Skip to main content

Filtry do twarzy dla dorosłych SPF50

2021-06-20

Autor: Justyna Czybier

Wiosną i latem przy ładnej pogodzie odkrywamy więcej ciała, ale to właśnie twarz najczęściej jest eksponowana przez cały rok! Zerknijmy więc jak ją chronić nawet w mniej słonecznych dniach! Przed kremami z filtrami do twarzy stoi trudne zadanie – z jednej strony wiemy jak ważne jest ich stosowanie, a z drugiej cenimy sobie wygodę użytkowania. […]

Wiosną i latem przy ładnej pogodzie odkrywamy więcej ciała, ale to właśnie twarz najczęściej jest eksponowana przez cały rok! Zerknijmy więc jak ją chronić nawet w mniej słonecznych dniach!


Przed kremami z filtrami do twarzy stoi trudne zadanie z jednej strony wiemy jak ważne jest ich stosowanie, a z drugiej cenimy sobie wygodę użytkowania.
Kremy z filtrami do twarzy nie powinny być zbyt tłuste i ciężkie, ponieważ mogą pogarszać cerę skłonną do trądziku i zaskórników, idealne nie powinny bielić twarzy i powodować jej nieestetycznego błyszczenia, a także sprawdzać się pod makijażem.

Na krem czy pod krem, a może zamiast? To częsta wątpliwość i dużo zależy od składu kremu z filtrem oraz typu cery – jeśli zawiera on substancje nawilżające, naturalne ekstrakty i oleje to możemy spokojnie stosować go jako jedyny produkt. Jeśli jego skład jest ubogi, a formuła wspiera tylko działanie filtrów to warto pod krem z filtrem nałożyć swój ulubiony, lekki krem lub serum odżywcze. Szczególnie skorzystają z tego osoby z cerą suchą lub odwodnioną, z kolei osoby z cerą tłustą i mieszaną będą lepiej się czuć z mniejszą ilością kosmetyków na skórze.

Odradzamy stosowania kremu do twarzy na krem z filtremżeby filtry dobrze działały, to musimy nałożyć ich odpowiednią ilość, a sam filtr powinien utworzyć jednorodną warstwę na skórze. Zwykły krem może zaburzyć to działanie. Warto więc zapamiętać, że niezależnie od tego czy wybraliśmy filtry mineralne (nieorganiczne) czy chemiczne (organiczne) to aplikacja produktu przeciwsłonecznego jest ostatnim krokiem pielęgnacji. Kolejnym krokiem, dla chętnych jest już makijaż.

Jaki filtr wybrać?

W sezonie jesień – wiosna możemy postawić na filtry o mniejszej ochronie SPF 25SPF 30, zwłaszcza jeśli nasz czas przebywania na zewnątrz to głównie droga do pracy rano i powrót po południu. O mocniejszym filtrze (SPF 50) należy pomyśleć w sytuacji gdy dużo czasu spędzamy na zewnątrz lub stosujemy kurację złuszczającą z zastosowaniem kwasów! Istotną kwestią jest także reaplikacja filtrów – niezależnie od wybranego kosmetyku pamiętajmy by aplikować go ponownie po około 2-3 godzinach przebywania na słońcu.

Warto też pamiętać, że jeśli nałożymy za mało produktu, to ochrona spada! Dlatego tak naprawdę najlepszy filtr to taki, z wysokim faktorem ochrony czyli SPF50+. Ochrona maleje wraz z mniejszą ilością produktu i według naszej najlepszej wiedzy zależność ta jest liniowa. Dlatego znacznie bezpieczniej jest wybrać produkt z wysokim faktorem, jakby nie patrzeć połowa z SPF50 będzie zawsze chronić lepiej niż połowa z produktów o niższym SPF.

