Proszek o czterech składnikach – czy to możliwe?

Kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki

Przeglądając półki sklepowe zauważyć można wiele proszków popularnych firm. Producenci obiecują rewolucję w usuwaniu trudnych zabrudzeń, w dodatku bez niszczenia tkanin. Gdy jednak sprawdzamy skład, jest on zazwyczaj mało przyjazny dla środowiska naturalnego. Dlatego… warto przyjrzeć się bliżej tym produktom, których skład jest biodegradowalny, czyli taki, który rozkłada się bez wydzielania szkodliwych substancji, a swoim działaniem nie odbiega od konkurencji.


   Kolejnym problemem wśród proszków do prania jest to, że mogą one powodować alergie na skórze. Bardzo trudno jest znaleźć produkt, który jest łagodny i bezpieczny dla naskórka przy jednoczesnym usuwaniu różnorodnych plam. Ważne w proszkach do prania jest to, aby zawierały w swoim składzie substancje odpowiedzialne za usuwanie brudu z ubrań (środki powierzchniowo-czynne), zmiękczacze wody, które zapobiegają osadzaniu się kamienia enzymy usuwające plamy pochodzące z żywności.

eukaliptusowy proszek

Eukaliptusowy proszek do prania zawiera tylko 4 składniki, które razem rozprawiają się z wszelkimi zabrudzeniami na naszych ubraniach. Należą do nich:

  1. Olejek eukaliptusowy – olejek eteryczny świetnie radzący sobie z wszelkimi wirusami, bakteriami, pierwotniakami czy grzybami dzięki swojemu silnemu działaniu odkażającemu. Niweluje nieprzyjemne zapachy, przez co jest jednocześnie świetnym odświeżaczem powietrza. Posiada właściwości repelencyjne (odstraszające owady), a także może być wykorzystywany do tępienia pasożytów.
  2. Węglan sodu – związek nieorganiczny (Na2CO3) stosowany w proszkach do prania w celu zwiększenia wydajności prania przez podwyższenie pH. Wpływa także na redukcję twardej wody poprzez usunięcie jonów wapnia i magnezu w postaci nierozpuszczalnych w wodzie węglanów magnezu i wapnia.
  3. Metakrzemian sodu – związek nieorganiczny (Na2O3Si) stosowany w produktach do prania w celu polepszenia zdolności usuwania brudu, przy czym zapobiega on ponownemu osadzaniu się cząsteczek zanieczyszczeń na tkaninach.
  4. Tripolifosforan sodu – związek nieorganiczny (Na5P3O10) wykorzystywany wśród środków czystości jako wypełniacz aktywny, zmiękczający wodę. Ponadto oddziałuje on ze wszystkimi składnikami detergentów, wzmacniając ich działanie. Organizacja FDA (Food and Drug Administration) zalicza tripolifosforan sodu do związków bezpiecznych.

Jak widać, taki proszek może być z powodzeniem używany do prania ubrań, bez ryzyka wywołania alergii czy uczuleń (nawet do prania ubranek dzieci). Produkt nie musi zawierać dużej ilości składników z pierwiastkami z całej tablicy Mendelejewa, aby spełniał oczekiwania konsumenta. Szukajmy zatem środka piorącego z krótkim składem – z substancjami, które są bezpieczne dla nas i środowiska naturalnego – a przy tym działającego efektywnie na wszystkie rodzaje plam.

 

AUTOR

Beata

Mam na imię Beata. Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego, ale obecnie mieszkam w Poznaniu. Studiuję Chemię ze specjalnością Chemia kosmetyczna na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania to muzyka, sport, literatura oraz kosmetyki naturalne. Moją pasją jest odkrywanie nowych kosmetyków, receptur, jak również tworzenie samodzielne tych produktów. W moich tekstach znajdziecie mnie pod pseudonimem bexulka.


Strona internetowa:

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.