w kuracjach przeciwłupieżowych!

Wcierki mogą być w formie podobnej do toniku do twarzy (formuła wodna), oparte na alkoholu lub na olejach.

  • Wcierki na bazie alkoholu mają tę zaletę, że ich działanie jest bardzo mocne – dzięki temu, że w składzie znajduje się alkohol, składniki aktywne wcierki mogą przeniknąć przez barierę hydrolipidową i działać w głębszych warstwach skóry stymulując ją do działania i odżywiając. Nie poleca się ich jednak w przypadku skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, warto także wprowadzić element nawilżający, żeby wspomóc regenerację naturalnej bariery skóry. Alkohol jest rozpuszczalnikiem dla części składników nie rozpuszczalnych w wodzie, a po aplikacji na skórę odparowuje. W gotowych preparatach działanie alkoholu jest łagodzone składnikami nawilżającymi i re-natłuszczającymi, warto jednak aplikację takiej wcierki stosować z regularnymi przerwami oraz nie doprowadzać do pokrywania nią powierzchni włosów na długości.
  • Wcierki wodne bez alkoholu składem przypominają toniki, które stosujemy do skóry twarzy w celu wyrównania pH po jej oczyszczeniu, są łagodniejsze, ale nie oznacza to, że są nieskuteczne. Ich działanie opiera się na wodnych ekstraktach i wyciągach z ziół, których zadaniem jest normalizacja pracy gruczołów łojowych (ograniczenie przetłuszczania się skóry głowy), wspieranie wzrostu włosów poprzez wzmocnienie cebulek i poprawa mikrokrążenia, a tym samym lepsze dotlenienie skóry.
  • Wcierki olejowe czyli mieszaniny olejów i maceratów składników roślinnych o właściwościach natłuszczających, wzmacniających i regulujących pracę skóry. Wcierki olejowe są dobrze tolerowane przez skórę suchą i wrażliwą, jednak przy ich stosowaniu należy zachować wysoką higienę – wcieranie tej grupy wcierek w nieumytą skórę głowy może spowodować zapychanie się mieszków włosowych i zmniejszony dostęp do powietrza, a tym samym rozwój bakterii i pogorszenie się stanu włosów (w tym ich utrata). Aby tego uniknąć aplikuj zawsze wcierkę olejową na czystą skórę (lub w miarę czystą np. aplikacja wieczorem przy myciu rano lub dzień wcześniej – w zależności od szybkości przetłuszczania się skalpu).

Pamiętajmy o tym, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na to jak wyglądają nasze włosy, skóra i paznokcie. Jeżeli wasza dieta jest prawidłowa, a mimo to włosów wypada coraz więcej, to warto włączyć do swojej pielęgnacji włosów wcierki do skóry głowy, aby wzmocnić włosy i wspomóc ich wzrost. Trzeba jednak pamiętać, że należy to robić systematycznie, najlepiej codziennie, wykonując przy tym delikatny masaż skóry głowy.

Wybierając wcierkę do skalpu warto szukać w niej:

  • kofeiny (Caffeine), która pobudza krążenie,
  • biotyny (Biotin) wzmacniającej włosy,
  • argininy (Arginine), pobudzającej cebulki włosów do rozwoju,
  • olejków eterycznych, jak np. rozmarynowy (Rosmarinus Officinalis Oil), lawendowy (Lavendula Angustinfolia Oil), eukaliptusowy (Eucalyptus Radiata Leaf Oil), pobudzających krążenie krwi,
  • różnych ekstraktów roślinnych, np. z pokrzywy (Urtica Dioica Extracta), ze skrzypu polnego (Equisetum Arvense (Horsetail) Extract), czarnej rzodkwi (Raphanus Nigra Extract), które działają wzmacniająco na włosy.
  • olejów o właściwościach aseptycznych i pobudzających wzrost np. rycynowy (Ricinus Communis), który najlepiej stosować w mieszankach bo jest dość lepki, sezamowy (Sesamum Indicum), musztardowy (Brassica Alba)

Pamiętajmy jednak, że jeżeli zwiększone wypadanie nie ustępuje po 2-3 miesiącach, to należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być pierwszy objaw poważnych problemów zdrowotnych i nie należy tego bagatelizować.

We wpisie wykorzystaliśmy fragmenty ebooka “Włos Ci z głowy nie spadnie” który teraz możecie kupić w nowej, odświeżonej odsłonie!


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024