Skip to main content

Kosmetyki less waste do twarzy – oczyszczanie i tonizacja

2021-07-04

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

Podstawą pielęgnacji skóry jest jej oczyszczanie, jednak większość produktów na rynku jest oferowanych w plastiku. Sprawdźmy więc propozycje w opakowaniach less-waste! Oczyszczanie skóry twarzy powinno być przede wszystkim łagodne i skuteczne. W zależności od naszych potrzeb i decyzji o noszeniu makijażu możemy zdecydować się na oczyszczanie jednoetapowe lub dwuetapowe. Przy wieczornym oczyszczaniu warto się przyłożyć, […]

Podstawą pielęgnacji skóry jest jej oczyszczanie, jednak większość produktów na rynku jest oferowanych w plastiku. Sprawdźmy więc propozycje w opakowaniach less-waste!

Oczyszczanie skóry twarzy powinno być przede wszystkim łagodne i skuteczne. W zależności od naszych potrzeb i decyzji o noszeniu makijażu możemy zdecydować się na oczyszczanie jednoetapowe lub dwuetapowe.

Przy wieczornym oczyszczaniu warto się przyłożyć, nawet jeśli nie stosujemy makijażu! Kosmetyki, które aplikujemy rano, filtr przeciwsłoneczny, zanieczyszczenia – to wszystko wymaga dokładnego zmycia, dlatego warto przekonać się do dwuetapowego oczyszczania.

W przypadku oczyszczania dwuetapowego, jako pierwszy krok powinniśmy wykonać wstępne oczyszczenie skóry za pomocą płynu micelarnego, mleczka lub różnego rodzaju olejków i balsamów do demakijażu.

Płyny micelarne

Płyny miceralne to bardzo prosto mówiąc roztwór wodny wzbogacony w środki myjące, które tworzą… micele

Dzięki specyficznej budowie cząsteczek płyn micelarny jest w stanie jednocześnie usunąć zanieczyszczenia hydrofobowe (czyli takie, które nie rozpuszczają się w wodzie jak właśnie oleje czy sebum) oraz hydrofilowe (czyli wszystkie, które rozpuszczają się w wodzie), dzięki czemu nasza skóra jest delikatnie oczyszczona, bez naruszania bariery hydrolipidowej czy naturalnego pH

Olejki hydrofilne, mleczka, emulsje i balsamy myjące

Produkty z tej kategorii zawierają najczęściej sporą ilość fazy tłuszczowej, która doskonale rozpuszcza makijaż i zanieczyszczenia.

Olejki myjące (lub olejki hydrofilne) to nic innego, jak produkty na bazie olejów z dodatkiem emulgatora!

Dzięki dodatkowi emulgatora olej łączy się bez problemu z wodą co umożliwia zmycie zanieczyszczeń jakie mogły nagromadzić się na skórze! To jest jego wielka przewaga nad popularną niedawno metodą OCM, w której stosowano czyste oleje, a sam rytuał był czasochłonny i wymagał wprawy (oraz częstego prania ściereczek).

Na podobnej zasadzie działają balsamy myjące, różnią się one najczęściej konsystencją – olejki są płynne i najczęściej sprzedawane w opakowaniach z pipetką lub pompką, podczas gdy balsamy są bardziej zbite i nadające się do słoiczków.

Oczyszczanie olejkami hydrofilnymi i balsamami myjącymi jest szybkie, łatwe i przyjemne, a zarazem niezwykle skuteczne!

Z kolei mleczka i emulsje to produkty będące lekką emulsją typu O/W, bardzo podobną do lekkich, lejących się… kremów czy lotionów. Dzięki zawartości tłuszczów oraz emulgatorów skutecznie rozpuszczają makijaż i zanieczyszczenia i umożliwiają jego usunięcie za pomocą wacików lub dłoni i wody.

