Skip to main content

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

2017-03-20

Porady

Autor: Justyna Bas

Dlaczego dziecko nie chce jeść ? Powodów może być kilka: – niewłaściwe nawyki żywieniowe – dziecko nie lubi danej potrawy – nieznany jak dotąd smak lub zapach – budowanie swojej tożsamości – dziecko jest zbyt zmęczone – zainteresowanie dziecka skupia się na czymś innym. Niektóre sposoby rodziców na zachęcenie dziecka do jedzenia nie są zbyt […]

Dlaczego dziecko nie chce jeść ?

Powodów może być kilka:

– niewłaściwe nawyki żywieniowe
– dziecko nie lubi danej potrawy
– nieznany jak dotąd smak lub zapach
– budowanie swojej tożsamości
– dziecko jest zbyt zmęczone
– zainteresowanie dziecka skupia się na czymś innym.

Niektóre sposoby rodziców na zachęcenie dziecka do jedzenia nie są zbyt właściwe. Mogą przyczyniać się do:

-buntu i oporu dziecka – w momencie, gdy dziecko jest niewłaściwe zachęcane do jedzenia, może wystąpić jego rosnący bunt względem potrawy lub osoby zachęcającej. Dziecko nie rozróżnia stanu głodu i sytości- należy pamiętać, że małe dziecko ma malutki żołądek. Czy wiesz, że jest on wielkości jego zaciśniętej piąstki ?
-niedoborów pokarmowych i chorób z nich wynikających – jeśli dziecko nie jest w stanie zjeść posiłku, to nie dostarcza do organizmu właściwej ilości potrzebnych składników. Może to prowadzić do powstawania niedoborów żywieniowych lub ewentualnych chorób.

Nie zapominajmy, że jeśli krótko przed posiłkiem dziecko będzie dokarmiane lub pojone sokami, to trudno by zjadło jeszcze pełny posiłek.

Dziecko lubi wybór

Wybór powinien być między dwoma lub trzema produktami o podobnej wartości odżywczej. Jednak nie musi to być cały sklep codziennie 🙂

Przykłady:

Zjesz surówkę z buraka czy marchwi ?
Ziemniaki czy ryż?

Ważne, by samo mogło wybrać i próbować nowych smaków. Stawianie dziecku pytania między zdrowym produktem a np. słodyczami- to niewłaściwe posunięcie. Tak jakby od razu skazuje na porażkę, jak wiadomo dzieci często wybierają słodycze 🙂

Zapamiętaj

-Ważne jest, aby w czasie posiłków traktować dziecko z należytym szacunkiem. Z całą pewnością nie przymuszać do jedzenia. Jeśli dziecko nie chce zjeść danej potrawy, to pozwólmy mu na to. Nie będzie to miało mocno destrukcyjnego wpływu na jego zdrowie, a przy kolejnym posiłku prawdopodobnie pochłonie całą porcję. Czas posiłku nie powinien przekraczać 20-30 minut.

-Dziecko można zachęcać do jedzenia – zwłaszcza starsze. I może wybrać, co chce zjeść. Jednak straszenie go, przekupstwo czy manipulacja odniesie w tym przypadku skutek odwrotny do zamierzonego! Pamiętajcie, że nawet najlepsze ciastko przestaje smakować, gdy je komuś wciska na siłę, dlatego nie róbcie tego dzieciom.

-Należy zadbać również o właściwą atmosferę podczas jedzenia – nie jemy w pośpiechu, hałasie – zazwyczaj w stałym miejscu. Jeśli jesteśmy z dzieckiem np. na wycieczce to należy zrobić przerwę i w spokoju zjeść posiłek. Nie wpajać nawyku jedzenia w biegu i pośpiechu. Dziecko powinno skupić się na posiłku i nie powinno być rozpraszane. Drogi rodzicu – Ty również.

-Dzieci zdają sobie sprawę z tego, co powinny jeść, by zdrowo rosnąć. Rodzic powinien zapewnić mu wybór posiłku.

Zaufaj intuicji dziecka – ono wie, kiedy jest najedzone, nie ma ochoty na daną potrawę. Tak samo jak osobom dorosłym. Gdy dziecko mówi nie, to znaczy, że jeść nie chce. Póki dziecko poza tym zachowuje się normalnie i prawidłowo przyrasta (na siatkach centylowych), to nie ma powodu, by się martwić 🙂

Aktywność fizyczna

Codzienna aktywność fizyczna mocno przyczynia się do poprawienia apetytu. Dziecko powinno spędzać na dworze blisko 2-3 godziny dzienne. Na ogół im dłużej, tym lepiej – w zależności od pogody. Świeże powietrze i aktywność fizyczna wpływają korzystnie na każdego, regulują apetyt, przyspieszają przemianę materii, hartują i wpływają na rozwój fizyczny.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia konkretnych posiłków?

Zaproponuj mu wspólne gotowanie! Nie od dziś wiadomo, że dziecko chętniej zje posiłek, który pomogło przygotować 🙂 Dzieci zwracają uwagę na kolorystykę dania, dlatego warto by było tam dużo kolorów:) Jeśli zechce, to może robić z jedzenia obrazki lub scenki, ale nie powinno to trwać zbyt długo. Aby szybko wykrajać różne formy, warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw foremek do kreowania zwierzątek.

Pamiętaj rodzicu:
Rodzic decyduje co i kiedy zostanie podane dziecku
Dziecko decyduje czy i ile zje


AUTOR

Justyna Bas

Jestem Justyna i uczę zdrowego odżywiania.⠀ Wyobraź sobie, że każdego dnia budzisz się rano pełna energii do działania, przestajesz się przeziębiać i chorować, dzięki czemu masz więcej czasu i sił do spełniania swoich marzeń. Jeśli zaczniesz o siebie dbać, tak właśnie może wyglądać Twoje życie, a Ty będziesz mieć więcej energii do pracy i działania. Prowadzę poradnie żywieniową http://dietetyk-justynabas.pl/, gdzie wspieram kobiety w wychodzeniu z zaklętego kręgu diet i kompleksów. Pomagam odzyskać świadomość żywieniową i ułatwiać podejmowanie decyzji żywieniowych.⠀

STRONA INTERNETOWA:



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024