Skip to main content

Atopowe Zapalenie Skóry – produkty do mycia

2022-01-29

Dziecko, Kosmetyki, Kosmetyki analiza, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Pielęgnacja z atopowym zapaleniem skóry bywa trudna, zwłaszcza jeśli dopiero uzyskaliśmy diagnozę-my lub nasza pociecha. Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu do mycia? Jakie składniki są pożądane?

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, która coraz częściej diagnozowana jest zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego półki w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem produktów na tę przypadłość. 


Atopowe Zapalenie Skóry to problem nie tylko natury medycznej, ale także utrudnienie w codziennym życiu. Skóra z AZS jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, choroba daje objawy zewnętrzne w postaci wyprysku (egzemy) na różnych partiach ciała, skóra swędzi, piecze i jest zaczerwieniona

Objawy atopii skóry pojawiają się najczęściej w pierwszych latach życia, ale mogą się też ujawnić dopiero u starszych dzieci, a nawet osób dorosłych, a samo występowanie AZS bywa połączone także z innymi alergiami. Choroba ta niestety jest chorobą przewlekłą, nie ma na nią skutecznego lekarstwa a leczenie odbywa się głównie objawowo. Jej podłoże jest genetyczne – dzieci urodzone w rodzinach z historią tej choroby, zwłaszcza jeśli chorują rodzice mają dużo większe ryzyko zachorowania. Sama diagnoza również nie należy do najłatwiejszych- należy wykluczyć alergie, oraz inne choroby np. ŁZS. 

Jaka jest więc skóra z AZS? Przede wszystkim skóra ta nie ma tak dobrze wykształcone bariery naskórkowej i ma zaburzoną produkcję płaszcza lipidowego, a przez to łatwiej traci wodę, skóra jest bardziej sucha, zaczerwieniona, ma obniżony próg świądu i dużą wrażliwość na substancje potencjalnie drażniące i alergeny, co skutkuje większą skłonnością do stanów zapalnych. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dojść nawet do zubożenia ceramidów, które spajają komórki i odpowiadają za zatrzymanie nawilżenia.

Przy skórze atopowej obserwuje się też niedobór mocznika, dlatego warto szukać go w pielęgnacji – w kosmetykach występuje on jako Urea, nie pomyl z konserwantem donorem formaldehydu (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea), który nie tylko nie ma dobroczynnego wpływu na skórę, ale może ją dodatkowo podrażniać.

Przy myciu skóry z AZS warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Wyjątkowo przy tej skórze można pokusić się o produkty z parafiną lub silikonami, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia objawów choroby, jednak jako substancje neutralne nie odżywiają one skóry i nie uzupełniają jej w lipidy, dlatego nie powinny być stosowane ciągle. Ich zdecydowanym plusem jest wytworzenie warstwy okluzyjnej, która pomoże  w ochronie skóry zmienionej chorobowo. 

Zdecydowanie więcej substancji należy unikać niż w przypadku skóry zdrowej! Należą do nich wszelkiego rodzaju promotory przejścia, które mogą uszkadzać skórę np. glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol), alkohol (Alcohol, Alcohol Denat.), EDTA i jego sole (np. Disodium EDTA), substancje podrażniające i potencjalnie alergenne jak np. niektóre barwniki lub substancje zapachowe

W produktach do mycia skóry z AZS unikamy przede wszystkim mydeł, ponieważ ich zasadowe pH dodatkowo uszkadza słabo rozwiniętą barierę skóry oraz silnie odtłuszczających surfaktantów, zwłaszcza jeśli są one wysoko w składzie (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Skóra dorosłych w odróżnieniu od skóry dzieci jest nieco bardziej odporna, ale warto nie narażać jej na uszkodzenie czy też zubożenie bariery lipidowej. 

Produkty do mycia skóry z AZS powinny być oparte o łagodne środki myjące np. glukozydy, z neutralnym dla skóry pH (czyli ok 5,5-6; nie wyższym), z dodatkiem emolientów, które chronią skórę i ją re-natłuszczają. Doskonałym przykładem emolientu lubianego przez skórę z AZS jest masło shea, które nie tylko ma bardzo niski potencjał alergenny, ale także odżywia skórę na powierzchni i w jej głębszych warstwach. Świetnie sprawdzi się także olej ze słodkich migdałów, który można stosować nawet u bardzo małych dzieci.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć co kryją w sobie produkty których używamy- nieznajomość składu, substancji które nam szkodzą, ślepa wiara w obietnice producenta- to może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby! Jak możecie zauważyć, nie zawsze produkt dedykowany osobom z AZS ma skład któremu można zaufać.

Często można spotkać się z poleceniem dodania krochmalu do kąpieli i jest to bardzo dobra rada! Łagodzi on zmiany chorobowe, może być stosowany nawet u noworodków– nie tylko przy AZS, ale również przy odparzeniach pieluszkowych. W naszym zestawieniu znalazł się gotowy krochmal, więc nie trzeba go przygotowywać samemu. 

O emolientach i dobroczynnych składnikach balsamów do ciała opowiemy Wam w części drugiej wraz z polecanymi produktami do skóry atopowej! 

Czy macie swoje ulubione produkty do pielęgnacji skóry z AZS?


Literatura:

Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Borgis – Nowa Pediatria 4/2017, s. 114-122

Marta Wysocka, Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci. Borgis – Nowa Pediatria 1/2002, s. 15-21

Atopowe zapalenie skóry. Poradnik Lekarza Praktyka pod redakcją Romana J. Nowickiego, Medical Education Sp. Z o. o. Sp. K. 2017


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Dla Ciebie, Mamo

79,00 zł55,30 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Mniej znaczy więcej. Twoje zero waste na co dzień

47,99 zł


Za Słodko!

49,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci ebooka "W pełnym słońcu". Dowiesz się z niego więcej na temat bezpiecznego opalania, stosowana SPFów oraz ochrony oczu.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022