Jeśli chodzi o podział na mineralne i chemiczne, to najlepiej decyzję podjąć samodzielnie. Oba typy substancji działają na podobnej zasadzie – absorbują one promieniowanie i zamieniają w nieszkodliwą energię cieplną, filtry mineralne dodatkowo odbijają niewielką część promieni (około 5%).

Jako zaletę filtrów mineralnych wymienia się ich wysoką stabilność oraz mniejsze ryzyko podrażnień skóry, jednak mogą one być nieco cięższe w użyciu i bielić skórę.

Jak reaplikować filtry i czy jest to konieczne?

Reaplikacja filtrów przysparza najwięcej trudności zaraz po wyborze idealnego kosmetyku! Jeśli stosujemy filtry do pracy, którą wykonujemy wewnątrz budynku i nie mamy możliwości reaplikowania, to nie ma powodów do paniki – produkty będą nas nadal chronić, po prostu w mniejszym stopniu, dlatego w takiej sytuacji warto postawić na wyższy faktor ochrony (powyżej SPF30). W przypadku wakacji lepiej zrezygnować z makijażu na czas wyjazdu i planowanego przebywania na zewnątrz i sumiennie ponawiać aplikację!

Jeśli jednak zależy Wam na ponownej aplikacji filtrów na makijaż, to najlepiej delikatnie wklepać filtr w twarz z makijażem, bez przesuwania dłońmi po skórze – można w tym celu wykorzystać np. gąbeczkę do makijażu. Po wchłonięciu się filtra pudrujemy ponownie skórę lub tą samą gąbeczką aplikujemy makijaż w miejscach wymagających poprawienia i pudrujemy skórę. Na rynku dostępne są też filtry w mgiełce – jednak przez tę formę aplikacji istnieje spore ryzyko, że filtr naniesiemy nierównomiernie, oprócz tego podczas aplikacji należy chronić oczy i drogi oddechowe, co utrudnia stosowanie kosmetyku.

Ile kosmetyku aplikować?

Według zaleceń należy aplikować 2mg/cm2 powierzchni skóry, dlatego ciężko wskazać ile dokładnie powinna nakładać produktu dorosła osoba – wiele zależy bowiem od faktycznej powierzchni twarzy. Zwykle ilość ta wynosi 1-1,25g i stanowi więcej niż normalnie aplikujemy np. kremu pielęgnującego. Ponieważ ciężko to sprawdzić w warunkach domowych to zależnie od konsystencji możemy użyć:

  • naszych palców – ilość aplikowanego filtra na twarz, uszy i szyję powinna wynosić mniej więcej tyle ile wyciśniemy w postaci ciągłej linii produktu na palec wskazujący i serdeczny. Niestety jest to najmniej miarodajna metoda, ponieważ wiele zależy od konsystencji filtrów, nacisku na tubkę, naszych palców. Polecamy ją tylko w przypadku, gdy nie ma absolutnie możliwości skorzystać z innej metody!
  • miarki kuchennej – miarka o pojemności 1ml da nam orientacyjną ilość i pozwoli wizualizować potrzebną ilość kosmetyku.
  • strzykawki – z podziałką co ml, podobna zasada co miarka kuchenna
  • wagi jubilerskiej – dzięki niej jesteśmy w stanie odmierzyć dokładną ilość potrzebnego kosmetyku

O filtrach dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z cerą bardzo wrażliwą, ale także ich rodzajach i na co zwrócić uwagę napisaliśmy nieco więcej tutaj. Na szczęście w przypadku osób dorosłych, ze zdrową skórą bez uszkodzeń nanocząstki Tlenku Cynku lub Dwutlenku Tytanu nie stanowią większego zagrożenia, są one nadal badane, dlatego jeśli możecie wybrać produkt bez nich to jest to wskazane. Nie wchłaniają się one przez zdrową skórę, jednak nie należy stosować ich w formie rozpylanej (sprayu pod ciśnieniem).

