Toniki do twarzy

Kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki


Tonizowanie to jeden z ważniejszych etapów pielęgnacji skóry i zdecydowanie lepiej go nie pomijać, zerknijmy więc co kryje w składzie idealny tonik!


Tonizowanie to niezwykle ważny element pielęgnacji, kończący zwykle etap oczyszczania skóry i przygotowujący go do dalszych kroków. Konieczność tonizowania wiąże się z tym, że w trakcie oczyszczania skóry zmieniamy jej naturalne pH (które wynosi między 4,2 – 4,9 zamiast – jak kiedyś sądzono – pH 5,5), w zależności od wybranego produktu do mycia twarzy może się ono zmieniać nawet o 3 stopnie! Co prawda skóra pomału reguluje pH i przywraca jego wartość fizjologiczną, ale zbyt częste jego zaburzanie może spowodować naruszenie bariery hydrolipidowej czy też usunięcie przyjaznej mikroflory skóry i możliwość zasiedlenia jej przez mniej pożądane drobnoustroje! Sama woda również podnosi pH naszej skóry!

Toniki mają różne formuły – od bardzo prostego składu, który ma za zadanie jedynie przywrócić nam naturalne pH po nieco bardziej bogate, z dodatkami substancji nawilżających (np. gliceryna lub kwas hialuronowy) i ekstraktów roślinnych, które nawilżają i odświeżają skórę, do tego uzupełniają naszą pielęgnację i lepiej dopasowują produkt do naszej skóry. To właśnie skład powinien być dla nas jednym z ważniejszych wyznaczników przy wyborze toniku.

Co istotne tonik nie jest kosmetykiem do demakijażu! Warto o tym pamiętać i nie stosować go w tej roli – nie sprawdzi się on ani do usunięcia zanieczyszczeń z całego dnia, ani do skutecznego oczyszczenia cery po nocy – tonik to ostatni etap oczyszczania i służy do tonizacji – wyciszenia, ukojenia cery, a przede wszystkim – przywrócenia jej fizjologicznego pH!

Czego więc unikać? Przede wszystkim zrezygnuj z produktów opartych na alkoholu – co prawda na początku efekty mogą być zadowalające, ale przy dłuższym stosowaniu możesz doprowadzić do przesuszenia skóry, naruszenia jej bariery i osłabienia odporności, co może wiązać się z pogorszeniem jej stanu! Do niepożądanych składników należą również niektóre konserwanty jak np. donory formaldehydu (np. Diazolidinyl Urea) czy antyoksydanty (BHT oraz BHA) oraz substancje mogące naruszać barierę hydrolipidową skóry jak PEGi, polisorbaty, niektóre glikole czy też sole EDTA.

Warto też zwrócić uwagę na obecność substancji myjących – ze względu na emulgujący charakter ich działania (łączenie fazy wodnej z tłuszczami, przy ich braku w produkcie może doprowadzić to do łączenia się tych substancji z lipidami w naszej skórze) nie każda skóra się z nimi polubi – część producentów stosuje je w niewielkiej ilości jako dodatek technologiczny mający poprawić stabilność produktu i w dobrej wierze jako dodatek, który ma pomóc w oczyszczeniu cery w tym ostatnim etapie. Do tych związków należą najczęściej łagodne detergenty jak Coco Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine – jeśli po toniku stan cery się nie poprawia, to może być jeden z pierwszych składników, których obecność warto zweryfikować i w przyszłości unikać! 

Apelujemy też o rozwagę przy stosowaniu produktów złuszczających z kwasami (np. Mandelic Acid, Glycolic Acid), zwłaszcza jeśli nie robicie tego pod okiem specjalisty – w trakcie kuracji należy zachować rygorystyczną ochronę przeciwsłoneczną, a sam produkt nie powinien być stosowany w sposób ciągły – zbyt intensywne złuszczanie skóry, zarówno w sposób mechaniczny, enzymatyczny jak i kwasowy i niskie pH tych produktów (czyli takie w których wspomniane kwasy są aktywne) może prowadzić do jej podrażniania i wzmożonej aktywności gruczołów, a także szybszej utraty nawilżenia i pogorszenia się jej stanu. Część kwasów jest także niewskazana w ciąży (o tym czego unikać w ciąży i jakie produkty wybierać przeczytasz TUTAJ.

Jak aplikować tonik? W zależności od preferencji możemy aplikować go na wacik i delikatnie przecierać i dotykać nim skórę – nie należy mocno trzeć wacikiem, żeby nie uszkodzić skóry zaraz po myciu, możemy wybrać też produkt z atomizerem i spryskiwać nim twarz lub nakładać odrobinę na dłonie i delikatnie przyciskać je do skóry nanosząc produkt! Metoda aplikacji zależy również od wyboru produktu – te nawilżające i łagodzące możemy śmiało aplikować na całą twarz, jeśli jednak zdecydowaliśmy się na tonik złuszczający i rozjaśniający to należy omijać okolice oczu i ust.

Alternatywą dla gotowych toników mogą być hydrolaty – czyli wody kwiatowe lub wody roślinne, są to proste produkty w których składzie znajdziemy tylko destylat z jednej rośliny o określonych właściwościach i czasem konserwanty – jeśli decydujemy się na zakup hydrolatu to warto sprawdzić jego pH w karcie produktu – nie powinno być ono zbyt niskie (poniżej 4) ani zbyt wysokie (powyżej 5,5). Wody roślinne są też często elementem gotowych toników i znajdziecie je w składzie jako łacińska nazwa rośliny + słowo water np. Rosa Damascena Flower Water lub Camellia Sinensis Leaf Water

AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowieTa witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.