Skip to main content

Co warto kupić w sklepie ze zdrową żywnością?

2017-03-24

Porady

Autor: Emilia Gierada

Sklepy ze zdrową żywnością do niedawna postrzegane jako ekskluzywne (czytaj drogie) lub zarezerwowane dla wegetarian. Tymczasem „zwykły” Kowalski znajdzie tam wiele produktów dla siebie. Wśród bogatej oferty warto wypróbować produkty o wysokiej wartości odżywczej lub działaniu prozdrowotnym. Oto przykłady kilku takich ciekawych z dietetycznego punktu widzenia produktów. Płatki drożdżowe Produkowane są z drożdży nieaktywnych, to […]

Sklepy ze zdrową żywnością do niedawna postrzegane jako ekskluzywne (czytaj drogie) lub zarezerwowane dla wegetarian. Tymczasem „zwykły” Kowalski znajdzie tam wiele produktów dla siebie. Wśród bogatej oferty warto wypróbować produkty o wysokiej wartości odżywczej lub działaniu prozdrowotnym. Oto przykłady kilku takich ciekawych z dietetycznego punktu widzenia produktów.


Płatki drożdżowe

Produkowane są z drożdży nieaktywnych, to znaczy, że nie zrobimy na nich zaczynu. Mają postać cienkich, małych płatków i przypominają nieco bułkę tartą.  Płatki drożdżowe są bogate w białko i witaminy z grupy B, w tym kwasu foliowego, tiaminy i niacyny. Zawierają również spore ilości żelaza, cynku, selenu oraz błonnika pokarmowego. Dzięki obecności takich związków jak beta-1,3-glukan, trehalozy i glutationu przypisuje im się działanie prozdrowotne. Ich spożywanie przyczynia się do wzmocnienia układu immunologicznego, obniżenia poziomu cholesterolu we krwi czy nawet zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.

Ze względu na charakterystyczny serowy, lekko pikantny smak przez zyskały miano świetnego zamiennika parmezanu. Można dodawać je do koktajli, posypywać sałatki, kanapki, zupy, zapiekanki, dania z makaronu.

Wodorosty

Warzywa morskie, czyli wodorosty, algi, glony. Zawierają bogactwo składników odżywczych, znacznie przewyższając w tej kwestii tradycyjne warzywa. Spożywa się je głównie w Chinach, Japonii, Korei, ale również w Nowej Zelandii czy Islandii. Na świecie wyróżnia się ponad 100 gatunków jadalnych glonów, ale te najbardziej popularne to: wakame, nori, kombu, arame, spirulina.

Algi są szczególnie bogate w składniki mineralne. Niektóre gatunki zawierają więcej wapnia niż mleko, więcej żelaza niż wołowina czy więcej jodu niż ryby. Właśnie ze względu na wysoką zawartość jodu i sodu powinni na nie uważać osoby z chorobami tarczycy czy nadciśnieniem tętniczym. Ich walory zdrowotne to zdolność do niwelowania niedoborów pokarmowych, obniżanie cholesterolu, działanie przeciwobrzękowe, przeciwmiażdżycowe czy detoksykacyjne. Mają szerokie zastosowanie w kuchni. Najbardziej kojarzymy płaty nori w które zawija się sushi. Glony można dodawać do dań jednogarnkowych, sałatek, zup i dań z ryżu. W sprzedaży dostępne w formie suszu, który należy namoczyć. Wystarczy bardzo niewielki ich dodatek – pod wpływem wody pęcznieją zwiększając kilkukrotnie swoją objętość.

Amarantus

Amarantus, inaczej szarłat to najstarsza roślina uprawna na świecie. Niektórzy ze względu na jego bogactwo odżywcze nazywają go super zbożem. Amarantus jest naturalnie bezglutenowy, zawiera sporo białka, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wapnia, żelaza i magnezu. Poleca się go w profilaktyce takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niedokrwienna choroba serca. Ze względu na brak glutenu może być spożywany przez osoby chorujące na celiakię. Również osoby borykające się z innymi chorobami, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi wymagającymi diety eliminacyjnej powinny korzystać z dobrodziejstw amarantusa. W dietach eliminacyjnych bardzo łatwo o niedobory pokarmowe. Spożywanie bardzo odżywczego amarantusa pozwoli na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Amarantus dostępny jest pod postacią nasion, mąki, płatków i nasion ekspandowanych tzw. poppingu. Dodatek mąki z amarantusa do bezglutenowych wypieków w znacznym stopniu poprawia ich smak i konsystencję.

Quinoa

Komosa ryżowa, czyli quinoa to również bardzo odżywcza i bezglutenowa roślina uprawna. Występuje w kilku odmianach różniących się kolorem, ale za najlepszą uważa się komosę czerwoną. Cecha szczególna to bardzo korzystny stosunek pomiędzy białkiem, tłuszczem a węglowodanami. Komosa będzie dobrym źródłem magnezu, kwasu foliowego i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Można ją stosować jako dodatek do dań obiadowych (tak jak kasze), dodawać do zup, koktajli, dań jednogarnkowych oraz do wzbogacania wypieków.

Chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej zwane chia zostały zaliczone do grona tzw. superfoods. Mają postać małych ciemnych nasionek. Ich super właściwości to przede wszystkim ilość białka przewyższająca większość produktów roślinnych, sporo błonnika pokarmowego i kwasów tłuszczowych omega-3. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość wapnia i magnezu poleca się je w profilaktyce chorób kości. Dzienna porcja nie powinna być większa niż 15 g. Można dodawać je do wypieków, deserów, koktajli. Ze względu na właściwości tworzenia żelu stanowią dobry zamiennik jaja kurzego. Najpopularniejszym daniem z chia stał się śniadaniowy pudding kokosowy.

Babka płesznik

Nasiona babki płesznik to prawdziwy sprzymierzeniec układu pokarmowego. Działa osłonowo i przeciwzapalnie m.in. w chorobie wrzodowej dwunastnicy oraz w zespole jelita drażliwego IBS. Reguluje również pracę jelit i zapobiega zaparciom. Jej spożywanie sprzyja również poprawie mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Wszystkie te właściwości związane są z zawartością jednego składnika – błonnika pokarmowego. Nasiona babki płesznik są wyjątkowo zasobne w błonnik – w 100 g nasion znajdziemy aż 70 g błonnika. Warto również pamiętać, że jej stosowanie może zakłócić wchłanianie leków. Lepiej w takim przypadku zachować odstęp pomiędzy przyjęciem leku a zjedzeniem nasion babki płesznik.

Zachęcam do częstego zaglądania do sklepów ze zdrową żywnością. Zdecydowanie lepiej udać się tam w poszukiwaniu żywności o korzystnych właściwościach – niż np. do apteki po suplementy diety.


AUTOR

Emilia Gierada

Jestem dietetykiem, specjalistą ds. żywności i żywienia. Poprzez swoją stronę http://dietharmony.pl/ dzielę się wiedzą i pomagam osiągnąć zdrowie, dzięki odpowiedniej dietoterapii. Na co dzień ustalam diety indywidualne, doradzam pacjentom w zakresie zdrowego żywienia oraz współpracuję z poradniami i cateringami dietetycznymi. Specjalizuję się w doradztwie żywieniowym dla kobiet – zarówno na różnych etapach ich życia (ciąża, laktacja, menopauza), jak i w jednostkach chorobowych m.in.: PCOS, insulinooporność, choroby tarczycy czy problemy z zajściem w ciążę. Prywatnie jestem mamą dwójki Szkrabów, którym staram się zaszczepić zasady zdrowego odżywiania.

STRONA INTERNETOWA:



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024