Skip to main content

Przechowywanie żywności w lodówce

2020-05-11

Porady

Autor: Kamila Kweczke

Wiecie, że prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce pozwala zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia? Jak układać żywność w lodówce?  W każdej części lodówki panuje różna temperatura, w zakresie mieszczącym się między 2 do 10°C. Przecież sery, mięsa czy też warzywa nie wymagają takich samych warunków przechowywania. Pamiętajcie o tym, kiedy wracacie do domu z zakupów. Na górnej półce, gdzie […]

Wiecie, że prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce pozwala zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia?


Jak układać żywność w lodówce?

W każdej części lodówki panuje różna temperatura, w zakresie mieszczącym się między 2 do 10°C. Przecież sery, mięsa czy też warzywa nie wymagają takich samych warunków przechowywania. Pamiętajcie o tym, kiedy wracacie do domu z zakupów.

 • Nagórnejpółce, gdzie panuje około8°Cnależyprzechowywaćdżemy i powidła, a takżemleko, kefiry i jogurty. Właśnie w takiej temperaturze rozwijają się „dobre” bakterie kwaszące.
 • Półka środkowa(ok.4-7°C) jest idealnym miejscem naprodukty o krótkiej dacie trwałości:biały ser, twarożek, wędlina. Należy pamiętać o sprawdzaniu terminów przydatności do spożycia podanym na opakowaniu. Na tej półce powinno się również przechowywać domowe potrawy, np. zupę (szczelnie przykrytą).
 • Półka znajdująca się ponad pojemnikami na warzywajest miejscem przeznaczonym do przechowywaniaświeżego mięsa i ryb, ponieważ panująca tu temperatura (2°C) zmniejsza możliwość rozwoju drobnoustrojów. Mięso najlepiej trzymać w zamykanych pojemnikach, które można umyć.
 • Dolne szuflady(ok.7-10°Ci wyższa wilgotność) są przeznaczone doprzechowywaniawarzyw i owoców. Należy pamiętać, że niektóre owoce szybko się psują, zwłaszcza maliny i truskawki. Z tego względu należy je myć przed spożyciem, a nie przed włożeniem do lodówki. W przypadku sałaty opakowanie nie powinno być szczelne, ponieważ w warunkach beztlenowych następuje przemiana azotanów (których może być sporo w sałacie) w niebezpieczne dla naszego zdrowia azotyny.
 • Nabocznych półkach(ok.10°C) powinno się trzymaćoleje roślinne, słoiki z przetworami, chrzan, soki w kartonach, butelki z sosami, np. ketchup. Na drzwiach lodówki znajduje się również pojemnik na jajka.

Ze względu na stosunkowo suche powietrze krążące w lodówce żywność może się wysuszać. I to jest powód, dlaczego powinniśmy przechowywać jedzenie w pojemnikach lub specjalnym pergaminowym papierze.

Zwróćcie uwagę, że niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce, a nawet w takich warunkach tracą swą jakość. Są to np. egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki oraz cukinia (więcej na ten temat tutaj). Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, również należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Pamiętajcie również, że chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje.

Wskazówki

 • stosujcie zasadę „pierwsze kupione – pierwsze spożyte”. Ułatwia ona spożywanie produktów przed upłynięciem ich czasu przydatności do spożycia, zapobiega zepsuciu się produktów i zmniejsza ilość produktów, które muszą być wyrzucone,
 • kontrolujcie na bieżąco wszystkie daty przydatności do spożycia i pamiętajcie, że dotyczy ona tylko produktów zamkniętych. Po otwarciu np. mleka trzeba je zużyć jak najszybciej,
 • nie przechowujcie na tej samej półce surowego mięsa i produktów przygotowanych już do spożycia,
 • nie wkładajcie zbyt wielu produktów do lodówki, gdyż utrudnia to właściwy przepływ powietrza i zmniejsza skuteczność chłodzenia,
 • w lecie należy pokrętło temperatury nastawić na silniejsze działanie niż w zimie,
 • nie wstawiajcie do lodówki gorących potraw,
 • pakujcie starannie produkty o silnym zapachu,
 • kiedy się nudzicie albo bronicie przed nauką (to się tyczy zwłaszcza studentów w trakcie sesji) nie zaglądajcie co minutę do lodówki. Nie potrzebuje ona ciągłego wietrzenia i sprawdzania zapasów 🙂

Zamrażanie

Bardzo dobrą metodą na przechowywanie żywności jest zamrażanie. W zamrażalniku należy układać produkty spożywcze ciasno, inaczej niż w lodówce. Wtedy zamrażalnik pracuje sprawnie i efektywnie.

W przypadku zamrażania również mam dla Was kilka wskazówek:

 • zawsze sprawdzajcie, czy pożywienie przygotowane do zamrożenia jest świeże i w dobrym stanie,
 • nie przechowujcie większej ilości pożywienia, niż jest potrzebna,
 • zamrażajcie pożywienie najszybciej jak to możliwe po jego zakupieniu lub ugotowaniu,
 • warto zaopatrzyć się w specjalną torbę termoizolacyjną, aby przenieść mrożonki ze sklepu do domu (zwłaszcza latem),
 • nie wkładaj do zamrażarki gorących dań,
 • przestrzegajcie zalecenia dotyczące przechowywania i rozmrażania danych produktów (informacje na etykiecie itp.),
 • warto zamrażać produkty sezonowe, niedostępne jako świeże w innych porach roku. Są wtedy tanie i łatwo dostępne,
 • owoce przez zamrożeniem można umieścić w syropie lub posypać cukrem,
 • skórkę warzyw należy wyparzyć przed ich zapakowaniem, usuwając z nich wszelkie drobnoustroje i związki chemiczne,
 • produkty należy zapakować w płaskie opakowania, umożliwiające ich szybkie zamrożenie i łatwe przechowywanie,
 • wszystkie produkty przeznaczone do zamrożenia należy zapakować w materiał chroniący przed wilgocią. W trakcie pakowania należy usunąć cały nadmiar powietrza z wnętrza torby zawierającej żywność przed późniejszym jej zapakowaniem. Produkty można pakować w plastikowe torebki, pojemniki wykonane z plastiku, aluminium, folie spożywcze aluminiowe.

Skoro już wiecie jak powinno wyglądać przechowywanie żywności w lodówce i zamrażarce to działajcie!


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022