Atopowe Zapalenie Skóry – produkty do mycia

Kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki


Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, która coraz częściej diagnozowana jest zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego półki w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem produktów na tę przypadłość. Zerknijmy więc co kryje się w składzie produktów do mycia skóry z AZS i na co warto zwrócić uwagę. 


Atopowe Zapalenie Skóry to problem nie tylko medyczny, ale także uciążliwy w codziennym życiu. Skóra z AZS jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, choroba daje objawy zewnętrzne w postaci wyprysku (egzemy) na różnych partiach ciała, skóra swędzi i piecze

Objawy atopii skóry pojawiają się najczęściej w pierwszych latach życia, ale mogą się też ujawnić dopiero u starszych dzieci, a nawet osób dorosłych, a samo występowanie AZS bywa połączone także z innymi alergiami. Choroba ta niestety jest chorobą przewlekłą, nie ma na nią skutecznego lekarstwa, a jej podłoże jest genetyczne – dzieci urodzone w rodzinach z historią tej choroby, zwłaszcza jeśli chorują rodzice mają dużo większe ryzyko zachorowania

Jaka jest więc skóra z AZS? Przede wszystkim skóra ta nie ma tak dobrze wykształcone bariery naskórkowej i ma zaburzoną produkcję płaszcza lipidowego, a przez to łatwiej traci wodę, skóra jest bardziej sucha, ma obniżony próg świądu i dużą wrażliwość na substancje potencjalnie drażniące i alergeny, co skutkuje większą skłonnością do stanów zapalnych. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dojść nawet do zubożenia ceramidów, które spajają komórki i odpowiadają za zatrzymanie nawilżenia. Przy skórze atopowej obserwuje się też niedobór mocznika, dlatego warto szukać go w pielęgnacji – w kosmetykach występuje on jako Urea, nie pomyl z konserwantem donorem formaldehydu (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea), który nie tylko nie ma dobroczynnego wpływu na skórę, ale może ją dodatkowo podrażniać.

Przy myciu skóry z AZS warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Wyjątkowo przy tej skórze można pokusić się o produkty z parafiną lub silikonami, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia objawów choroby, jednak jako substancje neutralne nie odżywiają one skóry i nie uzupełniają jej w lipidy, dlatego nie powinny być stosowane ciągle.

Zdecydowanie więcej substancji należy unikać niż w przypadku skóry zdrowej! Należą do nich wszelkiego rodzaju promotory przejścia, które mogą uszkadzać skórę np. glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol), alkohol (Alcohol, Alcohol Denat.), EDTA i jego sole (np. Disodium EDTA), substancje podrażniające i potencjalnie alergenne jak np. niektóre barwniki lub substancje zapachowe

W produktach do mycia skóry z AZS unikamy przede wszystkim mydeł, ponieważ ich zasadowe pH dodatkowo uszkadza słabo rozwiniętą barierę skóry oraz silnie odtłuszczających surfaktantów, zwłaszcza jeśli są one wysoko w składzie (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Skóra dorosłych w odróżnieniu od skóry dzieci jest nieco bardziej odporna, ale warto nie narażać jej na uszkodzenie czy też zubożenie bariery lipidowej. 

Produkty do mycia skóry z AZS powinny być oparte o łagodne środki myjące np. glukozydy, z neutralnym dla skóry pH (czyli ok 5,5-6; nie wyższym), z dodatkiem emolientów, które chronią skórę i ją re-natłuszczają. Doskonałym przykładem emolientu lubianego przez skórę z AZS jest masło shea, które nie tylko ma bardzo niski potencjał alergenny, ale także odżywia skórę na powierzchni i w jej głębszych warstwach. Świetnie sprawdzi się także olej ze słodkich migdałów, który można stosować nawet u bardzo małych dzieci.

Na własnej skórze i syna sprawdziłam wiele produktów i mogę zdecydowanie powiedzieć, że niektóre z nich nie tylko nie pomagały przy zaostrzeniu objawów, ale nawet potrafiły je pogorszyć. Niestety dotyczy to też produktów sprzedawanych w aptekach lub kierowanych do osób z AZS, dlatego tak ważne jest czytanie składów! Bardzo dobrze sprawdza się u nas kąpiel w krochmalu, dlatego cieszy mnie, że wypuszczono gotowy produkt, którego nie musimy przygotowywać, tylko wystarczy go dodać do wanny.
Pamiętajcie też, że skóra z AZS nie lub długiego moczenia w wodzie, dlatego kąpiel czy prysznic powinny trwać ok 5 minut i zdecydowanie temperatura powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała. I chociaż kocham dłuższe kąpiele w ciepłej wodzie to zdecydowanie wolę zdrowie mojej skóry! 

O emolientach i dobroczynnych składnikach balsamów do ciała opowiemy Wam w części drugiej wraz z polecanymi produktami do skóry atopowej! To równie ważne zagadnienie co mycie, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy. 


Literatura:

Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Borgis – Nowa Pediatria 4/2017, s. 114-122

Marta Wysocka, Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci. Borgis – Nowa Pediatria 1/2002, s. 15-21

Atopowe zapalenie skóry. Poradnik Lekarza Praktyka pod redakcją Romana J. Nowickiego, Medical Education Sp. Z o. o. Sp. K. 2017

AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowieTa witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.