Skip to main content

Atopowe Zapalenie Skóry – produkty do mycia

2022-01-29

Dziecko, Kosmetyki, Kosmetyki analiza, Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Pielęgnacja z atopowym zapaleniem skóry bywa trudna, zwłaszcza jeśli dopiero uzyskaliśmy diagnozę-my lub nasza pociecha. Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu do mycia? Jakie składniki są pożądane?

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, która coraz częściej diagnozowana jest zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego półki w drogeriach i aptekach uginają się pod ciężarem produktów na tę przypadłość. 


Atopowe Zapalenie Skóry to problem nie tylko natury medycznej, ale także utrudnienie w codziennym życiu. Skóra z AZS jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, choroba daje objawy zewnętrzne w postaci wyprysku (egzemy) na różnych partiach ciała, skóra swędzi, piecze i jest zaczerwieniona

Objawy atopii skóry pojawiają się najczęściej w pierwszych latach życia, ale mogą się też ujawnić dopiero u starszych dzieci, a nawet osób dorosłych, a samo występowanie AZS bywa połączone także z innymi alergiami. Choroba ta niestety jest chorobą przewlekłą, nie ma na nią skutecznego lekarstwa a leczenie odbywa się głównie objawowo. Jej podłoże jest genetyczne – dzieci urodzone w rodzinach z historią tej choroby, zwłaszcza jeśli chorują rodzice mają dużo większe ryzyko zachorowania. Sama diagnoza również nie należy do najłatwiejszych- należy wykluczyć alergie, oraz inne choroby np. ŁZS. 

Jaka jest więc skóra z AZS? Przede wszystkim skóra ta nie ma tak dobrze wykształcone bariery naskórkowej i ma zaburzoną produkcję płaszcza lipidowego, a przez to łatwiej traci wodę, skóra jest bardziej sucha, zaczerwieniona, ma obniżony próg świądu i dużą wrażliwość na substancje potencjalnie drażniące i alergeny, co skutkuje większą skłonnością do stanów zapalnych. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dojść nawet do zubożenia ceramidów, które spajają komórki i odpowiadają za zatrzymanie nawilżenia.

Przy skórze atopowej obserwuje się też niedobór mocznika, dlatego warto szukać go w pielęgnacji – w kosmetykach występuje on jako Urea, nie pomyl z konserwantem donorem formaldehydu (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea), który nie tylko nie ma dobroczynnego wpływu na skórę, ale może ją dodatkowo podrażniać.

Przy myciu skóry z AZS warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Wyjątkowo przy tej skórze można pokusić się o produkty z parafiną lub silikonami, zwłaszcza w przypadku zaostrzenia objawów choroby, jednak jako substancje neutralne nie odżywiają one skóry i nie uzupełniają jej w lipidy, dlatego nie powinny być stosowane ciągle. Ich zdecydowanym plusem jest wytworzenie warstwy okluzyjnej, która pomoże  w ochronie skóry zmienionej chorobowo. 

Zdecydowanie więcej substancji należy unikać niż w przypadku skóry zdrowej! Należą do nich wszelkiego rodzaju promotory przejścia, które mogą uszkadzać skórę np. glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol), alkohol (Alcohol, Alcohol Denat.), EDTA i jego sole (np. Disodium EDTA), substancje podrażniające i potencjalnie alergenne jak np. niektóre barwniki lub substancje zapachowe

W produktach do mycia skóry z AZS unikamy przede wszystkim mydeł, ponieważ ich zasadowe pH dodatkowo uszkadza słabo rozwiniętą barierę skóry oraz silnie odtłuszczających surfaktantów, zwłaszcza jeśli są one wysoko w składzie (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Skóra dorosłych w odróżnieniu od skóry dzieci jest nieco bardziej odporna, ale warto nie narażać jej na uszkodzenie czy też zubożenie bariery lipidowej. 

Produkty do mycia skóry z AZS powinny być oparte o łagodne środki myjące np. glukozydy, z neutralnym dla skóry pH (czyli ok 5,5-6; nie wyższym), z dodatkiem emolientów, które chronią skórę i ją re-natłuszczają. Doskonałym przykładem emolientu lubianego przez skórę z AZS jest masło shea, które nie tylko ma bardzo niski potencjał alergenny, ale także odżywia skórę na powierzchni i w jej głębszych warstwach. Świetnie sprawdzi się także olej ze słodkich migdałów, który można stosować nawet u bardzo małych dzieci.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć co kryją w sobie produkty których używamy- nieznajomość składu, substancji które nam szkodzą, ślepa wiara w obietnice producenta- to może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby! Jak możecie zauważyć, nie zawsze produkt dedykowany osobom z AZS ma skład któremu można zaufać.

Często można spotkać się z poleceniem dodania krochmalu do kąpieli i jest to bardzo dobra rada! Łagodzi on zmiany chorobowe, może być stosowany nawet u noworodków– nie tylko przy AZS, ale również przy odparzeniach pieluszkowych. W naszym zestawieniu znalazł się gotowy krochmal, więc nie trzeba go przygotowywać samemu. 

O emolientach i dobroczynnych składnikach balsamów do ciała opowiemy Wam w części drugiej wraz z polecanymi produktami do skóry atopowej! 

Czy macie swoje ulubione produkty do pielęgnacji skóry z AZS?


Literatura:

Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Borgis – Nowa Pediatria 4/2017, s. 114-122

Marta Wysocka, Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci. Borgis – Nowa Pediatria 1/2002, s. 15-21

Atopowe zapalenie skóry. Poradnik Lekarza Praktyka pod redakcją Romana J. Nowickiego, Medical Education Sp. Z o. o. Sp. K. 2017


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023