Skip to main content

Filtry apteczne – porównanie

2019-06-12

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Justyna Czybier

W sezonie wakacyjnym niezwykle ważne jest, żeby pamiętać o regularnej aplikacji filtrów przeciwsłonecznych. Często w poszukiwaniu idealnych produktów zaglądamy do aptek, w nadziei, że znajdziemy tam produkty z bezpiecznym składem. Sprawdźmy czy tak jest! Filtry przeciwsłoneczne chronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowana słonecznego, które dociera na powierzchnię Ziemi. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może uszkadzać […]

W sezonie wakacyjnym niezwykle ważne jest, żeby pamiętać o regularnej aplikacji filtrów przeciwsłonecznych. Często w poszukiwaniu idealnych produktów zaglądamy do aptek, w nadziei, że znajdziemy tam produkty z bezpiecznym składem. Sprawdźmy czy tak jest!


Filtry przeciwsłoneczne chronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowana słonecznego, które dociera na powierzchnię Ziemi. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może uszkadzać komórki skóry, przyspieszać starzenie lub nawet powodować nowotwory skóry, dlatego ważne jest, żeby stosować prawidłową ochronę.

Filtry dzielą się na mineralne i chemiczne i każdy rodzaj ma swoje wady i zalety.

Niewątpliwą zaletą filtrów mineralnych jest ich bezpieczeństwo oraz natychmiastowe działanie po aplikacji, jednak część użytkowników nie czuje się komfortowo z efektem bielenia, jakie powodują. Z tego powodu część producentów decyduje się na stosowanie ich w formie nanocząsteczek, jednak ich wpływ na skórę i organizm jest wciąż badany, dlatego warto zastanowić się czy chcemy je stosować.

Filtry chemiczne z kolei potrzebują chwili, żeby zacząć działać, jednak chronią przed szerokim spektrum promieniowania i nie są widoczne na skórze. Ich wadą jest możliwość przenikania do krwioobiegu oraz negatywny wpływ na środowisko, dlatego warto zwrócić uwagę jakie filtry użyte zostały w produkcie.

Filtry mineralne:
– Titanium Dioxide
– Zinc Oxide

Filtry chemiczne bezpieczne
– Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
– Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
– Ethylhexyl Triazone
– Ethylhexyl Salicylate
– Diethylhexyl Butamido Triazone
– Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid

Filtry przenikające – tych unikamy
– Ethylhexyl Methoxycinnamate – jeden z najpopularniejszych
– Butyl Methoxydibenzoylmethane
– Octocrylene – do niedawna uznany za bezpieczny!
– Benzophenone-3
– Benzophenone-4
– 4- Methylbenzylidene Camphor
– Homosalate
– Titanium Dioxide (nano)
– Zinc Oxide (nano)
– oraz inne w postaci nanocząstek (nano)

Oprócz znajomości samych filtrów warto sprawdzić czy w składzie nie występują inne substancje, potencjalnie szkodliwe, należą do nich min. Triethanolamine (regulator pH), BHT i BHA (stabilizatory, konserwanty i przeciwutleniacze – mocno uczulające i podrażniające), sole EDTA czy część glikoli (mogą uszkadzać skórę), Polysorbate 60, Polysorbate 80 oraz PEGi (substancje oksyetylowane, mogą być skażone w procesie produkcji i uszkadzać komórki skóry) czy kontrowersyjne konserwanty jak donory formaldehydu, parabeny czy Phenoxyethanol (którego lepiej unikać w zbyt wielu produktach) oraz alkohol wysoko w składzie (pod koniec składu jest on w śladowej ilości i wspomagakonserwujące działanie innych utrwalaczy).

Pamiętajcie jednak, że jeśli stosujecie filtry głównie na wakacjach to nadrzędna powinna być dla Was ochrona przeciw promieniowaniu UV! Należy pamiętać, że ŻADEN filtr nie zapewnia stuprocentowej ochrony przeciwsłonecznej. Należy również ograniczyć czas ekspozycji na słońce oraz nie wystawiać dziecka (a także siebie) na działanie promieni słonecznych w godzinach 11:00 – 15:00. Należy również pamiętać o regularnej aplikacji filtrów – niestety, ale żaden produkt, nawet deklarowany jako wodoodporny, nie chroni przez cały czas – zwłaszcza jeśli w ciągu dnia dzieci kąpią się, pocą, są wycierane ręcznikiem czy zmieniają ubrania. Filtr należy aplikować obficie – im cieńsza warstwa, tym niestety niższa ochrona!


AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024