Podział substancji stosowanych jako filtry przeciwsłoneczne

Filtry mineralne (nieorganiczne)

  • Titanium Dioxide
  • Zinc Oxide

Filtry chemiczne (organiczne) nowej generacji

  • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate,
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine,
  • Ethylhexyl Triazone
  • Ethylhexyl Salicylate,
  • Diethylhexyl Butamido Triazone,
  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid,
  • Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid.

“Szara strefa”

  • Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avenobenzone) – jest filtrem, który skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA, jednak jest bardzo niestabilny. W kosmetykach przeciwsłonecznych najczęściej stabilizowany jest przez inne filtry w tym Octocrylene,
  • Octocrylene – do niedawna uznany za bezpieczny!
  • Titanium Dioxide (nano),
  • Zinc Oxide (nano),
  • oraz inne w postaci nanocząsteczek (nano)

Filtry chemiczne (organiczne) starej generacji

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate – jeden z najpopularniejszych
  • Benzophenone-3
  • Benzophenone-4
  • 4- Methylbenzylidene Camphor
  • Homosalate

NADRZĘDNA ZASADA MÓWI: LEPSZY JAKIKOLWIEK FILTR NIŻ ŻADEN!

Warto zwrócić też uwagę na obecność silikonów, w produktach przeciwsłonecznych pełnią one wiele funkcji! Nie tylko sprawiają, że produkt jest lżejszy (taka funkcję ma też alkohol w składzie!), zapobiegają one zbrylaniu się pigmentów i filtrów w postaci stałej (filtry mineralne oraz filtr chemiczny Tinosorb), w wielu produktach służą także do zamykania substancji promieniochronnych w mikrokapsułkach (enkapsulacja) oraz po prostu minimalizują ich wnikanie w głąb skóry.

Dlatego nie bójmy się produktów z silikonami, oczywiście jeśli szukacie kosmetyków wyłącznie naturalnych, to silikonów w nich nie powinno być i takie filtry także znajdziemy w sprzedaży!

Co z makijażem?

Na filtry przeciwsłoneczne jak najbardziej można aplikować makijaż. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach:

  • makijaż aplikujemy po minimum 10 minutach, a najlepiej około 20-30 od aplikacji filtrów. Daje to kosmetykowi czas wchłonąć się w skórę i “ułożyć” na niej,
  • makijaż aplikujemy delikatnie, ruchami wklepującymi, rzadziej kolistymi,
  • nigdy nie mieszaj produktu przeciwsłonecznego z makijażem, zmniejszasz w ten sposób poziom ochrony!

Dobrą alternatywą makijażu są kremy przeciwsłoneczne, które zawierają kolorowe pigmenty i mogą pełnić funkcję lekkiego makijażuto czy zdecydujemy się wzmocnić krycie ulubionym podkładem zależy tylko do Was. Warto jednak pamiętać, że w przypadku filtrów barwionych istnieje ryzyko, że nie nałożymy ich wymaganej ilości, dlatego lepiej stosować je jako dodatek, a nie samodzielną ochronę.

Na pewno produktem wartym uwagi w sezonie letnim są podkłady mineralne mają one postać sypką, przypominającą puder, a nie ustępują tradycyjnym podkładom pod kątem krycia. Pozostawiają też większe pole do eksperymentów twarz z nałożonym filtrem można przypudrować przed ich użyciem i sprawdzić czy wtedy makijaż będzie wyglądać lepiej. Podkład mineralny ze względu na swój skład również zapewnia nam lekką ochronę przeciwsłoneczną. Nasze propozycje zebraliśmy TUTAJ.

Pamiętajcie też, że w przypadku stosowania filtrów i makijażu należy szczególnie przyłożyć się do oczyszczania skórydzięki temu mamy pewność, że użyte kosmetyki nie pogorszą stanu naszej cery! Radzimy zawsze wieczorem oczyszczać skórę dwuetapowo, tak jak robimy to w przypadku makijażu.


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024