Skip to main content

Płyny do płukania

2019-07-15

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Płyny do płukania to obok produktów piorących jeden z najczęściej kupowanych produktów do gospodarstwa domowego, sprawdźmy więc, które są warte naszej uwagi! Przed płynami do płukania stoi długa lista oczekiwań – lubimy jak nasze ubrania czy pościel są miękkie i pachnące. Oprócz tego płyn do płukania ma za zadanie ułatwić prasowanie,  zapobiec elektryzowaniu, a nawet, […]

Płyny do płukania to obok produktów piorących jeden z najczęściej kupowanych produktów do gospodarstwa domowego, sprawdźmy więc, które są warte naszej uwagi!


Przed płynami do płukania stoi długa lista oczekiwań – lubimy jak nasze ubrania czy pościel są miękkie i pachnące. Oprócz tego płyn do płukania ma za zadanie ułatwić prasowanie,  zapobiec elektryzowaniu, a nawet, według obietnic niektórych producentów zregenerować tkaniny!

Płyny do płukania zawierają najczęściej delikatne, kationowe środki powierzchniowo czynne, które wypłukują pozostałości środków piorących (np. proszku do prania) oraz pełnią funkcje antystatyczne, wiele z nich znajdziesz także w środkach do pielęgnacji włosów np. w odżywkach. 

Oprócz nich w tych produktach stosuje się również związki nawilżające – glicerynę, betainę, aloes, które maja zmiękczyć nasze ubrania i wydłużyć ich trwałość.

Związki zapachowe dzielimy na naturalne i syntetyczne – najczęściej opisane są jako „kompozycja zapachowa” lub „parfum” ale często stosuje się po prostu olejki eteryczne z wyszczególnieniem alergenów takich jak linalol, limonene i inne. Na związki zapachowe powinny uważać osoby z bardzo wrażliwą skórą, nie powinno się ich również stosować w przypadku prania ubranek dziecięcych – w takich sytuacjach radzimy wybór płynu do płukania bez zapachu.

Do płynu do płukania bez zapachu możemy dodać własny olejek eteryczny, o którym wiemy, że nas nie uczula – dzięki temu nasze pranie nadal będzie przyjemnie pachnieć bez ryzyka reakcji alergicznej!

Jeśli chodzi o konserwanty to radzimy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać jakie zostały zastosowane! Napis „Hipoalergiczny” nie oznacza, że nie znajdziemy tu drażniących Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone, Octylisothiazolinone (i inne z kategorii Izotiazolinonów)  czy donorów formaldehydu (np. w postaci 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol). Konserwanty takie jak Formic Acid (czyli… kwas mrówkowy) i Phenoxyethanol uznane są za bezpieczne w produktach tego typu, jednak jeśli Wasz płyn nie zawiera związków zapachowych, a po użyciu wystąpiła reakcja – alergiczna lub podrażnienie skóry to warto przyjrzeć się również im. 

Płynów do płukania nigdy nie lejemy bezpośrednio na tkaninę i zawsze stosujemy w formie rozcieńczonej – w pralkach automatycznych urządzenie samo rozcieńcza płyn z wodą, jednak pamiętajmy, żeby nie wlewać go zbyt wiele, w przypadku prania ręcznego stosujmy się do zaleceń producenta. 

Przepis na własny płyn do płukania znajdziecie tutaj.

Możecie też w tym celu użyć ekologicznego octu jabłkowego i kilku kropel olejku eterycznego.


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book „W pełnym słońcu”!

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2021