Skip to main content

Płyny do płukania

2023-01-25

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Przed płynami do płukania stoi długa lista oczekiwań – lubimy jak nasze ubrania czy pościel są miękkie i pachnące. Oprócz tego płyn do płukania ma za zadanie ułatwić prasowanie,  zapobiec elektryzowaniu, a nawet, według obietnic niektórych producentów zregenerować tkaniny!

Płyny do płukania to obok produktów piorących jeden z najczęściej kupowanych produktów do gospodarstwa domowego, sprawdźmy więc, które są warte naszej uwagi!


Płyny do płukania zawierają najczęściej delikatne, kationowe środki powierzchniowo czynne, które wypłukują pozostałości środków piorących (np. proszku do prania) oraz pełnią funkcje antystatyczne, wiele z nich znajdziesz także w środkach do pielęgnacji włosów np. w odżywkach. 

Oprócz nich w tych produktach stosuje się również związki nawilżające – glicerynę, betainę, aloes, które maja zmiękczyć nasze ubrania i wydłużyć ich trwałość.

Związki zapachowe dzielimy na naturalne i syntetyczne – najczęściej opisane są jako „kompozycja zapachowa” lub „parfum” ale często stosuje się po prostu olejki eteryczne z wyszczególnieniem alergenów takich jak linalol, limonene i inne. Na związki zapachowe powinny uważać osoby z bardzo wrażliwą skórą, nie powinno się ich również stosować w przypadku prania ubranek dziecięcych – w takich sytuacjach radzimy wybór płynu do płukania bez zapachu.

Do płynu do płukania bez zapachu możemy dodać własny olejek eteryczny, o którym wiemy, że nas nie uczula – dzięki temu nasze pranie nadal będzie przyjemnie pachnieć bez ryzyka reakcji alergicznej!

Jeśli chodzi o konserwanty to radzimy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać jakie zostały zastosowane! Napis „Hipoalergiczny” nie oznacza, że nie znajdziemy tu drażniących Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone, Octylisothiazolinone (i inne z kategorii Izotiazolinonów)  czy donorów formaldehydu (np. w postaci 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol). Konserwanty takie jak Formic Acid (czyli… kwas mrówkowy) uznane są za bezpieczne w produktach tego typu, jednak jeśli Wasz płyn nie zawiera związków zapachowych, a po użyciu wystąpiła reakcja – alergiczna lub podrażnienie skóry to warto przyjrzeć się również im. 

Płynów do płukania nigdy nie lejemy bezpośrednio na tkaninę i zawsze stosujemy w formie rozcieńczonej – w pralkach automatycznych urządzenie samo rozcieńcza płyn z wodą, jednak pamiętajmy, żeby nie wlewać go zbyt wiele, w przypadku prania ręcznego stosujmy się do zaleceń producenta. 

A jak zrobić domowy płyn? Wystarczy dodać ocet do komory na płyn do płukania i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023