Żele do mycia twarzy

Zwieńczeniem oczyszczania dwuetapowego powinno być umycie twarzy z użyciem żelu lub pianki. Ponieważ jednak pianki wymagają odpowiedniej butelki spieniającej, to próżno szukać propozycji w opakowaniu wykonanego z mniejszej ilości plastiku, dlatego w tym zestawieniu skupiliśmy się na żelach.

Wybierają idealny kosmetyk zwróćmy uwagę na użyte substancje myjące – produkt do twarzy nie musi się mocno pienić by działać! Osoby z wrażliwą cerą powinny unikać surfaktantów w wysokim stężeniu (chociaż nie znamy ich dokładnie, to ich obecność na drugim, trzecim miejscu w składzie może wskazywać na stężenie) i zwrócić uwagę na obecność naturalnych olejów i substancji nawilżających (gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy), które łagodzą działanie substancji myjących.

Żele to także idealna propozycja w przypadku oczyszczania rano, podczas którego usuwamy jedynie sebum i pozostałości po kosmetykach stosowanych w nocy. Powinny one być delikatne, aby nie naruszyć bariery hydrolipidowej i nie zaprzepaścić efektów nocnej regeneracji.

Podczas oczyszczania warto poświęcić chwilę na wykonanie masażu dłońmi, który pozwoli lepiej oczyścić pory i pamiętajcie, by nie osuszać skóry poprzez tarcie ręcznikiem – lepiej przyłożyć go na chwilę by wchłonął nadmiar wody ze skóry.

Tonizacja

Po oczyszczeniu kolejnym krokiem jaki warto włączyć do pielęgnacji jest tonizacja – chociaż większość produktów myjących ma obecnie pH zbliżone do fizjologicznego to toniki są przyjemnym przejściem między oczyszczaniem, a pielęgnacją i wprowadzają do niej nawilżenie i substancje aktywne.

Do tonizacji polecamy także hydrolaty roślinne, jest ich ogromny wybór i sporo firm oferuje je w ciemnych, szklanych butelkach, zerknijcie np. TUTAJ

Toniki mają różne formuły – od bardzo prostego składu, który ma za zadanie jedynie przywrócić nam naturalne pH po nieco bardziej bogate, z dodatkami substancji nawilżających (np. gliceryna lub kwas hialuronowy) i ekstraktów roślinnych, które nawilżają i odświeżają skórę, do tego uzupełniają naszą pielęgnację i lepiej dopasowują produkt do naszej skóry.

Kolejną zaletą tonizacji jest zwilżanie twarzy, co pozwala substancjom aktywnym lepiej wniknąć, a w przypadku niektórych kremów przyspiesza ich wchłanianie i ułatwia aplikację, zwłaszcza jeśli stosujemy kosmetyki o bardziej treściwej, gęstej formule.

Jak aplikować tonik? W zależności od preferencji możemy aplikować go na wacik i delikatnie przecierać i dotykać nim skórę – nie należy mocno trzeć wacikiem, żeby nie uszkodzić skóry zaraz po myciu, możemy wybrać też produkt z atomizerem i spryskiwać nim twarz lub nakładać odrobinę na dłonie i delikatnie przyciskać je do skóry nanosząc produkt!

Metoda aplikacji zależy również od wyboru produktu – te nawilżające i łagodzące możemy śmiało aplikować na całą twarz, jeśli jednak zdecydowaliśmy się na tonik złuszczający i rozjaśniający to należy omijać okolice oczu i ust.

I chociaż pielęgnacja do tej pory kojarzyła się głównie z produktami w plastikowych opakowaniach lub kostką mydła (które niestety nie każdej skórze służy ze względu na wysokie pH i obecność dość agresywnych substancji myjących), to na szczęście coraz więcej opcji pojawia się w przyjaznych planecie opakowaniach (np. szkło).


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Piszemy Etykiety, Twoje kosmetyczne „zrób to sam”

44,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book „W pełnym słońcu”!

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2021