Skip to main content

Odżywki i maski PEH

2022-12-30

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Zachowanie balansu składników, jakie dostarczamy włosom w trakcie pielęgnacji jest niezwykle istotne jeśli chcemy cieszyć się pięknymi włosami. Jak to osiągnąć?

Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż na początku się wydaje, zerknijmy więc na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę.


Równowaga PEH to jeden z kolejnych etapów świadomej pielęgnacji – wiemy, że na początku może to przytłaczać, ale warto się przełamać i na spokojnie przyswoić potrzebną wiedzę, ponieważ świadome dostarczanie odpowiednich składników włosom dopełnia pielęgnację i pozwoli cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. 

Podstawowe składniki, od których wzięła się cała nazwa to proteiny, emolienty i humektanty, jednak kolejność ich stosowania zwykle jest nieco inna.

Prawidłowa, najczęściej polecana kolejność to:
Emolienty > Humektanty > Proteiny. Najważniejsze to rozpoznać potrzeby włosów tak, by móc samemu określać, jakich substancji brakuje im w danym momencie

Jakie pełnią funkcje i jak je rozpoznać w składzie? 

Każda z tych grup substancji odpowiada za nieco inne działanie na włosach, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego bilansu między nimi.

W ogromnym skrócie ich działanie można przedstawić następująco:

  • Emolienty – zmiękczają włosy i chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • Humektanty – nawilżają włosy
  • Proteiny – łączą się z keratyną we włosach dzięki czemu “odbudowują” je do następnego mycia, mają też działanie nawilżające.
Emolienty – po co nam one i jak je znaleźć w składzie

Podstawą pielęgnacji włosów są emolienty, czyli substancje, które tworzą na powierzchni włosa ochronny film, odżywiają je i uelastyczniają. Do emolientów należą oleje i masła naturalne np. olej makadamia Macadamia Ternifolia Seed Oil, olej z pestek winogron Vitis Vinifera Seed Oil, olej arganowy Argania Spinosa Kernel Oil czy inne z końcówką ~oil oraz ~butter i łacińską nazwą rośliny. Dodatkowo rolę emolientów pełnią min. alkohole tłuszczowe, które są inną grupą produktów niż etanol (w INCI Alcohol) – należą do nich min Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cetyl Alcohol i inne, które w zestawieniu zaznaczyliśmy kolorem FIOLETOWYM.

Ostatnią grupą emolientów są silikony i parafina oraz jej pochodne – nie polecamy ich jednak ze względu na nadbudowywanie się na powierzchni włosa, obciążanie go i konieczność ich usuwania mocnymi detergentami. Nie są one substancjami szkodliwymi, jednak zaliczane są do substancji nie-ekologicznych, nie posiadają też właściwości odżywczych – ich jedyna funkcja to spowolnienie utraty wody przez włosy i nadanie im zdrowego wyglądu poprzez maskowanie ich faktycznego stanu. Silikony najczęściej posiadają końcówkę ~methicone jak Dimethicone lub Cyclomethicone oraz ~siloxane jak w Cyclopentasiloxane. Silikony lotne są często polecane w serum ochronnym do końcówek – stosowność ich używania pozostawiamy Wam!

Parafina i jej pochodne kryją się pod wieloma nazwami, warto zwrócić obecność na substancje takie jak Paraffinum Liquidum, Isododecane czy też Mineral Oil, który można przegapić przez mylącą końcówkę ~oil.

EH, HE? O co w tym chodzi?

Do odżywek Emolientowo-Humektantowych lub Humektantowo-Emolientowych zaliczamy te produkty, które z różnych przyczyn ciężko zaliczyć do konkretnej grupy. Najczęściej znajdziemy tu odżywki, które na pierwszych miejscach w składzie mają zarówno emolienty oraz substancje nawilżające. Ponieważ procentowa znajomość poszczególnych składników jest tajemnicą handlową pozostaje nam opierać się na pierwszych 3-4 pozycjach w składzie wiedząc, że według zapisu INCI są to substancje o najwyższym stężeniu.

Odżywki z tej grupy potrafią najczęściej nas zaskoczyć! Zarówno negatywnie (puszenie włosów po nadmiarze humektantów) jak i pozytywnie (wygładzenie i dociążenie dzięki emolientom). Najlepiej przetestować samemu w oparciu o opinie osób o podobnych włosach!

Humektanty – moc nawilżenia!

Poza Emolientami warto od czasu do czasu sięgnąć po substancje nawilżające, które wiążą wodę i transportują w głąb włosa – substancje te niewiele różnią się od tych, które znamy z produktów do pielęgnacji twarzy, należy do nich min. Gliceryna i oznaczyliśmy je na niebiesko. Substancje te możecie stosować też samodzielnie, pamiętając, aby każdorazowo domknąć ich aplikację emolientem.

Co to dokładnie oznacza? Po prostu nałóż na włosy rozcieńczoną wodą glicerynę, kwas hialuronowy lub żel aloesowy, na to olej (jeśli lubisz zabieg olejowania) lub odżywkę/maskę do włosów i w zależności od wybranej metody po jakimś czasie zmyj! Taka metoda nazywa się olejowaniem lub nakładaniem odżywki/maski “na podkład” i najbardziej optymalnym czasem trzymania miksu na włosach będzie ok. 2 godzin dla oleju i około 30 minut dla odżywki/maski.

Odżywki, które uznaliśmy za humektantowe mają więcej substancji nawilżających – występują one najczęściej zaraz po wodzie, przed pierwszymi emolientami lub tuż po tych lekkich. 

Proteiny, małe cegiełki dla zdrowego włosa!

Ostatnią grupą są proteiny – podstawowy budulec włosa, zarówno ich nadmiar jak i niedobór powoduje, że włosy nie prezentują się tak jakbyśmy chcieli. Najczęściej polecana częstotliwość ich stosowania to 1-2 razy w tygodniu. Proteiny najczęściej poznajemy po nazwie z dopiskiem ~protein, ale te pochodzenia odzwierzęcego mają swoje nazwy i są to najczęściej Keratin, Elastin, Collagen, Silk. Dopisek Hydrolyzed oznacza, że cząsteczki są mniejsze, przez co będą mocniej działać na włosy – jeśli uważasz, że proteiny Ci nie służą wypróbuj roślinnych i nie hydrolizowanych np. ze spiruliną! Jeśli jednak czujesz, że Twoje włosy je lubią (co zdarza się często przy prostych, niskoporowatych włosach) to możesz próbować wprowadzić je częściej. Proteiny zaznaczyliśmy na różowo.

W przypadku odżywek proteinowych jest najtrudniej o podział. Część osób poza wydzieleniem protein dołącza jeszcze dodatkowy podział na odżywki proteinowo-emolientowe lub odżywkę z pełną równowagą PEH (czyli zawierającą wszystkie substancje. Dla wygody przyjęliśmy uproszczony podział – po pierwsze jest to praktycznie niemożliwe by stworzyć odżywkę bez bazy emolientowej (nawet jeśli nie są to czyste oleje), po drugie same proteiny również wiążą wodę, przez co spełniają częściowo funkcję humektantów i dodatkowo niektóre włosy źle reagują na zbyt częste proteiny. Takim osobom łatwiej będzie wyłapać, którą odżywkę powinny używać sporadycznie.

Więcej o równowadze PEH, pożądanych składnikach i rozpoznawaniu potrzeb włosów napisaliśmy w naszym ebooku „Włos Ci z głowy nie spadnie”. Zapraszamy do zakupu ebooka TUTAJ


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023